Geri Dön

CHP, kırmızı çizgiye ‘dokundu’

Meclis’e anayasa önerilerini sunan CHP, değişmez ilk dört maddede tek kelimelik bir değişiklik yaptı. Öneride 2. maddedeki “insan haklarına saygılı” ifadesi yerine “insan haklarına dayalı” diye yazıldı

CHP, kırmızı çizgiye ‘dokundu’

Siyasi partiler, yeni anayasanın “başlangıç” ve “değişmez maddeler” bölümlerine ilişkin önerilerini TBMM Başkanlığı’na sunarken, CHP’nin ‘kırmızı çizgi’ dediği değişmez maddelere dokunduğu ortaya çıktı. CHP öneri metnine, anayasadaki 2. maddedeki “insan haklarına saygılı” ifadesi yerine “insan haklarına dayalı” diye yazdı.
CHP’nin Uzlaşma Komisyonu üyeleri CHP’nin TBMM Uzlaşma Komisyonu Üyesi Atilla Kart ile İzmir Milletvekili Rıza Türmen, başlangıç ve değişmez maddelere ilişkin metni kaleme aldı. Başlangıç kısmına Çatalhöyük’le başlayan Kart ve Türmen, “Ağrı ve Nemrut Dağları”na ve yöre insanına da vurgu yaptı. Ancak batı bölgesinde vurgu yapılacak bir dağ karşılığı bulunamadığı için bu vurgunun yapılmasından vazgeçti.
Değişmez ilk 3 madde bölümünde ise Kart ve Türmen, 2. maddedeki “insan haklarına saygılı” ifadesini “insan haklarına dayalı” şeklinde kaleme aldı. Ayrıca, aynı maddedeki “toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan” ifadeye de öneri metninde yer vermedi. Değişmez üçüncü maddede rötuş yapan Kart ve Türmen, “Devletin Dili Türkçe’dir” ifadesi “Resmi Dili Türkçe’dir” şeklinde yazıldı. İlk üç maddenin değiştirilemeyeceğine ilişkin 4. maddeye ise dokunulmadı.

Kılıçdaroğlu’ndan veto
Kart, bu taslak metni TBMM Başkanlığı’na sunmadan önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu’nun görüşmede değişmez maddelerdeki düzenlemelere karşı çıkmadığı, ancak kamuoyunun bu süreçte böyle bir tartışmaya hazır olmadığını düşünerek, “Değişmez madde tartışmasını şu aşamada biz başlatmış olmayalım” uyarısı yaptı.
Bunun üzerine CHP’nin ilk taslak metninde yaptığı değişiklikler bir tek kelime dışında çıkarıldı. 2. maddedeki, “insan haklarına saygılı” ifadesinde yapılan “insan haklarına dayalı” şeklindeki değişiklik aynen korundu ve TBMM Başkanlığı’na sunulan metinde yer aldı. Böylece CHP değişmez maddelere “tek kelime” ile dokunmuş oldu.
Milliyet’e konuşan Kart, “Önceki gün düzenlediğiniz basın toplantısında değişmez maddelere dokunmadığını açıkladınız. Ancak metinde tek kelimelik bir değişiklik var. Bir yanlışlık mı var” sorusuna, “Hayır bir yanlışlık yok. Hata değil, bilerek koyduk o ifadeyi” karşılığını verdi.

Genç kadın komşuları tarafından darp edildi! Beni öldüreceklerdiŞanlıurfa’da genç kadının oğlu ile birlikte komşuları tarafından darp edildiği anlar kameraya yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber