Geri Dön

Büyük ihalelere onay vermedi

CHP’li Toprak’ın hazırladığı raporda Davutoğlu’nun Başbakanlık koltuğunu kaybetmesine neden olan olaylar madde madde sıralandı. Davutoğlu’nun özellikle büyük ihalelerdeki tutumunun gidişinde etkili olduğu iddia edildi

Büyük  ihalelere onay vermedi

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılmasına giden süreci 15 başlıkta değerlendiren bir rapor hazırladı. Raporda, “Davutoğlu, harcamalar ve ihaleler konusunda çok hassasiyet gösterdi. Yapılan tüm ihale sonuçlarını Başbakanlığa getirterek kendisine yakın danışman ve bürokratlara inceletti” iddiaları dikkat çekti.
Toprak, Davutoğlu’nun ayrılış sürecini şöyle yorumladı:

DOLMABAHÇE DEKLARASYONU: Davutoğlu Başbakan olduktan sonra hükümet çözüm sürecini devam ettirdi. 28 Şubat 2015 Dolmabahçe mutabakatı aykırı düşme konusunda ilk işaret oldu.

HAKAN FİDAN KRİZİ: MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Davutoğlu ile görüşerek 7 Haziran seçimleri için milletvekilliğine aday olmasına Erdoğan karşı çıktı. Fidan, adaylığını geri çekmek zorunda kaldı.

YOLSUZLUK VE ŞEFFAFLIK PAKETİ: AB ile imzalanan vize muafiyeti kriterlerinden, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele, şeffaflık paketi 2015 Aralık’ında açıklandı. Erdoğan tepki gösterdi, paket geri çekildi.

SİYASİ ETİK YASASI: Davutoğlu, ‘Siyasi Etik Kanunu Tasarısı’nı hükümetin eylem planı içinde gündeme getirdi. Halen Genel Kurul gündeminde.

KOALİSYON ÇATIŞMASI: 7 Haziran seçimleri sonrasında AKP’nin tek başına iktidarı kaybetmesi, Erdoğan-Davutoğlu arasında farklı yaklaşımları gündeme getirdi. Davutoğlu koalisyon kurulmasından yanaydı, Cumhurbaşkanı, ülkeyi yeni bir seçime götürme stratejisi izledi. Davutoğlu istemese de buna fazla direnemedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ: Başkanlık sistemi konusunda Davutoğlu fazla istekli değildi. Seçim beyannamesinde bir cümleyle geçiştirilen sistem konusunda Davutoğlu, “Halk anayasa değişikliği için bize yetki vermedi” dedi. Cumhurbaşkanı 15 Ağustos günü, ‘Yapılması gereken fiili durumun, yeni bir anayasa ile netleştirilmesidir’ sözleriyle tepkisini ortaya koydu.

MKYK GERİLİMİ: Eylül ayındaki olağan kongrede Davutoğlu kendi MKYK listesini yapmak isteyince Saray’la anlaşmazlık çıktı. Yıldırım’ın genel başkan adaylığı için delegelerden 900 civarında imza toplandı. Davutoğlu, Erdoğan’ın listesini kabul etti, Yıldırım aday olmadı. Davutoğlu’nun yetkileri Erdoğan’ın belirlediği 50 üyeli MKYK’da 47 üyenin oyuyla geri alındı.

GAZETECİ-AKADEMİSYEN KRİZİ: Gerek Can Dündar ve Erdem Gül’ün gerekse barış bildirisine imza atan akademisyenlerin tutuklanmasında, Davutoğlu tutuksuz yargılamadan yana olduğunu söylerken, Cumhurbaşkanı tutuklanmaları görüşünü gündeme getirdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ KRİZİ: Güneydoğu’daki terör operasyonları sonrasında Davutoğlu, operasyonlar tamamlandıktan sonra, silahlar sustuğu takdirde, tekrar barış ve huzur için müzakerelere başlanabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı, çözüm sürecinin bittiğini, sayfanın kapandığını söyledi.

İHALE VE HARCAMA ÇATIŞMASI: Davutoğlu, harcamalar ve ihaleler konusunda çok hassasiyet gösterdi. Yapılan tüm ihale sonuçlarını Başbakanlığa getirterek kendisine yakın danışman ve bürokratlara inceletti. Bazı büyük ihalelere onay vermedi, özellikle Ulaştırma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı gibi harcamacı bakanlıkların ihale ve harcamalarını mercek altına aldı.

ATAMA KRİZİ: Bürokrasideki atamalar konusunun Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında kilitlenmeye neden olduğu çok açıktı. 2014 Kasım’ından bu yana Hazine Müsteşarlığı’na atama yapılamadı. Gar Katliamı’ndan sonra 6 ay Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne atama yapılamaması, anlaşmaz-lığın başka boyutunu oluşturdu.

AB GERGİNLİĞİ: AB ile son dönemde hızlanan ilişkiler, vize muafiyeti, mülteci anlaşması gibi konularda Davutoğlu’nun ön plana çıkması Erdoğan’ın tepkisine neden oldu.

OBAMA-DAVUTOĞLU RANDEVU KRİZİ: Davutoğlu’nun Obama ile randevu için görüşmesi, 4 Mayıs’ta ayrılma-mış olsaydı, 7 Mayıs’ta Obama ile biraraya geleceği haberleri iplerin kopmasını hızlandırdı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK KRİZİ: Örtülü ödeneğin kullanılması konusunda Cumhurbaşkanlığı’na da ödenek tahsis edilmesine ilişkin yasa değişikliği konusunda uzun süre ayak sürüyen Davutoğlu buna olur vermek zorunda kaldı.

MEDYA SAVAŞLARI: Gül-Arınç ekibiyle daha yakın olduğu dile getirilen Davutoğlu, başbakan olduktan sonra kendi medyasını oluşturma çabasına girdi.

Uygunsuz görüntülerini çekip şantaj yaptılarBursa'da kadınları kullanarak internet üzerinde tanıştıkları kişileri tuzağa düşüren çete çökertildi. Şahısların tuzağa düşürdükleri kişilerin uygunsuz fotoğraflarını çekip, şantaj yoluyla yüklü miktarlarda para topladıkları ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber