Geri Dön
SiyasetBoru hattı 18 Mart’ta açılacak

Boru hattı 18 Mart’ta açılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısında Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP Projesi’nin Türkiye ayağının temelinin 18 Mart’ta atılacağını açıkladı.

Boru hattı  18 Mart’ta  açılacak

Davutoğlu, şunları söyledi:
“Bakü-Tiflis-Ceyhan, Kafkasya’yı Akdeniz’e bağladı, Bakü-Tiflis-Erzurum, Kafkasya’yı Anadolu’ya bağladık, Bakü-Tiflis-Erzurum, bu sefer demiryoluyla bağladık. Marmaray açılınca Pekin’i Londra’ya bağladık, bütün hatlarıyla. Şimdi TANAP projesi ile Kafkaslar’ı Balkanlar’a bağlayacağız, Anadolu üzerinden. Bölgesel Temel atma törenine büyük onur duyarak katılıyorum. Anadolu coğrafyası, Hazar ile Adriyatik arasında bir geçiş coğrafyası olacak.
Asrın projesine katkı vermekten onur duyuyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanı ile 17-18 Mart’ta Çanakkale Savaşları’nın yıl dönümünde, bu günler Kafkas şehitlerimizin de yıl dönümü, rahmetle anıyoruz hepsini. Orada da TANAP’ın Anadolu ayağının temel atma töreninde birlikte olacağız. Böylece büyük bir barış projesi gerçekleşecek.”

Çay Bakü’de içilecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC ziyareti sırasında, “Gel önce Güney’de sonra Kuzey’de çay içelim” diyerek çağrı yaptığı Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile bugün TANAP kapsamındaki temel atma törenleri nedeniyle Bakü’de buluşacak.
TANAP Projesi’nin Güney Gaz Koridoru temel atma töreni bugün birçok devlet başkanını buluşturacak. Temel atma törenine Aliyev ve Davutoğlu’nun yanı sıra Bulgaristan Cumhurbaşkanı ile Yunanistan, Karadağ, Gürcistan, Arnavutluk, İtalya başbakanları katılacak. Davutoğlu, salı günü KKTC ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Samaras’a yaptığı çağrının ardından ilk kez bu isimle bir araya gelecek. Davutoğlu, Kıbrıs’ta, “Yunanistan Başbakanı hazırsa birlikte önce Güney’e gidelim, birlikte çay içelim, sohbet edelim. Sonra Kuzey’e gelelim, yine birlikte olalım” çağrısı yapmıştı. Bu çağrının ardından Samaras ile ilk temasını kuracak olan Davutoğlu’nun aynı çağrıyı Samaras’ın yüzüne de tekrarlaması bekleniyor.

TANAP nedir?

20 Eylül 1994’te “Asrın anlaşması” olarak hayata geçirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının ardından yine 20 Eylül’de BTC boru hattının 20. yılında Güney Gaz Koridoru Temel Atma Töreni bugün gerçekleştirilecek. Güney Gaz Koridoru ile Hazar Bölgesi, Orta Asya, Orta Doğu doğalgaz kaynakları Avrupa’ya iletilecek. TANAP adı verilen proje ile doğalgaz Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan üzerinden Macaristan ve Ukrayna’ya; İtalya üzerinden Avusturya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ne iletilecek. TANAP’ın ortaklık yapısında BP, SOCAR, FLUXYS, TOTAL gibi dünya devi petrol şirketleri bulunuyor.