Geri Dön

Bu partiler seçime girmiyor, oy pusulası değişiyor

7 Haziran genel seçimleri için 31 partiden 20'si dün 17.00'ye kadar YSK'ya liste sundu. BBP, Saadet Partisi çatısı altında giriyor. 10 partiden ise 17.00'ye kadar temsilci gelmedi. İlk Parti, başvurusunu 17.00'den sonra yaptı, tutanak tutuldu.Yaşanan bu durum sonrası partilerin oy pusulalarındaki yerleri tekrar değişecek.

Bu partiler seçime girmiyor, oy pusulası değişiyor

Yüksek Seçim Kuruluna (YSK), 7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için dün 20 siyasi parti aday listesi sundu. Seçimlere katılma yeterliliği olan 31 partiden 10'u saat 17.00'ye kadar liste sunmadı. İlk Parti, listesini 17.00'den sonra gerçekleştirdi. BBP ise Saadet Partisi çatısı altında seçime giriyor.

İŞTE LİSTE SUNAN 20 PARTİ

AA'nın haberine göre saat 17.00'ye kadar liste sunan 20 parti şöyle: AK Parti, CHP, MHP, HDP, Hak ve Adalet Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Komünist Parti, DSP, Doğru Yol Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Millet Partisi, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Vatan Partisi, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Merkez Parti, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Yurt Partisi"

BÜYÜK BİRLİK SAADET ÇATISI ALTINDA...

Büyük Birlik Partisi, Saadet Partisi çatısı altında seçime gireceğinden, oy pusulasında yer almayacak. Seçime katılma yeterliliği bulunan 10 partiden, yasal süre olan saat 17.00'ye kadar YSK'ya temsilci gelmedi.

İLK PARTİ KAZA GEÇİRDİ, GEÇ BAŞVURDU

10 siyasi parti arasında bulunan İlk Parti, aday listesi başvurusunu saat 17.00'den sonra getirdi. Parti temsilcileri, yolda kaza yaptıkları için geç kaldıklarını belirtti. YSK yetkilileri, partinin başvurusunun saat 17.00'den sonra yapıldığını tutanak altına aldı.

OY PUSULALARI DEĞİŞİYOR

YSK, seçime katılma yeterliliği bulunan 31 partiyi tespit ederek, bu partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirlemişti.

Listelerini getirmeyen siyasi partiler nedeniyle 31 parti arasında çekilen kura sonucu belirlenen oy pusulası da değişecek. Bu partilerin çıkarılması nedeniyle siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinde başa doğru kaydırma yapılacak.

17.00'YE KADAR LİSTE SUNAMAYAN PARTİLER

Demokratik Gelişim Partisi, Genç Parti, Emek Partisi, ÖDP, Hür Dava Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Büyük Birlik Partisi (Saadet çatısı altında giriyor), Millet ve Adalet Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi, İlk Parti (Başvurusunu saat 17.00'den sonra yaptı, tutanak altına alındı)

11 NİSAN'A KADAR SÜRE VAR

Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, başvuru evrakındaki eksiklikleri 11 Nisan'a kadar tamamlayacak. YSK, milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemlerini 14 Nisan'da tamamlayarak, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderecek. Milletvekili geçici aday listeleri, ertesi gün Resmi Gazete'de yayımlanacak. Geçici aday listelerine yapılacak itirazların da incelenmesinin ardından 24 Nisan'da milletvekili kesin aday listeleri, Resmi Gazetede ilan edilecek.

Aşı uygulamasında merak edilenlerSağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı uygulamasıyla ilgili pratik bilgilerin yer aldığı bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber