Geri Dön
SiyasetCHP’li başkanlara talimat: Sanatçılara sahip çıkın

CHP’li başkanlara talimat: Sanatçılara sahip çıkın

Kılıçdaroğlu’nun imzasıyla tüm belediye başkanlıklarına yapılan sekiz maddelik çağrıda, “Tüm imkânlarımızla kültür ve sanatı ayakta tutmak, kültür ve sanat emekçilerini desteklemek boynumuzun borcudur” denildi

CHP’li başkanlara talimat: Sanatçılara sahip çıkın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partili belediye başkanlarından  sanatçılara sahip çıkmalarını istedi. Sekiz maddelik çağrıda, “Sanatçıları desteklemek için, nüfus yoğunluğunuz ve bütçeniz oranında oyun alımı yapınız. Parklar, bahçeler, amfiler ve tarihi mekânlarda Tiyatro Seyirliği Geleneğini yeniden başlatınız” denildi. Sanatçılar için sekiz maddelik yerel yönetimler çağrısı CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun koordinatörlüğünde hazırlandı. 

“Önümüzde tarihi bir görev var” diye seslenen Kılıçdaroğlu, “Tüm imkânlarımızla kültür ve sanatı ayakta tutmak, kültür ve sanat emekçilerini desteklemek boynumuzun borcudur. Yetki alanınız içinde yaşayan yurttaşlarımızın sanata ve kültürel faaliyetlere eşit biçimde erişimini sağlamak, binlerce sanatçının mesleklerini sürdürebilmeleri için gerekli desteği vermek bizlerin görevidir” ifadesini kullandı.

‘Sanatçılara imkân sağlayın’

Kılıçdaroğlu’nun sekiz maddelik çağrısı şöyle:

Sanatçılar için gerekli sahne ve gösteri şartlarını sağlayınız. Sanatçıları desteklemek için, nüfus yoğunluğunuz ve bütçeniz oranında oyun alımı yapın.

Sahip olduğunuz açık hava gösteri merkez, amfi gibi mekânları, ekonomik koşulları ve pandemi kısıtlamalarını da gözeterek; müzik, sahne, tiyatro, gösteri ve performans sanatçılarına sembolik ücretlerle veya ücretsiz tahsis edin.

Sanatçıların, yerel yönetimlerimizin sorumluluğunda bulunan dijital mecralarda pandemi süreci sona erene kadar bilet ücreti karşılığında etkinlik yapmalarına imkân sağlayın.

Parklar, bahçeler, amfiler ve tarihi mekânlarda Tiyatro Seyirliği Geleneğini yeniden başlatınız. Yıllar içinde sonlanmış tiyatro festivalleri ve tiyatro günleri gibi organizasyonlarla halkımızı yeniden tiyatro ile buluşturun.

Açık Hava Gösteri Merkezi, amfi ya da benzeri mekânlara sahip değilseniz, kültür sanat hayatına can suyu olacak bu tesisleri halkımızın kullanımına sunmak için acilen gerekli çalışmaları başlatın.

Sosyal hayatın zenginleşmesi için kültür sanat emekçilerine alanlar açılmasını sağlayınız. Tiyatro, çocuk tiyatrosu, konser, dans gösterileri, fuar, söyleşi gibi kültürel etkinlikleri yaygınlaştırın.

Bu süreci yürütürken içerisinde sanatçıların da yer aldığı katılımcı komiteler kurmaya özen gösterin.

Kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri ve sonuçlarını aylık olarak Genel Merkezimize raporlayın.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Macron'a yumurtalı saldırı!Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lyon kentinde bir fuar ziyaretinde yumurtalı saldırıya uğradı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler