Geri Dön

Baykal: 12'ye 5 var

Baykal: 12'ye 5 var

CHP Lideri Deniz Baykal, demokratik rejimi bir tehlikeden koruyabilmek için herkesin son şansını kullanmak durumunda olduğunu belirterek "12'ye 5 var. Herkes ne yapacaksa artık yapmalıdır. Olağanüstü durumlar yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı son alarmı çalıyor. Meclis görevini yapmalıdır" dedi.
Antalya'nın Kaş İlçesi'ne bağlı Kalkan beldesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Türkiye'nin tarihi günler yaşadığını belirterek, "Demokratik rejimin yeni bir bunalıma sürüklenmesini önlemenin belki son şansını, siyasal kadro kullanmak durumundadır" diye konuştu. Ülkeyi böyle bir ortamda büyük tehlikelere sürükleyecek şeyin, siyasete, inatlaşmanın yön vermesi olacağını ifade eden Baykal, şöyle konuştu:
"Bugün her zamankinden daha çok sükunete, anlayışa ve fedakarlığa ihtiyaç vardır. Hükümette kendisini gösterebilecek inatlaşma, parlamentodan destek ve güç bulamamalıdır. Hükümetler gider gelir, ama rejim bir kez gitti mi, güç gelir. İktidarı biraz daha uzatma hevesi, rejimi krize sürüklememelidir. Gerginlik ve siyasal çatışma arayışı, parlamentoda yerini, uzlaşma ve çözüme terketmelidir."
Hükümetin, Türkiye'yi ve ülkenin anayasal kurumlarını uyum ve işbirliğine yöneltmesi gerektiğini vurgulayan Baykal, şöyle devam etti:
"Kendi anayasası ve Silahlı Kuvvetleri'yle çatışan bir hükümetin göreve devam etmesi mümkün değildir. Onlar, hükümetin böyle devam edebileceğini sanıyorsa, parlamento gerçeği görmelidir. Bu hükümete güvenoyu veren milletvekilleri, yeni bir durum değerlendirmesi yapmalıdır. Yeni dönemin koşulları çok değişmiştir. Bu hükümete destek vermeye devam etmek, Türkiye'nin bir çatışmaya sürüklenmesine neden olmak demektir."

Erdal Özyağcılar lavaş yaptıCorona virüs tedbirleri kapsamında karantina günlerini evinde geçiren usta oyuncu Erdal Özyağcılar, mutfağa girdi hamur açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber