Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya’da Suriye mesajı: Terörü söküp atmakta kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Kremlin Sarayı’nda ikili ilişkileri ve bölgesel konuları konuştu. Erdoğan, “Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye’den söküp atmakta kararlıyız” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya’da Suriye mesajı: Terörü söküp atmakta kararlıyız

Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konsey (ÜDEK) toplantısının sekizincisi dün Rusya’nın başkenti Moskova’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkanlığında gerçekleştirildi. İki lider ardından Kremlin Sarayı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, şunları söyledi:

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR: İlişkilerimizi tüm alanlarda daha ileri seviyeye taşıma irademizi açıkça ortaya koyduk. Yoğun temaslarımız ve samimi diyaloğumuz, ikili ilişkilerimize olumlu yönde etki ediyor. Ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 15’lik bir artışla 26 milyar dolara ulaştı. Bu bir başarı olsa da gerçek potansiyelimiz, bu rakamın çok daha üzerindedir. Belirlediğimiz hedef malumunuz olduğu gibi 100 milyar dolardır, bu hedefi yakalayacağız. Bugün bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenlerle bu minvalde, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması üzerinde gerek bakan arkadaşlarımız gerekse bizler durma fırsatı yakaladık.

TROYA OPERASI: Temelini geçtiğimiz yıl Sayın Putin ile attığımız Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı hızlı şekilde devam ediyor. TürkAkım deniz bölümü tamamlandı, kara bölümü için de çalışmalar devam ediyor, bu yıl sonuna kadar onu da bitirmiş olacağız. Ülkelerimiz arasındaki beşeri ve kültürel ilişkilere de büyük önem atfediyoruz. Vatandaşlarımız arasındaki bağların güçlenmesi amacıyla 2019 yılını Rusya ile karşılıklı ‘Turizm ve Kültür Yılı’ ilan ettik. Etkinlikler, bu akşam Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Bolşoy Tiyatrosunda sahnelenecek Troya Operası ile başlayacak.

MİLLİ PARALARLA TİCARET: Türkiye-Rusya ilişkileri içerisinde yerli ve milli para konusu bizim bu görüşmelerimizin zaten en önemli maddesini oluşturuyor ve bu peyderpey artarak devam ediyor ama şu anda istenilen noktada dersek doğru olmaz, henüz istenilen noktada değil. Rusya Federasyonu’nun lehinde bir ticaret hacmi konusu çok açık ve net ortada. Biz doğalgaz ihtiyacımızın neredeyse yüzde 50’ye yakın kısmını Rusya Federasyonu’ndan karşılıyoruz. Zaman içerisinde bu çok farklı bir şekilde gelişebilir ama şu anda eğer bu kadar iyimser bir şey söylemeye kalkarsak kendimizi aldatmış oluruz. Bizim Rusya Federasyonu’na sattıklarımız belli, oradan da aldıklarımız belli. Gerek enerji gerek savunma sanayine yönelik atılan adımlar, bütün bunları masaya yatırdığımızda bütçe kalemlerin içerisinde neyin ne olduğu ortada. Bütün mesele buradaki kalemlerin taraflara ne kazandıracağıdır.

KARARLIYIZ: Suriye bağlamında, ABD’nin bölgeden çekilme kararını değerlendirdik. İdlib başta olmak üzere arazideki gelişmeleri gözden geçirdik ve siyasi süreçte gelinen noktayı görüştük. Suriye’de barış ve istikrarın tesisi yönünde önümüzdeki dönemde birlikte atabileceğimiz ilave adımları da istişare etti. Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye’den söküp atmakta kararlıyız.

YPG/PKK DA DEAŞ’LA AYNI: İdlib’de gerginliği azaltma bölgesinde, yeni bir insani felaket yaşanmasının önüne geçmiştik. Bugünkü görüşmemizde, İdlib’deki istikrar ve sükunetin muhafazasına verdiğimiz önemin altını çizdik. Suriye’nin kuzeyinde ülkemizin güvenliği ile Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturacak bir yapıya göz yummayacağımızı ifade ettik. Bölgenin huzur ve istikrarı açısından DEAŞ nasıl büyük bir tehdit idiyse YPG, PKK da aynı mahiyette bir tehdittir.

ANAYASA KOMİTESİ: Rusya ile Suriye itilafına ancak siyasi çözümle son verilebileceği konusunda hemfikiriz. Siyasi süreci ivme kazandırması için Birleşmiş Milletler ile iş birliği halinde muteber ve dengeli bir anayasa komitesinin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi konusundaki kararlılığımızı tekrarladık.

İDLİB HASSAS BÖLGE: 300, 400 bin nüfuslu bir bölge burası. Herhangi bir boşalma halinde gelecekleri yer yine Türkiye olacak. Bizim için hassas bir bölge. Bu hassasiyeti sebebiyle de burada Rusya Federasyonu’yla müşterek çalışmamız var. İdlib’de şu an itibarıyla atmamız gereken adımları attık, atmaya da devam edeceğiz. Geri dönmemiz mümkün değil.

9 AY OLDU: Burada sadece İdlib yok. Münbiç ile ilgili burada yine bir çalışma söz konusu. Zira hazırlanmış olan veyahut da burada ilan edilmiş olan bir yol haritası vardı. Bu yol haritası 90 gün diye ilan edilmişken şimdi artık bu 9 ay oldu, belki daha da uzayıp gidecek. Fakat benim şahsen şu ana kadar olan süreçte özellikle Rusya Federasyonu ve Türkiye’nin kendi arasındaki dayanışmasıdır, bu çok önemli. Her şeyden önce oradaki bir terör koridorunun yıkılmış olması, çok çok önemlidir. Bunun da ötesinde Suriye’nin toprak bütünlüğü önem arz etmektedir. Astana sürecine yönelik olarak baş aktörler olarak, Rusya ve Türkiye olarak burada dayanışmamız, İran aynı şekilde devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya’da Suriye mesajı: Terörü söküp atmakta kararlıyız

AFRİN GİBİ OLABİLİR: Şu anda bu attığımız adımlar içerisinde İdlib ile ilgili sürece baktığımızda belli neticeleri burada aldık, alıyoruz. Birkaç ay önce İdlib’de durum çok çok farklıydı, herkes artık buradan taşınmaya başlamıştı. Şimdi tam aksine herkes İdlib’e geri dönmeye başladı. Ama bu, bizi memnun ediyor mu, hayır. Zira sıkıntılar kısmen de olsa devam ediyor. Ama oralar da bir Cerablus, El Bab haline gelebilir. Hatta Afrin nasıl şu anda sükun bulduysa, daha sakin bir hale geldiyse İdlib’de de bu duruma kavuşalım.

ÜZERİNE GİDECEĞİZ: YPG, bizim için çok açık net bir terör örgütüdür. YPG, PKK’nın bir yan koludur. Bunu böyle bildiğimiz halde, biz YPG’yi terör örgütü değildir, diye bakamayız. Üzerine üzerine bunların gidiyoruz, gideceğiz. Yakaladıklarımız, yakalamakta olduklarımız, hepsini biliyoruz. Afrin’deki verdiğimiz o mücadelede, YPG’nin bütün hücrelerine varıncaya kadar, her şeyi zaten kayıtlarıyla çıkardık. Tel Rıfat, bunlardan müstağni değildir.

S-400’den geri dönüş yok

O ZAMAN DEVLET OLAMAYIZ: Bizler egemenliği kayıtsız, şartsız milletine ait iki ülkeyiz. Dolayısıyla egemenlik haklarımız üzerinde birilerinin tasarrufta bulunmasına asla fırsat vermeyiz. O zaman millet, devlet olamayız. Üçüncü taraflar atacakları adımları herhalde bize sorarak atmıyorlar. Biz de dolayısıyla atacağımız adımları önce kendi içimizde değerlendirmelerini yaparız, istişarelerimizi yaparız, ondan sonra adımlarımı atarız. Bu enerjide, savunma sanayiinde böyledir. Bu ülkenin kendine ait savunma ihtiyaçlarını giderirken atacağı adımlarda da böyledir. Biz şu ana kadar gerek Rusya Federasyonu ile attığımız adımlarda bu hassasiyetlere, inceliklere bakarak bu adımlarımızı atıyoruz. Bundan sonra da bu şekilde atacağız.

BİZİ TANIMIYORLAR: Biz S-400 konusunda yol haritamızı zaten belirlemişiz, çizmişiz, adımlarımızı atmışız, her şey bitmiş ve bizden kalkıp da bundan sonra ‘gel buradan vazgeç’ gibi temennilerde bulunanlar veyahut da böyle bize bazı tavsiyelerde bulunanlar demek ki bizi de tanımıyor olacaklar. Bu konuyla ilgili olarak bir şeyin akdini yapmışsak, sözleşmesini yapmışsak bu iş bitmiştir, ona göre biz yolumuza devam ediyoruz, devam edeceğiz. Bu da bizim egemenlik hakkımızdır, bu bizim tasarrufumuzdur, bundan kimse bizden vazgeçmemizi isteyemez.

‘S-400’ler gündemimizde’

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra S-400 sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatının tamamlanması var. Modern Rus silahlarının da Türkiye’ye sevkiyatı konusu da gündemimizde var” dedi. Putin, özetle şunları söyledi:

1 MİLYAR DOLARLIK FON: “Görüşmelerimizde ikili ekonomik ilişkilerimizi ayrıca değerlendirdik. Türkiye ve Rusya yatırım fonları arasında da bugün 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu oluşturuldu.

AKKUYU’DA İLK ÜNİTE: Projede ilk ünitenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında 2023’te devreye alınmasını öngörüyoruz.

TÜRKAKIM: Deniz kısmı ile kara kısmının kaynak çalışmaları tamamlandı. Türk tüketiciler yıl sonuna kadar buradan doğal gaz alabilecekler. Daha sonrasında da Rus gazının Avrupa’ya gönderilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

VİZE MUAFİYETİ: (Türkiye ve Rusya arasında S-400 dahil olmak üzere askeri-teknik alanda da iş birliğinin arttığına işaret ederek) Türkiye ile ekonomi ve bölgesel güvenlik konusunda bütün zorluklara rağmen oldukça verimli bir iş birliği yürütüyoruz. Kültürel ve beşeri alanlardaki iş birliğimizi de ele aldık. Türkiye, Rus turistlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Türkiye’nin Rus vatandaşları için sağladığı güvenli tatil imkanı bu alandaki gelişmelere önemli katkı sağlıyor. TIR şoförlerinin yanı sıra, hizmet pasaportuna sahip vatandaşların da vizesiz rejimden faydalanması kararını aldık.

İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK: Türkiye, Rusya ve İran, Astana formatı çerçevesinde hep beraber iş birliğine devam edecekler. Önemli olan sahadaki duruma yoğunlaşmak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi süreci aktif hale getirmektir. Anayasa komitesinin faaliyetlerine başlamasına katkı sağlamamız gerekiyor.

TERÖRÜ KURUTMALIYIZ: İdlib’in istikrara kavuşması için elimizden geleni yapacağız. Burada terörün kökünü kurutmamız gerekiyor. Soçi’deki bütün anlaştıklarımızı hayata geçiremedik. Ama bu sorun çözülür. Daha önce iki ülke savunma bakanları görüşmelerinde bu konuyu istişare etmişti. Bu konuda bir ilerleme söz konusu. Bütün terör merkezlerinin tasfiye edilmesi gerekiyor. Barışçıl sürecinin sağlanması için bütün sorunları birlikte çözmemiz gerek.

ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ: Ödemelerimizde milli paraların daha fazla kullanılması gündeme geldi. Türkiye ile birlikte milli paralarla ticaret dahil, ekonomik bağımsızlığımızı temin etmek için elimizden geleni yapıyoruz.

3 ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye ve Rusya arasında 3 anlaşma imzalandı.

Buna göre, “Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ ve RDIF Management Company Arasında Ön Protokol”e Türkiye Varlık Fonu Müdürü Zafer Sönmez ile Rusya Federasyonu Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev imza attı. “Türk Patent ve Marka Kurumu ile Rusya Federasyonu Federal Fikri Mülkiyet Servisi (Rusya Federasyonu) arasında Hızlandırılmış Patent İncelemesine (PPH) İlişkin Mutabakat Zaptı” Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve Rospatent Başkanı Grigoriy Ivliev tarafından imzalandı. “Türkiye Cumhuriyeti Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Rusya Federasyonu Federal Teknik Düzenlemeler ve Metroloji Ajansı (ROSSTANDART) Arasında Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanlarındaki Mutabakat Zaptı’nın 2019-2022 Dönemi Uygulama Planı”nı ise TSE Başkanı Adem Şahin ve Rosstandart Başkanı Alexey Abramov tarafından imza altına alındı.

Türk hücumbotu Kaş'a, Yunan hücumbotu Meis Adası'na demirlediOruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, yeni NAVTEX ilan edilmesinin ardından Kıbrıs'ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, Türk hücumbotu Antalya'nın Kaş ilçesi önüne, Yunan hücumbotu ise Meis Adası önüne demirledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber