Geri Dön

‘Başkan bizden, yardımcı diğer partilerden çıkar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, önceki gün partisinin il başkanlarıyla yaptığı toplantıda yerel seçimlere yönelik ittifak tartışmaları konusunda kritik mesajlar verdiği öğrenildi.

‘Başkan bizden, yardımcı diğer partilerden çıkar’

Milliyet’in aldığı bilgiye göre yaklaşık 4 saat süren toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun, şunları söylediği öğrenildi: “Yerel seçimlerde yasal olarak ittifak yok. Arkadaşlar, ‘Biz kendi aramızda ittifak yapacağız’ dediler. Zaten yapacaksınız. Biz size ittifak yapmayın mı dedik? Öyle bir aday çıkaracağız ki beldenin bütün vatandaşlarının oyunu alacak diyoruz. Öyle adaylar bulacaksınız ki diyelim ki HDP’nin oyunun da çok yoğun olduğu Esenyurt’ta, bizden bir başkan çıkar, HDP kimliği çok öne çıkmamış ama Kürt kimliği ile saygın bir kişi bulursanız o da başkan yardımcısı olur. İYİ Parti’den birisi de genel sekreter olur, yapabilirsiniz. Burada bütün amaç belediyeyi bir şekilde almak. Yerelde ittifaklar değişir. İYİ Parti, HDP, SP var. Bir araya gelinebilir, tek aday çıkarılabilir. Bu yerelin kendi koşullarına göre saptanması gereken bir stratejidir.”

Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce ile ilgili bir soru üzerine şunları söylediği öğrenildi: “Muharrem Bey’e güvendiğim için Cumhurbaşkanı adayı yaptım. Seçim gecesini biz iyi mi yönettik? Hayır. Normalde Muharrem Bey’in o gece buraya (Genel Merkez) gelmesi lazım. Davet de edildi. Gelmedi. Ne yapayım gidip zorla mı getireceğim? Kalkıp kamuoyu önünde Muharrem Bey’i eleştirecek miyiz? Bu da bize yakışmaz. Bunlar eskide kaldı.”

Giresun'da yürürken sigara içmek yasaklandıGiresun Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında il genelinde kamuya açık alanlarda bulaş riski oluşturması nedeniyle yürürken sigara içilmesini yasakladı.