Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan'dan baş döndüren diplomasi trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan baş döndüren diplomasi trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ilişkin yaptığı paylaşımda, "38 ülkenin katılımıyla, hamdolsun, başarılı bir şekilde tamamladığımız zirve marjında toplam 15 ikili görüşme gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "2008 yılında Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olduk. Kıtayla 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 2020 yılında 25,3 milyar doların üzerine çıkardık. 2021’in ilk 11 ayındaki ticaretimizde 30 milyar doları yakaladık. Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık." bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan baş döndüren diplomasi trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı: 2008’de İstanbul’da, 2014’te Malabo’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin üçüncüsüne İstanbul’da ev sahipliği yaptık. 38 ülkenin katılımıyla, hamdolsun, başarılı bir şekilde tamamladığımız zirve marjında toplam 15 ikili görüşme gerçekleştirdik.

YENİ BİR SAYFA AÇTIK

2005 senesini ülkemizde “Afrika Yılı” ilan ederek kıtayla ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık. İş birliğimizi “eşit ortaklık ve kazan-kazan” temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtaya yönelik üstenci, nobran, buram buram oryantalizm kokan bakış açılarını daima reddettik.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan baş döndüren diplomasi trafiği

"AFRİKA BİRLİĞİ’NİN STRATEJİK ORTAĞI OLDUK"

2008 yılında Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olduk. Kıtayla 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 2020 yılında 25,3 milyar doların üzerine çıkardık. 2021’in ilk 11 ayındaki ticaretimizde 30 milyar doları yakaladık. Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan baş döndüren diplomasi trafiği

"BÜYÜKELÇİLİK SAYIMIZ 43'E ULAŞTI"

2005’te 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayımız bu yıl itibarıyla 43’e ulaştı. Ankara’da 10 Afrika ülkesinin büyükelçiliği varken bugün 37. Dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğimizi Somali’de açtık. Türkiye Burslarımızdan yararlanan Afrikalı öğrencilerin sayısı 14 bini aştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan baş döndüren diplomasi trafiği

30 AFRİKA ÜLKESİNE 50 ZİYARET

Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine 50 ziyaret gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerde her türlü zorluğa rağmen yılmadan çalışan, ter döken, hayata umutla sarılan mütevekkil insanlar gördüm. Afrikalı kardeşlerimizin gayreti, mücadelesi ve azmine daima büyük bir saygı ve hayranlık duydum.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan baş döndüren diplomasi trafiği

Dünya 5'ten büyüktür bayrağı altında yürüttüğümüz mücadeleyi sadece kendimiz için değil Afrikalı kardeşlerimiz için de veriyoruz. Artık birbirimizi daha yakından tanıyor, samimiyetimizi biliyor, ülkelerimiz arasında çok ciddi iş birliği potansiyelinin var olduğunu görüyoruz.

"TÜRKİYE-AFRİKA İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİNE DAMGA VURACAĞIZ"

Bir Afrika atasözünde “Bugün yaptığımız her şey tarihe kazınır” denilmektedir… İnşallah biz de bugün yaptığımız işler ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağız.