Geri Dön

BDP'li Tan'dan Anayasa tepkisi

ANKARA (ANKA)- BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda Ak Parti’nin tutumunu eleştirerek, “AKP yeni bir anayasa yapmaktan vazgeçti ve masadan kalktı. Tabiri caizse çamura yattı. Bu eski Türk filmlerinde bu tiplere çok rastlanılıyordu; evlenmek vaadiyle kandırmak ve yarı yolda bırakmak. Daha ötesine söylemeyeyim” dedi.

Tan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısını değerlendirerek, “AKP yeni bir anayasa yapmaktan vazgeçti ve masadan kalktı. Bunun Türkçesi bu” dedi.

-TAN, BAŞBAKAN’A “NEDEN ÇAMURA YATTIN” DİYE SORDU-

Ak Parti’nin tutumunu eleştiren Tan, “Ne oldu, Ak Parti bu işten caydı? Ne şiş yansın ne kebap taktiği uyguladı. Öyle bir noktaya getirdi ki bu işi ‘artık yerel seçimler var, cumhurbaşkanlığı seçimi var, arkasından parlamento seçimi var, biz bu hırgür içinde bu işleri’ deyip topu taca attı. Doğru düzgün demokratik bir anayasayı Meclis’e getirip BDP ile Meclis’ten geçirip halk oylamasına gideceğine tabiri caizse çamura yattı” diye konuştu.

Başbakan’a seslenen Tan, “Neden çamura yattın, çık bunun hesabını ver” dedi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e de seslenen Tan, “Siz dörtlü bir ittifakın çıkmayacağını yeni mi öğrendiniz? Hiç kimse size söylemediyse bu Altan Tan en az 50 sefer sizin yüzünüze söyledi. Siz AKP’nin, Başbakan’ın bu siyasi manevrasına niye alet oluyorsunuz?” diye sordu.

-“BU ESKİ TÜRK FİLMLERİNDE BU TİPLERE ÇOK RASTLANILIYORDU”-

Tan şöyle devam etti:

“Siyaseten halk kandırılmıştır, oyalanmıştır, hükümet çamura yatmıştır. Halkı anayasa yapma vaadiyle kandırmış ve yarı yolda bırakmıştır. Bu eski Türk filmlerinde bu tiplere çok rastlanılıyordu; evlenmek vaadiyle kandırmak ve yarı yolda bırakmak. Daha ötesine söylemeyeyim.”

Zabıtların açıklanmasını isteyen Tan, “Açıklamayacaksak bu zabıtları niye tuttuk?” derken, “Türkiye tarihi bir fırsatı maalesef kaybetmiştir Başbakan’ın cumhurbaşkanlık, başkanlık hayalleri ve ihtirası yüzünden” dedi.

Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber