Geri Dön
SiyasetCHP’de dinmeyen kurultay sancısı

CHP’de dinmeyen kurultay sancısı

Olağanüstü kurultay isteyen muhalifler toplanan imzaların yeterli olduğunu iddia ederken, genel merkezden “Gelen belge sayısı 605. İmzalarını geri çekenler de düşüldüğünde sayı 540’lara düşebilir” açıklaması geldi. Muhaliflerin sözcüsü Usluer, “İpe un seriyorlar” dedi.

CHP’de dinmeyen kurultay sancısı

CHP’de, olağanüstü kurultay isteyenlerin, genel merkeze teslim ettiği delege imzaları üzerindeki incelemede, yeni bilgiler ortaya çıktı. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, muhalefet kanadının söylediği gibi kendilerine 630 imzanın değil, 618 noter tasdikli beyannamenin teslim edildiğini bildirdi. Erkek, yapılan incelemede, bu imzalardan 13’ünün geçersiz olduğunu tespit ettiklerini, böylece imza sayısının 605’e gerilediğini kaydetti. İmzasını geri çeken delegelerin 605 sayısına dahil olmadığı, çekilen imzalar da düşüldüğünde toplam sayının 540 civarına düşebileceği belirtildi.

Olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için toplam bin 242 delegenin salt çoğunluğu olan 622 delegenin imzasının bulunması gerekiyordu. Parti içi muhalefet kanadının sözcüsü, PM üyesi Gaye Usluer 630 imzanın genel merkeze teslim edildiğini açıkladı. İmzaların teslim edilmesinin ardından Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in başkanlığındaki bir heyet, imzaları incelemeye başladı.

‘İmza sayısı 605’

Erkek, açıklamaların aksine kendilerine 630 imza teslim edilmediğini belirterek, şunları kaydetti: “Teslim edilen toplam belge sayısı 618’dir. Bu belgelerin dört tanesi ilgilisinin dışında, suret tasdiki yaptırılmış fotokopidir. Dört tane belge ise mükerrer olup; dört kişinin farklı noterlerden iki kere verdiği imzalara ilişkindir. Beş belgedeki imza kurultay delegesi olmayan kişilere aittir. Sonuç olarak genel merkezimize sunulan noter onaylı belge sayısı 605’tir. Bu 605 beyan üzerinde de kurultay delege listemizle karşılaştırmalı inceleme devam etmektedir. Halihazır durumda toplam kurultay delegesi bin 242 olup, salt çoğunluk 622’dir. Mevcut haliyle dahi teslim edilen noter onaylı belge sayısı, yeterli değildir. Yasal süresi içerisinde gerçekleşen imza geri çekme beyanları, 605 sayısından düşülmemiştir. Bunlar da düşüldükten sonra, toplam imzanın yeterli sayının çok daha altında olduğu aşikârdır.”

Pazartesi bekleniyor

Parti tüzüğü gereği 16-30 Temmuz arasında toplanan imzaların genel merkeze teslim edilmesi için 6 Ağustos Pazartesi’ye kadar süre bulunuyor. Genel merkez yönetiminin de incelemenin sonucuna ilişkin en net açıklamasını pazartesi mesai bitiminin ardından yapacağı bildirildi. Parti kaynakları, yasal süre içinde imzasını veren 70’e yakın delegenin imzasını geri çektiğini, bu imzaların da pazartesi toplam sayıdan düşüleceğini belirtti. Çekilen imzaların da hesaplanmasıyla kulislerde, muhalefetin ulaşacağı toplam imza sayısının 540 seviyelerinde kalacağı tahminleri dile getirildi.

‘İpe un seriyorlar’

Usluer, dün yaptığı açıklamada ise imza tartışmasına ilişkin olarak, “Olağanüstü kurultay imzalarına ilişkin açıklamalar tam da ipe un sermek. Yani istenilen işi yapmamak için bir takım bahaneler, sebepler ileri sürmek, güçlük çıkarmak, engeller göstermek. Doğru mu? ‘604 imzayı hatta 30-35 eksiğini getirin kurultaya gidelim’ diyenler. İşte 630’u getirdik. Neden ipe un seriyorsunuz? Demokrasi çoğunluk mu, çoğulculuk mu önce onda anlaşalım” ifadelerini kullandı.

MYK ertelendi

Muhalefet cephesinden, “kurultayı toplayın” çağrıları gelse de Kılıçdaroğlu’nun partiyi kurultay sürecine sokmamakta kararlı olduğu belirtildi. Alınan bilgilere göre, kurultay tartışmalarının partiyi yıprattığını belirten ve sürecin bir an önce sonlanmasını isteyen Kılıçdaroğlu, pazartesi yapılacak MYK toplantısını erteledi. Kılıçdaroğlu’nun kurultay tartışmalarına pazartesi nokta konulmasının ardından MYK’sını toplayacağı ve süreci değerlendireceği öğrenildi.

‘Tarih açıklansın’

Kurultay talebinde bulunan çağrı heyeti ise, “Genel Merkeze teslim edilen 630 belgenin dışında delegelerimizin kendilerinin elden veya noter kanalıyla doğrudan genel merkezimize gönderdikleri noter tasdikli belgeler bulunmaktadır. Bu andan itibaren yapılacak ilk iş, spekülatif açıklamalardan vazgeçmek, olağanüstü kurultay tarihini açıklamak olacaktır” açıklaması yaptı.

Kayyım polemiği

CHP’deki imza sayısı tartışmaları sürerken, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın yaptığı bir değerlendirme, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in tepkisine neden oldu. Turan, Twitter hesabından, imza sayısına ilişkin farklı açıklamaları paylaşarak, “Bu işin sonu kayyım” dedi. Özel ise Turan’ın paylaşımının altına yorum yaparak, “AKP’nin grup başkanvekili. İşine bak işine. Kayyım atamadığınız bir CHP kaldı. İnsanda biraz utanma olur. CHP’ye laf ederken şu gerçeği bil ki; köpekler havladı diye atlar ölmez” ifadesini kullandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tezkere' açıklaması: CHP, HDP'ye boyun eğdiTBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin tezkere kararına tepki gösterdi. "Tezkerenin amacı sınırlarımız boyunca kurulmak istenen terör koridoruna izin vermemek ve saldırıları kaynağında kurutmaktır." diyen Erdoğan, "Son tezkere oylaması öncesi HDP yöneticileri çıktılar ve CHP'ye bir çağrı yaptılar. Açıkça CHP tehdit edildi. Onurlu bir parti ve liderin çıkıp, 'Siz kimsiniz bizi tehdit ediyorsunuz, kendi politikamızı kendimiz belirleriz' diyerek ağzının payını vermesi gerekiyordu. Ama karşımızda artık böyle bir CHP söz konusu değildir. Türkiye'nin en büyük ikinci partisi HDP'ye boyun eğdi." ifadelerini kullandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler