Geri Dön
SiyasetCHP Van’da seçim kampına  başladı

CHP Van’da seçim kampına  başladı

CHP Van’da seçim kampına  başladı

Mehtap Gökdemir - CHP Belediye Başkanları Çalıştayı dün Van’da başladı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 248 belediye başkanıyla seçim hazırlıklarını ele alacakları çalıştay öncesi basın toplantısı düzenledi. Torun, Van’ın partisinin düşük oranda oy aldığı illerden biri olduğunu ancak bu tabloyu değiştirmek için samimiyetle çalıştıklarını söyledi. Torun, “Burada milletvekilimiz ve belediyemiz bulunmuyor. Ama biz sorumluluğu vatandaşta değil, kendimizde görüyoruz. İnanıyoruz ki; kendimizi daha iyi anlatarak, Van’dan hem milletvekili çıkaracak hem de yerel seçimlerde başarıya ulaşacağız” dedi.  

Çalıştay kapsamında düzenlenecek toplantılarda ana gündemin yaklaşan seçimler olacağını kaydeden Torun, öncelikle Genel Merkez yöneticilerinin seçim hazırlıklarını başkanlara anlatacağını, ardından ise onların görüş ve önerilerini alacaklarını söyledi. Torun, “Yerel seçimlerin üzerinden üç yıl geçti. Toplantımızda, belediyelerimizin üç yıllık hizmetlerini ve önümüzdeki iki yılda yapılması gerekenleri de ele alacağız” diye konuştu.  

Çalışmalarının iktidar kanadında rahatsızlık oluşturduğunu savunan Torun, şöyle devam etti: “Önce, çalıştayımızın tanıtımı için ana caddelerdeki bilboard anlaşmalarımız iptal edildi. Ayrıca bazı bölgelerdeki afişlerimiz sökülmeye çalışıldı. Ardından dün (önceki) gece,  otelimizin önünde, siyasi ahlakla bağdaşmayan bir provokasyonla karşılaştık. İktidar partisi mensupları, otelimizin önüne parti bayrakları asarak, bizleri tahrik etmeye çalıştı. Ancak, partililerimizin sağduyusuyla bu provokasyonu boşa çıkardık. Tek başına bu durum bile, iktidarın artık ne kadar aciz, çaresiz olduğunu görmek açısından yeterlidir.” 

“Seçilmiş belediyelerimizin üzerindeki baskılar da her geçen gün artmaktadır” diyen Torun “İktidar, sandıkta yenemediği belediye başkanlarımızı karalamak için, masa başı operasyonlardan medet umar hale gelmiştir. Talimat vererek, ‘gidin belediyelerde suç bulun, bulamıyorsanız uydurun’ diyorlar. Masa başı operasyonlarla kumpas kuruyorlar” ifadelerini kullandı.

İlçe ilçe dolaştılar

İlçe ilçe dolaştılar Çalıştay kapsamında Van’a giden CHP’li belediye başkanları dün saha çalışması yaptı. Gruplar halinde kenti ilçe ilçe dolaşarak, vatandaşları dinledi. Çalıştayda bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlara hitabının ardından basına kapalı toplantılara geçilecek. Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Belediye Başkanları Değerlendirme Forumu yapılacak. Belediye başkanların çalışmaları, karşılaştıkları sorunlar ve beklentiler dinlenecek. CHP’li belediyelerin üç yıllık çalışmaları ve önümüzdeki iki yılda yapılması gerekenler de detaylı olarak konuşulacak. Çalıştay, yarın Kılıçdaroğlu’nun kapanış konuşmasıyla sona erecek.