Geri Dön

‘Bildiri suçsa biz de o suçu işliyoruz’

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Bu suça ortak olmayacağız” başlığı altında yayınlanan bildiriye imza atan akademisyenlerin gözaltına alınmasını “faşizm” olarak değerlendirerek, “Eğer bu suçsa biz de akademisyenlerin işledikleri suçu işliyoruz” dedi.

‘Bildiri suçsa biz de o suçu işliyoruz’

HDP’nin 24 Ocak’ta gerçekleştireceği 2. Olağan Kongresi öncesindeki hazırlık konferansları kapsamında dün 1. Merkezi Kadın Konferansı yapıldı. İnşaat Mühendisleri Odası’ndaki konferansa Yüksekdağ’ın yanı sıra HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, TBMM Başkan Vekili Pervin Buldan, Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP’li bazı kadın milletvekilleri ve delegeler katıldı.

Konferans öncesi gazetecilerin akademisyenlerin gözaltına alınmasına yönelik sorularını yanıtlayan Yüksekdağ, bunun bir faşizm uygulaması olduğunu söyledi. Yüksekdağ, “Akademisyenlerin gözaltına alınmasını şiddetle kınıyorum. Tüm Türkiye Cumhuriyeti için utançtır; Akademisyen-lerin gözaltına alınması faşizmdir. Barış için imza veren akademisyenler aydın sorumluluğunu yerine getirmiştir. Türkiye’de demokrasi yoktur. Demokrasi müsveddesi vardır. bu müsveddeyi bizlere yönetim rejimi olarak yutturmaya çalışıyorlar. Bunu yutmayanları da yargılıyorlar, operasyon dayatıyorlar. Bize düşen görev susmamaktır.. Eğer bu suçsa, akademisyenlerin işledikleri suçu bizler de işliyoruz. Türkiye’nin vicdanının sembolü olan, aydınlık ufkunun sembolü olan tüm akademisyenleri, başta kadın akademisyenler olmak üzere saygı ile sevgi ile selamlıyorum. Onların sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açık açık ilan etti: Devlet başkanlığı seviyesindeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İSEDAK 36. Bakanlar Toplantısı'na videokonferansla katıldı. Erdoğan, 'İslam ve Müslüman düşmanlığı, kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde himaye edilen bir politikaya dönüşmüştür. İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı ile mücadele etmek, o topraklarda yaşayan kardeşlerimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber