Geri Dön
SiyasetCHP'den Başbakan'a Alevi vatandaşlarla ilgili soru

CHP'den Başbakan'a Alevi vatandaşlarla ilgili soru

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Alevi vatandaşlar ile ilgili bir ‘soy kodlaması’ mı yapılmaktadır?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Güvenlik birimlerinin 5 binden fazla şüpheliden oluşan bir ‘örneklem’ grubu üzerinde yaptığı ‘demografik analiz’de yer alan ‘şüphelilerin yüzde 78’si Alevi kökenli olup bazı sendikalar/ sivil toplum örgütleri, taraftar grupları içinde yer alanlar, ulusalcı, laik kesimler’ ifadesinde şüphelilerin yüzde 78’inin Alevi kökenli olduğu nasıl tespit edilmiştir?

Böyle bir çalışmanın yapılması talimatını kim ya da hangi kurum vermiştir? Güvenlik analiz raporları hangi birim veya birimler tarafından hazırlanmıştır?

Alevi vatandaşlar ile ilgili bir ‘soy kodlaması’ mı yapılmaktadır? Yapılmakta ise ‘Alevi vatandaşlar’ın soy kodları nedir?

İfadede yer alan ‘yüzde 78’ oranı nasıl belirlenmiştir? Hükümetiniz Alevi vatandaşlar üzerinde bir tür fişleme mi yapmaktadır? Güvenlik birimleri tarafından bu kadar net bir şekilde ‘yüzde 78’ oranının verilebilmesinin sebebi nedir?

Son 11 yıllık dönemde iktidarınız tarafından gizli bir ‘fişleme birimi’ kurulmuş mudur?

Bu ‘yüzde 78’ Alevi kökenli vatandaşların bazı sendikalar/sivil toplum örgütleri, taraftar grupları içinde yer alanlar, ulusalcı, laik kesimler içinde olduğu nasıl belirlenmiştir? Çalışmada ‘Alevi kökenli vatandaşlar’ın öne çıkarılmasının gerekçesi nedir?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2013 yılı Tüketici Fiyatları Endeksini belirlemek için başlattığı anket çalışması kapsamında evlere giden TÜIK görevlilerinden güvenlik birimleri bilgi talep etmiş midir?

Güvenlik birimleri tarafından bu tür bir çalışma yapılarak ‘Alevi vatandaşların’ ön plana çıkarılması bir ‘mezhepsel ayrımcılığa’ neden olmayacak mıdır?

Resmi kayıtlarda Türkiye genelinde Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak kaç kişi hayatını kaybetmiştir?

Resmi kayıtlarda Türkiye genelinde Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak kaç kişi yaralanmıştır? Ve bu yaralanmalar sonucu kaç kişi gözünü kaybetmiştir?

Resmi kayıtlarda Türkiye genelinde Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak halen kaç kişi yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermektedir?

Resmi kayıtlarda Türkiye genelinde Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak kaç kişi gözaltına alınmıştır?

Resmi kayıtlarda Türkiye genelinde Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak kaç kişi tutuklanmıştır?”