Geri Dön

‘Bedelli ücreti dövizli kadar olacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları açıkladı. A Haber’de konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

6, 9, 12 şeklinde olacak: (Askerlik modeli) Milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan, TSK’nın ihtiyacının karşılandığı, yükümlü herkesin askerlik eğitimi aldığı bir sistem oluşturmayı denedik. İş belli bir aşamaya geldi. 3-6-9-12 demiştim ama 6-9-12 şeklinde belirlenmiş vaziyette. Er-erbaş durumu söz konusu. Yedek subaylık söz konusu. Yedek astsubaylık da söz konusu. İhtiyaca göre kullanılacak. Bedelli var ama dövizli de var. Dövizli ile bedelli karşılığı aynı olacak. Şu kadar avro deniyorsa karşılığı şu kadar TL ile adım atılmış olacak. Gerek 6 ayda gerek 9 gerek 12 ayda, 12 ayı yede subaylık olarak gündeme geliyor. Yedek subaylık olayını önemsiyoruz. Bu yetişmiş insanlardan istifade edelim istiyoruz. 12 olarak gözükse de 1 ayı izin. Dolayısıyla da 3 ay temel eğitim var. Özellikle ücretler noktasında eğitim dönemi, askerlik döneminde belli bir ücret kendilerine ödenecek.

HEPSİNİ VERMİŞ DEĞİLİZ: (Kaşıkçı cinayeti) Elimizdeki bilgileri A’dan Z’ye vermiş değiliz. Operasyon esnasında neler oldu dinlettik. Bazıları bundan bir şey çıkardı. Bazıları da siz ne çıkaracaksınız diye hala bekliyor. CIA ağırlığını koymuş değil, ABD’nin ağırlığını koyması lazım. Tandırda yakıldı gibi şeyler de ortaya çıtı, bu öyle katlanabilir şeyler değil. ABD, ‘demokrasi adına varım’ diyecek nasıl bir demokrasi bu? Suudi’ler rahatsız olduklarını ortaya koyuyorlar. Dürüst olalım. Adam açık açık ‘ben kesmeyi iyi bilirim’ diyor, adli tıpçı. Bunlar açık. Bu mızrak çuvala sığmaz. Kaşıkçı’nın cesedi nerede? Bir defa tüm ses kayıtları var. Bunları teslim edeceğiz.

MACRON ÇIKTI ERMENİLERİ ÖPTÜ: (Macron’un 1915 olayları açıklamaları) 600 bin katoliği katlederek 1790’larda tarihin en büyük soykırımını yaptı. Cezayir soykırımı aynı durum. 1830 Gabon. 1860 Benin. 1870’ler 500 binden fazla Vietnamlı katledildi. 1880 gene Cezayir. Macron bunları bilmez ha! Söyledim, ‘Sen siyasette yenisin bunun tarihini öğren’ dedim. ‘Tarihimizde yok’ dedi. ‘Ben sana tarih dersi veriyorum’ dedim. Ruanda’daki soykırıma Fransa katılmıştır. (Birçok örneği okuyarak) Macron sen önce bir defa bunları hallet. Ülkemizde 100 bin civarında Ermeni var. Vatandaş olmayanları Ermenistan’a göndermedik. Kendi ülkelerinde huzuru yoktu. Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü. Macron çıktı Ermenileri öptü.

İFŞA EDİYORUM: (AB süreci) Bu iki yüzlülük de değil çok yüzlülük. En son mülteciler olayında 3,5 milyon mülteci var, biz her türlü desteği vereceğiz dediler. Söz veriyorlar. Şu ana kadar 1.7 milyar avro verdiler. Nerede gerisi, yok. Proje nerede diyorlar. Kampa gel, projeyi gör. Her taraf kamp. Türkiye’yi almamalarını artık açıklıyorum, ifşa ediyorum. Müslüman olduğumuz için almıyorlar. Bunu da açıklayamıyorlar. Bunu da bu ülkelerin içinde görev yapan Dışişleri Bakanlarından öğrendim. Vakti saati geldiğinde ismini de açıklarım. l ANKARA Milliyet

Esenyurt'ta dehşet! Pompalı tüfekle sağa sola ateş ettiİstanbul Esenyurt'ta eline aldığı pompalı tüfek ile sağa- sola rastgele ateş eden şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber