Geri Dön
SiyasetBeştepe’de seçim zirvesi

Beştepe’de seçim zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Beştepe’de MHP lideri Devlet Bahçeli ile yarım saati aşkın bir süre görüştü. Görüşmede yenilenen İstanbul seçim süreci, askerlik düzenlemesi, S-400 süreci ile yargı reformu başlıklarının ele alındığı belirtildi...

Beştepe’de seçim zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Erdoğan ve Bahçeli, 2019’da 6 Şubat ve 10 Nisan tarihleri olmak üzere iki kez bir araya gelmişti.

Erdoğan ile Bahçeli görüşmesinde 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri ele alındığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre, görüşmede Cumhur İttifakı’nın desteklediği AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Binali Yıldırım’ın performansı, AK Parti ve MHP teşkilatlarının çalışmaları, pazar günü gerçekleşecek televizyon programı değerlendirildi.

İstanbul’da en çok nüfusu bulunan Trabzon, Rize, Sivas, Kastamonu, Giresun, Malatya gibi illerden gelen vatandaşlardan destek alınması için yapılacak çalışmalar da ele alındı. “İstanbul’a mitili atacağım” diyen Bahçeli’nin yürüteceği kampanya süreci de iki liderin gündem konularından biri oldu.

S-400 süreci

Görüşmede, Suriye konusu başta olmak üzere terörle mücadele süreci, Pençe Harekâtı’ndaki gelişmelerin de konuşulduğu belirtildi. Erdoğan, S-400 ve F-35’ler ile ilgili olarak yaşananlar hakkında Bahçeli’yi bilgilendirdi. Erdoğan, önümüzdeki günlerde yapacağı yurt dışı temasları da bu çerçevede değerlendirdi.

Görüşmede, Meclis gündeminde bulunan askerlik düzenlemesine ilişkin değerlendirmeler ile Meclis gündemine gelecek yargı reformu paketi de ele alındı.

‘Gerilim siyasetine tevessül etmeyeceğiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 sistemine ilişkin önceki gün kapalı grup toplantısında yaptığı açıklamanın ardından dün de sosyal medya hesabı üzerinden altı maddelik açıklama yayımladı. Erdoğan dünkü paylaşımında “şu hususları gayet açık ve net bir şekilde altını çizerek tekrarlamakta fayda görüyorum” diyerek altı maddeyi şöyle sıraladı:

“Bir: Türkiye S-400 savunma sistemlerini satın almıştır.

İki: Türkiye F-35 uçaklarının da sadece müşterisi değil, aynı zamanda üretim ortağıdır.

Üç: Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin hakkını, hukukunu, çıkarlarını gözetmeyen hiçbir adımın atılmasına izin vermeyeceğiz.

Dört: Suriye’de sınırlarımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu, Celabrus-Afrin hattında, Kuzey Irak sahasında nasıl kırdıysak, Fırat’ın doğusunda da aynı şekilde paramparça edeceğiz.

Beş: Bugün ayağımıza vurulmaya çalışılan ekonomik prangaları da inşallah en kısa sürede parçalayıp atacağız.

Altı: Siyasi istikrarsızlık oluşturmak için çevrilen numaraların hepsinin de farkındayız ve bu tuzağa asla düşmeyeceğiz. Gerilim siyasetine asla tevessül etmeyecek; demokrasiden, milli iradenin üstünlüğünden taviz vermeden bu uzun ve ince yolu kat edeceğiz.”

Bahçeli İstanbul mesaisine bugün başlıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi dolayısıyla bugünden itibaren üç gün boyunca muhtarlar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve iş dünyasının temsilcileriyle geniş katılımlı toplantılarda bir araya gelecek.

MHP Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bahçeli’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim çalışmaları için bugün İstanbul’a gideceği bildirildi. Bahçeli’nin, İstanbul’a girişi sırasında Çamlıca gişelerinde MHP İstanbul İl Teşkilatı’nca karşılanacağını ifade eden Kalaycı, Bahçeli ve beraberindekilerin karşılamanın ardından İstanbul İl Başkanlığı’na gideceğini aktardı. Kalaycı, aynı gün Bahçeli’nin Bengütürk TV ve Türkgün gazetesine ziyarette bulunacağını belirtti.

Kalaycı, seçim çalışmaları için Bahçeli’nin yarın (15 Haziran Cumartesi) da muhtarlarla düzenlenen kahvaltıya katılacağına, akşam saatlerinde sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, iş dünyası temsilcileriyle buluşacağına dikkati çekti. İstanbul’da geniş katılımlı toplantılara ağırlık verileceğini bildiren Kalaycı, Bahçeli’nin pazar günü de hemşehri dernekleri üyeleriyle bir araya geleceğini kaydetti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bodrum'da süper lüks yat trafiği devam ediyorTürkiye'nin turizm cenneti Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında, süper lüks motor yat trafiği devam ediyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler