Geri Dön

‘Basın özgürlüğünü izliyoruz’

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Natasha Butler Brüksel’in Türkiye’de basın özgürlüğü alanındaki gelişmeleri yakından izlediğini belirtti

‘Basın özgürlüğünü izliyoruz’

Son olarak OdaTV adlı internet sitesinin yöneticilerinin tutuklanmasıyla yeniden alevlenen basın özgürlüğü tartışmaları Avrupa Birliği Komisyonu’nun yakın takibinde. Brüksel bu konuda ABD’ye oranla daha sessiz kalan bir görüntü verse de kapalı kapılar ardında kararlı şekilde Ankara’yı uluslararası standartlara uymaya çağırıyor. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin Sözcüsü Natasha Butler, Milliyet’e yaptığı açıklamada, ifade ve basın özgürlüğüne tam saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek “Türkiye’den beklentimiz erdemli liderlik” dedi.

Füle de çok duyarlı
İfade ve basın özgürlüğü konusunda sıkıntı olduğunu gizlemeyen Butler, “Gazetecilere yönelik olarak açılan davalar ve siyasi baskı iddiaları bizim için endişe kaynağı olmayı sürdürüyor. Bu konuya son İlerleme Raporu’nda da değinildi. Ancak bu alandaki uyarı ve beklentilerimiz sadece raporlarda yer almakla kalmıyor. Türk yetkililerle her görüşmemizde gündeme geliyor. Komiser Füle de basın özgürlüğü konusunda çok duyarlı” dedi.
Basın özgürlüğü konusunda Ankara’ya yeni atanan ABD Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone’nin, “Bir taraftan özgür basından bahsediliyor diğer taraftan gazeteciler nasıl gözaltına alınıyor, bunu anlamıyoruz” sözleriyle ilgili olarak Butler şunları söyledi:
“Basın özgürlüğü alanındaki gelişmeleri yakından izliyoruz. Bu alanda endişeler var. Bu özgürlüğün çok daha yeterli şekilde garanti altında olmasını istiyoruz. Aslında bu erdemli bir liderlik konusu ve Türkiye’den bunu bekliyoruz.”

‘Türkiye örnek ülke’
Basın özgürlüğünün işleyen bir demokrasinin ve 21 yüzyılda modern demokrasinin en önemli unsurları arasında yer aldığını ifade eden Butler, “Türkiye bir çok alanda örnek gösteriliyor. Durum böyle olunca beklenen de model olmaya uygun hareket edilmesi oluyor” dedi. Butler, Ergenekon ve Balyoz davaları konusunda önemli beklentilerden birinin Avrupa standartlarına uyum olduğunun altını çizerek, “Bu davalar kapsamında alınan önlemler ve atılan adımlar orantılı olmalı” diye konuştu.

Yer yine Esenyurt! 'Miss Uganda'dan sonra bir şok dahaİstanbul Esenyurt'ta "parti düzenleniyor" ihbarı üzerine harekete geçen polisin baskın yaptığı yer, Nijeryalıların toplandığı bir dernek çıktı. Dernekteki 26 kişiye sosyal mesafe ve maske kuralına uymadıkları gerekçesiyle ceza kesildi. Daha önceden sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dernekte Nijeryalılar'ın ayin yaptığı da görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber