Geri Dön
Siyaset‘Biden ile çok şey konuşacağız’

‘Biden ile çok şey konuşacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile seçildikten sonra yapacağı görüşmenin ilk yüz yüze görüşme olacağını belirterek, “Öncelikle Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya bir yatırmamız gerekiyor... Görüşme alanımız çok geniş” dedi.

‘Biden ile çok şey konuşacağız’

 

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak ve zirve marjında ikili temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

 Liderler Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden’ın ile yapacağı görüşmede hangi konuların ele alınacağının sorulması üzerine Erdoğan, Biden’la ilk yüz yüze görüşmeyi yapacaklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

‘‘Birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini şöyle masaya bir yatırmamız gerekiyor. Birçok tabii dedikodular vesaire içeride, dışarıda oldu. Bunları geride bırakıp ‘Neler yapabilir, neler yapacağız’ bunları konuşmamız lazım. Görüşme alanımız çok geniş. Zira 24 Nisan, bizler için maalesef çok çok olumsuz bir süreç oldu. Böyle bir yaklaşımı beklemezdik, bizleri ciddi manada üzmüştür ve bunu gündeme getirmeden geçmeyiz.. Zira Türkiye rastgele bir ülke değil. Türkiye, Amerika ile NATO’da müttefik bir ülke. İki müttefik ve bu iki müttefikin kalkıp da bu konuda NATO’yla yakından uzaktan alakası olmayan Ermeniler konusunda böyle bir yaklaşımın içerisine girilmesi bizi rahatsız etmiştir, üzmüştür... Sayın Biden ile ilk defa bir araya gelmeyeceğiz. Geçmişte kendileriyle evimde ve Amerika’da bulunduğumuzda görüşmelerimiz oldu. Yani Obama’nın yardımcısı olduğu dönemde de yine sık sık görüştüğümüz bir dostumuz. Şu anda da temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan’ı unutturacak adımları da atmış oluruz.”

Masada birçok konu var

Erdoğan, şöyle devam etti: “Savunma sanayisine yönelik masa üstünde kalan birçok konu var. Bunların da en önemlisi, F-35 konusu. Bu konuda Türkiye, maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika var. 700-750 civarında parçayı veren bir Türkiye var ama bütün bunlarla da beraber çok ciddi bir ödemeyi de yapmış Türkiye var. 5 tane F-35 verilmiştir ve daha sonra da bunlara el koymak suretiyle bunlar gönderilmemiştir... Bu konuda da yine Amerika sözünde durmamış, bunları geri almış. Geri alınca tabii bizler de Rusya’yla bir anlaşmaya gitmek suretiyle malum S-400’leri aldık. Bütün bunların yanında tabii daha başka birçok savunma sanayiinde başlayıp da devam edemediğimiz konular var. Gönül tabii bunların hiçbirini arzu etmiyor. Bundan sonraki sürece yönelik ‘Neleri yaparız veya yapamayız’ bunları da yine ikili görüşmede masaya yatırmamızda fayda var. Bizim bütün derdimiz, beklentimiz, NATO’nun birlik ve beraberliğine, dayanışmasına güç katacak yani amasız ve fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir. Bir diğer adım da NATO’dan ve ittifak üyelerinden, ülkemizin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alınmasını, söylem ve eylemde müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesini bekliyoruz. Afganistan sürecini falan da kendileriyle görüşeceğiz.”

Rezerv 100 milyar dolar

Merkez Bankası’nın rezervlerinin durumunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Erdoğan, “Daha önce Çin’le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Bazı, malum kendilerine göre Merkez Bankası’nın döviz rezervi düşüyor. Bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyunlarını da bozmuş oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesinde açıkladı! Kira yardımı yapılacakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarından etkilenen bölgelerde helikopterden incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manavgat'ta açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Bölgedeki kredi yurtlar kurumu binaları afetzedelere açılmıştır. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz. Yanan ve hasar gören evlere kira yardımı yapılacak' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler