Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’i andı: Diriliş ruhunun kaynağı Türkiye’dir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’i andı: Diriliş ruhunun kaynağı Türkiye’dir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’nın düzenlediği “Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed’e Mektup” sergisinin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’i andı: Diriliş ruhunun kaynağı Türkiye’dir

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul  - Serginin açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Üstadın vefat günü olan 26 Mayıs’ta ikindi namazını müteakip Ayasofya Camii’nde hatim duası yapılacak. Üstat verdiği bir konferansta Ayasofya için şöyle diyordu, ‘Ayasofya açılacak, hem de öylesine açılacak ki kaybedilen bütün manalar, zincire vurulmuş masumlar gibi içinden fırlayacak. Öylesine açılacak ki bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları onun mahzenlerinde ele geçirilecek.’ Hamdolsun Ayasofya tam da üstadın dediği şekilde açıldı. Kendisinin ardından okunan hatmin duasının orada yapılacak olması da bu ulu mabedin asli misyonuna dönüşünün işaretidir” dedi. 

‘Bedelden kaçmadı’ 

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in bütün dahiler gibi anlaşılması ve anlatılması son derece zor bir zanaatkar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Osmanlı ile Cumhuriyet Türkiyesi’yle, tek parti dönemiyle, toplumla ve siyasetle ilgili hakikatleri korkusuzca dile getirdi. Önünde hayatını dilediği gibi yaşayabileceği imkanı olduğu halde o, zorluğu, meşakkati, çileyi seçti. Davası uğruna bedel ödemekten hiç kaçmadı. Yaşadığı onca mağduriyete ve mahkumiyete rağmen, ‘Umudun, kurtuluşun, diriliş ruhunun kaynağı Türkiye’dir’ demekten bir an olsun geri durmadı. Şerefi, izzeti, güzeli ve estetiği dışarıda arayanlara daima vatan coğrafyasını, tohum halinde bir çekirdek olarak gördüğü Anadolu’yu ve tarihimizi işaret etti” şeklinde konuştu.