Geri Dön
SiyasetBDP'den YSK kararına sert tepki geldi

BDP'den YSK kararına sert tepki geldi

BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişi ile ilgili olarak, "Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız" dedi.

Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın izahının olmadığını belirterek, "Bu karar hem hukuk tarihine hem de siyaset tarihine bir facia olarak geçecektir. Hiç bir izahı olamaz" dedi.
Hiç kimsenin bu kararların hukuki, yasal olduğuna dair ikna edilemeyeceğini, hali hazırda görevde olan iki milletvekillerinin bile veto edilmesinin hiç bir izahının olamayacağını savunan Demirtaş, şöyle konuştu:
"Dolayısıyla biz kesinlikle siyasi bir karar olduğuna dair netiz. Siyasi kararlara karşı da siyasi bir duruş göstereceğiz. Ne yapacağımıza dair birazdan arkadaşlarımızla geniş kapsamlı bir değerlendirme yapacağız. Sonuçların yarın veya öbür gün kamuoyu ve halkımızla paylaşacağız. Ama ortada demokrasi falan bırakmadılar. Zaten kıt kanat bir demokrasi uyguluyorlardı. Halkın iradesini yok sayan, inanılmaz derecede bir baskı ortamında seçimlere gidiyorduk. Bir tarafta seçim barajı, bir tarafta tutuklamalar, operasyonlar, baskılar, bir de üstüne bu yapılınca demek ki devlet şu kararı vermiş; Kürtleri parlamentoya sokmak istemiyorlar. Grup oluşturmalarını istemiyorlar. Bu bir devlet kararıdır. Bunun sonuçları ne olur, doğrusu bugünden kestirmek mümkün değil. Ama normal bir siyasi sonuç doğurmayacağı ve bizim bu kararları içimize sindirmeyeceğimizi herhalde kamuoyu takdir ediyordur. Bu kararları verenler, bu planları yapanlar, bu hesap kitapları yapanlar herhalde bundan sonra neler olacağını hesaplamışlardır. Fakat biz, Türkiye yeniden bir çatışmalı ortama sürüklenmesin yeniden bir kaosa sürüklenmesin diye elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Barışçıl yol ve yöntemlerle parlamentoda olabilmenin önünü açabilmek için elimizden geleni yapacağız. Bu kadar hukuksuzluğa bu kadar anti demokratik uygulamalara rağmen bu bizim ahlaki ve vicdani duruşumuz olacak."

"ÇOK ÜZGÜNÜZ"
Demirtaş, "Çok üzgünüz. Doğrusu böyle olmamalıydı. Yani bu şekilde belden aşağı vurmalarla, bu şekilde gayri hukuki yaklaşımlarla bu işler çözülmez" dedi.
Selahattin Demirtaş, "Kürt sorunu gibi devasa bir sorunla ilgili tartışıldığını, seçimlerin biraz da onunla bağlantılı olduğunu, adaylıkların onunla bağlantılı olduğunu" savunarak, şöyle devam etti:
"Yani bu kararı verenler, herhalde tarih karşısında mutlaka sorumlu olacaklardır. Şimdi YSK’nın kararı nihai kararları aslında bağımsız adaylar açısından. Biz yine de itiraz yolunu deneyeceğiz. Çok umutlu değiliz. İşleyebileceğini, usulen de işleyebileceğini düşünmüyoruz. Ama her şeye rağmen bu yöntemi belki deneriz. Fakat en nihayetinde seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız. Halkımızdan bulundukları her yerde ve toplantılarla görüş alacağız. Bir iki gün içerisinde bu görüşümüzü her halde siyasi bir karara dönüştüreceğiz. Türkiye için hayırlı olsun diyelim bizim açımızdan her halükarda hayırlı olacaktır. Çünkü biz bu tür baskılara, bu tür hukuksuz yaklaşımlara bugüne kadar hiç boyun eğmedik hiçbir zaman teslim olmadık. Biz her halükarda kazanacağız. Ama kaybedenler tarih karşısında sorumlu olacaktır."

AYSEL TUĞLUK: "GEREKİRSE SEÇİMDEN ÇEKİLİRİZ"
Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını iptal etmesini değerlendiren Aysel Tuğluk, kararın siyasal bir karar olduğunu söyledi. Tuğluk, "Seçimden çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız" diye konuştu.
YSK’nın 12 bağımsız adayın adaylığını iptal etmesinin ardından Habertürk’te açıklamalarda bulunan Aysel Tuğluk, "Bu karar hiçbir şey kazandırmayacak bir karar. Bir kez daha Kürtler’e mesaj verildi. Kürt sorununun Meclis zemininde çözümü için çaba sarf eden kişilerin veto edilmesi çok vahim bir durumdur. Biz bunu sıradan bir karar olarak görmüyoruz. Siyasal bir karardır" dedi.
Gülten Kışanak’ın şu anda milletvekili olduğunu ifade eden Tuğluk, "O zaman vekilliği için sorun yoktu da, şimdi ne oldu?" diye konuştu. Kararın çatışmalara da zemin hazırlayacak bir karar olduğunu sözlerine ekleyen Tuğluk, "Bu durumu değerlendirmek zorundayız. Gerekirse seçimden çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız. Sağduyu içinde bir değerlendirme yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Bakanlık harekete geçti! 'Önce indirim sonra bindirim'
Yapamazsın diyenlere inat sahadayız
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
Erdoğan'ın mitingine bombalı tuzak!
İnternette akıl sağlığını korumak için 10 formül
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Linet'ten Aslı Şen açıklaması: Kendisini tanımadığım için özrünü de göremedim!
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Azra Akın: Hukuki yollara başvurduk!
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Rihanna, elmas gibi çevresine ışık saçıyor
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım