Geri Dön
Siyaset‘Çözüm’de 3 parti mutabakatı önerisi

‘Çözüm’de 3 parti mutabakatı önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na Toplumsal Mutabakat Komisyonu ve Ortak Akıl Heyeti kurulmasını öngören bir kanun teklifi sundu.

Teklif, dört siyasi partiden ikişer milletvekilinin katılımıyla toplam 8 üyeden oluşan Toplumsal Mutabakat Komisyonu ve bu komisyona paralel olarak her siyasi partinin, partiyle bağı olmayan üçer isim teklif etmesiyle toplam 12 üyeden oluşan Ortak Akıl Heyeti kurulmasını içeriyor. Teklif, komisyonda kararların üye sayısının dörtte üçüyle alınmasını öngörüyor. Böylece, Kürt sorununun çözümüne yönelik katı tavrı bilinen MHP desteklemese dahi, Ak Parti, CHP ve HDP’nin mutabakatıyla karar alınabilecek. Teklifin bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 16 Haziran 2021)Türkiye'nin 16 Haziran koronavirüs tablosu Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 227 bin 163 Kovid-19 testi yapıldı,6 bin 221 kişinin testi pozitif çıktı, 71 kişi hayatını kaybetti. Tabloda vaka sayısında düne göre artış olduğu dikkat çekerken, vefat sayısında düşüş görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler