Geri Dön
SiyasetBaykal istifa etti

Baykal istifa etti

CHP Genel Merkezinde bir açıklama yapan Deniz Baykal istifa kararını açıkladı. Siyasi komploya vurgu yaptı, AK Parti iktidarını sorumlu tutarken bu olayda Fetullah Gülen Cemaati'nin parmağının olmadığı mesajı verdi. İşte Baykal'ın konuşmanın satırbaşları. Bu kaset olayı değildir. Komplodur. Hukuk dışı ahlak dışı bir tertip demektir. Komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara eşyalara gizli kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, montaj yaparsınız, çarpıtırsınız.İnsanların şerefleri onların umurlarında değildir. Bu komployu gerçekleştirenler sapık oldukları için yada ticari şantaj yapmak için düzenlememişlerdir. Siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına uygun bir siyaset.Bu kompo bugünkü siyasi kojoktürün eseridir. Taze iki haftalık bir komplo vardır. İktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden icra edilebilmesi mümkün değildir. bu kadar kaba bir komplo tezgahının iktidar zirvesinin haberi olmadan piyasaya sürülmesi mümkün değildir.Olay sonrası iyi niyetli, üzüntü beyanları perde arkasındaki suçluluğun örtbas etmeye yetmez. Bu kadar kaba ahlaksızlık iktidarın bilgisi ve onayı olmadan gerçekleştirilemez piyasaya sürülemez.Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz komplo nedeni ile beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Bunun bedeli CHP Genel Başkanlığı'ndan ayrılmam, istifa etmem ise buna da hazırım.

Baykal istifa etti

Baykal, ‘yapma’ sesleri arasında...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine ait olduğu iddia edilen görüntülerin ortaya çıkmasından üç gün sonra CHP Genel Merkezi’nde kameraların karşısına geçti.

Ne söyleyeceği merakla beklenen Deniz Baykal, sürpriz bir kararla istifa ettiğini açıkladı.

Baykal’ın basın toplantısını düzenlediği salonda, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Cevdet Selvi, Grup Başkanvekili Mustafa Özyürek, milletvekili Canan Arıtman, bazı MYK üyeleri ile bazı partililer de hazır bulundu.

Baykal'ın istifa kararını açıklaması üzerine bazı partililerin yüksek sesle ''Hayır, yapma'' dedikleri duyuldu.

Bazı partililerin de açıklama sırasında gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Konuşmasını tamamladıktan sonra Baykal, MYK üyeleri tarafından alkışlandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Bu bir kaset olayı değildir, komplodur" dedi. Baykal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sözlerine "günlerdir beklenen değerlendirmesini ve kararını açıklayacağını" belirtti.

Baykal, şunları söyledi:

"Bu bir kaset olayı değildir, bir komplodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bir komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara, eşyalara gizli kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, aktarırsınız, montaj yaparsınız çarpıtırsınız. Böyle yaparken de dünyanın her yerinde bütün dinlerin, bütün rejimlerin, bütün ahlak anlayışlarının güvencesi altında olan insanoğlunun mahremiyetine tecavüz edersiniz. Ağır haya ve utanç bunu yapanlar için anlamını kaybeder. İnsanların şerefleri onların umurlarında değildir. Önümüzdeki komployu gerçekleştirenler, bunu sapık oldukları için ya da ticari kazanç sağlamak için veya şantaj yapmak için düzenlememişler, siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına, vicdanlarına uygun bir siyaset."

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, genel başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik iddialarla ilgili açıklamalarda bulunan Baykal, "Bu tablo karşısında bana da bir görev düştüğünün farkındayım. Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığından ayrılmaksa o bedeli de ödemeye hazırım" dedi.

PENSİLVANYA VURGUSU

Baykal, şöyle konuştu: "Ana muhalefet liderine yönelik bu kadar kaba kanunsuzluk, bu kadar kaba ahlaksızlık, bugünlerin ortamında iktidarın bilgisi ve onayı olmadan gerçekleştirilemez, piyasaya sürülemez. Komployu ayıplar gibi yapanlar aslında bizzat ayıbı işleyenlerdir. Bu çerçevede başka bir sorumlu arayışına çıkacaklara yardımcı olmak üzere, ABD’den, Pensillvanya’dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da belirtmek isterim.

Hukuksuz ve ahlaksız komploları temel alan, ’çok ayıp ama’ diye başlayan yorumlarla hesap sormaya, siyaset düzenlemeye çalışanlara da söyleyecek bir sözüm var; ahlaksız ve hukuksuz komplolara itibar ederek ne ahlakı ne hukuku ne de siyaseti savunamazsınız. Komplo yapanlar zaten işlerini sizlere güvenerek yapıyorlar. Komploculuğa hayat alanı açanlar ’çok ayıp ama’ diyenlerdir. Hukuksuz ve ahlaksız komploları hazırlayanların ve onların komplolarına itibar edenlerin, dürüst ve onurlu insanların manevi cesetlerini çiğneyerek nereye kadar gidebileceklerini hep beraber göreceğiz. Bunun nasıl bir Türkiye oluşturmakta olduğunu er geç anlayacağız.

Kendinden menkul bir ahlak zabıtalığını bizzat deruhte edenlerin insanlık tarihi boyunca Hz. Peygamberden başlayarak günümüze kadar ne mağduriyetlere yol açtıklarını çok iyi biliyoruz. Bu tablo karşısında bana da bir görev düştüğünün farkındayım. Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığından ayrılmaksa o bedeli de ödemeye hazırım. Benim CHP Genel Başkanlığından istifa etmem hiçbir şekilde bu komploya teslim olmak ya da kaçmak anlamına gelmez. Tam tersine bu bir meydan okumadır. Bu anlayışla bugün CHP Genel Başkanlığından istifa ediyorum. Bu komplonun hedefi sadece ben değilim, aynı zamanda CHP’dir. CHP de bu kirli tezgahlar karşısında yolunu seçmek zorundadır. Benim istifa kararım, hem Türkiye siyasetini hem CHP’yi yeniden tanzim etmek isteyenlere bir imkan tanıyacak hem de CHP’ye bu komplo ile hesaplaşma fırsatı verecektir."

YILLARDIR BEKLEYEN BİR KASET YOK

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Meskene tecavüz ve ileri teknoloji kullanımı yoluyla tezgahlanan, bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden, bir muhalefet partisi genel başkanına karşı bu kadar fütursuzca icra edilebilmesi mümkün değildir" dedi.Baykal, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında iddialara ilişkin açıklamalarda bulunarak, şunları kaydetti:"Bu komplo bugünkü siyasi konjonktürün eseridir, yıllardır bekletilen bir kaset yoktur. Bir kaset ele geçirilmiş değildir. Bir komplo imal edilmiştir, taze, iki haftalık bir komplo vardır. Bu komplonun hedefi bir kişi değildir, onun çok ötesinde CHP’nin neredeyse tek başına yürüttüğü, Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne sahip çıkan sivil darbeye, sivil dikta rejimlerine karşı vermekte karşı vermekte olduğu mücadelesidir. Bu komplo CHP’nin Anayaysa ve rejim kavgası vermekte olduğu bu son iki hafta içinde düzenlenmiş ve piyasaya sürülmüştür. Komplo tezgahı malzemeleriyle çekimleriyle günceldir, tazedir. Meskene tecavüz ve ileri teknoloji kullanımı yoluyla tezgahlanan, bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden, bir muhalefet partisi genel başkanına karşı bu kadar fütursuzca icra edilebilmesi mümkün değildir. Ana muhalefet liderinin hukukuna, ahlakına tecavüz eden, bu kadar kaba bir komplo tezgahının iktidar zirvesinin bilgisi ve onayı olmadan son iki hafta içinde hazırlanıp piyasaya sürülmesi söz konusu bile olamaz. Olay sonrasında sergilenen sözde iyi niyetli, hakşinas olmaya çalışan yapay tavırlar, üzüntü beyanları perde arkasındaki tezgahın suçluluğunu örtbas etmeye yetmez."

HELALLİK İSTEDİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Deniz Baykal’ın ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ötesinde, bütün Türkiye olarak hepimiz hileye ve şerre dayalı bir kalleşlik politikasına ’dur’ demek zorundayız. Umarım bütün bu yaşananlar ve benim istifam Türkiye’de yeni bir uyanışın başlangıcı olur" dedi. Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kendisine yönelik iddialara ilişkin açıklamalarda bulunan Baykal, şunları söyledi: "Yalansız, dürüst, cesur bir duruş sergilemek sadece benim işim olmamalıdır. Deniz Baykal’ın ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ötesinde bütün Türkiye olarak hepimiz hileye ve şerre dayalı bir kalleşlik politikasına ’dur’ demek zorundayız. Umarım bütün bu yaşananlar ve benim istifam Türkiye’de yeni bir uyanışın başlangıcı olur. İnşallah, bir kez daha şerden bir hayır çıkar, hile hurda yapanlar değil dürüst ve namuslu olanlar kazanır. Bu olayda ve bugüne kadar bütün iyi kötü günlerimde bana destek olanlar, sahip çıkan her siyasi düşünceden vatandaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’nin vefakar, fedakar, yiğit örgütüne, birlikte görev yaptığım çalışma arkadaşlarıma, üzerimde emeği olan, hakkı olan tanıdığım, tanımadığım bütün insanlara, refahları ve mutlulukları için yaşam boyu uğrunda mücadele ettiğim bütün vatandaşlarıma, bize kızan, bizi seven, oy veren vermeyen, üzerimde hakkı olan olmayan herkese yaşamımın her anını anlamlı kıldıkları için teşekkür ediyorum. Ben sizlere hakkımı helal ediyorum, siz de hakkınızı bana helal ediniz."

BAYKAL'IN TARİHİNDE İKİ İSTİFA VAR

TOPLANTIDAN NOTLAR

Baykal’ın basın toplantısını düzenlediği salonda, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Cevdet Selvi, Grup Başkanvekili Mustafa Özyürek, milletvekili Canan Arıtman, bazı MYK üyeleri ile bazı partililer de hazır bulundu. Baykal’ın istifa kararını açıklaması üzerine bazı partililerin yüksek sesle "Hayır, yapma" dedikleri duyuldu. Bazı partililerin de açıklama sırasında gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Konuşmasını tamamladıktan sonra Baykal, MYK üyeleri tarafından alkışlandı. Açıklamasının hemen ardından toplantı yaptığı salondan ayrılan Baykal, makamına geçti. Baykal bir süre sonra partiden ayrıldı. Partililer, Baykal’a arabasına kadar eşlik ederken, bazı partililer "İnadına Baykal, inadına sol" diye slogan attı. Baykal, partiden alkışlarla uğurlandı. Basın toplantısını çok sayıda basın mensubu izledi.

Baykal istifa etti

Üç günlük mola! İptal yok, erteleme var
Kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji uyardı: Büyük tehlike!
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
'Dahi' lakaplı ünlü modacının sonu! Ölüm nedeni...
‘Ayrımcılık’ yüzünden hastaneye gitmiyorlar
Fenerbahçe'den golcü hamlesi! İşte listedeki isimler...
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
İstanbul'da vatandaşların mahsur kaldığı sıralarda İmamoğlu'nun yemek molası eleştiri konusu oldu
Yaza düğün var! Özge Gürel: Evet, evleniyoruz
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler