Geri Dön
SiyasetBiden’ın İklim Özel Temsilcisi ile görüştü

Biden’ın İklim Özel Temsilcisi ile görüştü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Napoli’de düzenlenen G20 Çevre ile İklim ve Bakanları Toplantısı’nda, ABD Başkanı Joe Biden’ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile bir araya geldiği görüşmede, çevre ve iklim konularındaki çalışmaları ele aldıklarını belirtti.

Biden’ın İklim Özel Temsilcisi ile görüştü

Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda görüşmede, iklim değişikliği ile mücadele, Türkiye nezdinde Paris Anlaşması, Mutabakat Zaptı konuları ile çevre ve iklim konularındaki çalışmaları ele aldıklarını kaydetti. Toplantıda, iklim değişikliğiyle mücadeledeki çalışmaları aktardığını kaydeden Bakan Kurum, ayrıca, iklim değişikliğinde tarihi sorumluluğu yok denecek kadar az olmasına rağmen Türkiye’de bu konuda birçok ülkeden daha kararlı adımlar atıldığını ifade ettiğini bildirdi.

Paris Anlaşması

Kurum, şunları kaydetti: “Sayın Kerry ile iklim değişikliği ile mücadelemizi daha etkin kılabilmek ve iklim finansmanına erişebilmek adına BM İklim Değişikliği Sözleşmesi’nin Ek-1 listesinden çıkarılma talebimizi yineledik ve

desteklerini beklediğimizi dile getirdik. Bu kapsamda mutabakat metni müzakerelerinin tamamlanarak Glasgow’daki 26. Taraflar Konferansı öncesinde mutabakatın imzalanmasının da bizim için Paris Anlaşması sürecini hızlandıracak bir adım olacağının altını çizdik.”

‘Sel ve kuraklıktan 1 milyon kişi öldü’

Birleşmiş Milletler (BM), dünya genelinde doğal felaketlerin, iklim değişikliğinin artan olumsuz etkileri nedeniyle çoğaldığına dikkat çekerek, son 49 yılda sel ve kuraklığın yol açtığı zararın bilançosunu çıkardı. 

BM’ye bağlı Dünya Meteroloji Teşkilatı (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, yaptığı açıklamada, kuraklık, fırtına, sel ve mevsim normalinin üzerinde hava sıcaklıkları nedeniyle dünya genelinde bir milyonun üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Taalas, “Şiddetli yağışlar genellikle iklim değişikliğinin bir işareti. Atmosfer ısınmaya devam ettikçe daha fazla nem birikiyor ve bu da fırtınalarda daha fazla yağış olması ve sel ihtimalinin artması anlamına geliyor” dedi.

Taalas, 1970-2019 yılları arasında dünya genelinde 650 bin kişinin de kuraklık nedeniyle öldüğünü ifade etti. Fırtınalar nedeniyle 580 bin kişi hayatını kaybederken, sel felaketlerinde yaklaşık 59 bin kadın, çocuk ve erkek yaşamını yitirdi. Mevsim normalleri dışındaki sıcaklık derecelerinin de 56 bin kişinin hayatına mal olduğu bilgisi verildi.

540 milyar euro zarar

Dünya genelinde fırtınalar, ekonomik açıdan en fazla zararı getiren doğal afet oldu. Toplam zararın yaklaşık 440 milyar euro olduğu tahmin ediliyor. Fırtınaları sel takip ediyor ve su baskınlarının faturası yaklaşık 100 milyar euroya ulaşıyor. Avrupa’da son 50 yılın en büyük ekonomik faturasına sahip doğal felaketi 2002 yılında Almanya Elbe’deki sel oldu.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
UNESCO yaşayan insan hazinesi Süphi Yerlihindi'nin dükkanını soydularMardin'de UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödüllü telkari ustası Suphi Yerlihindi'nin dükkanına giren kişi ya da kişiler, 20 yıl boyunca el emeği göz nuru dökerek işlediği yaklaşık 7 kilo gümüşü çaldı. 77 yaşındaki Yerlihindi "Ben yaşayan insan hazinesiyim. Bu bana yapılır mı? Çaldığınız gümüşün derdinde değilim ama siz benim 20 yıllık el emeğimi çaldınız" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler