Geri Dön

CHP'li Öztrak'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a meşruiyet yanıtı: Partiden vazgeç

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, dün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, önemli açıklamalarda bulundu.

CHP'li Öztrak'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a meşruiyet yanıtı: Partiden vazgeç

Öztrak, özetle şunları kaydetti:

KRİZ BİTMEDİ: 2018; evine ekmek götürmekte zorlanan, harçlık veremeyeceği için çocuklarından kaçan, üniversite mezunu olup iş bulamayan, gelecek umudunu yitiren yüzbinlerce vatandaşımız için çok zor bir yıl oldu. Kriz bitmedi. Türkiye 2019’a derin bir travmayla giriyor. Sarayın 31 Mart’ta milletten göreceği sarı kart kimyasını bozuyor. Adil ve eşit bir seçim yapılmasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tarafsız yayın yapan Fox ve Halk Tv’ye yayın yasağı getiriliyor. Milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı yok sayılıyor. AKP Genel Başkanı seçim süresince, Cumhurbaşkanlığı makamının sahip olduğu sınırsız devlet imkanlarını kullanacak. Meclis Başkanı istifa etmeden aday olmasının önü açılıyor. İstanbul’da seçimi kaybedeceklerini görüyorlar, ‘Meclis Başkanlığı’nı bari kaybetmeyelim’ diyorlar.

UCUBE BÜTÇE: 2018’de ucube tek adam parti devleti rejiminin ilk bütçesini de gördük. Rejimin kendisi gibi bir ucube. Bütçeden millete hizmet etmek için verilen ödenekler yüzde 13, faizcilere yapılacak ödemeler için Ödenekler yüzde 54 artıyor.

MEŞRU DEĞİL: OHAL şartlarında referandum yaptık. OHAL şartlarında yapılan referandumun adil olmadığı bilinir. Yetmez, o referandum sürecinde maç bittikten sonra oyunun kurallarını değiştirdik, mühürsüz oy pusulalarını geçerli saydık. Bunlara rağmen diyor ki, ‘ben yüzde 52 oy aldım’. Siz yüzde 50 ile Türkiye’de rejimi değiştirmeye kalktınız. Bu süreçle getirilen sistem ne kadar meşrudur? Sen cumhurbaşkanı mı olmak istiyorsun? O zaman parti genel başkanlığından vazgeçeceksin. Hem parti genel başkanı olacaksın hem, ‘Ben cumhurbaşkanıyım beni meşru kabul et’ diyeceksin. Olmaz böyle bir şey. Cumhurbaşkanı’nın sahip olduğu her türlü korumaya sahip olan AKP Genel Başkanı, CHP Genel Başkanı ile milletin önünde yarışıyor. Bunun neresi adil? Dolayısıyla gerçekten milletin cumhurbaşkanı değildir ve meşru da değildir.

Hindistan'da hızla giden motosiklet yayayı biçti: 3 yaralıHindistan'da aşırı hızda giden motosiklet, caddeden karşıya geçmeye çalışan yayayı biçti. Üç kişinin yaralandığı olay an be an güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber