Geri Dön

Demirtaş'ın başarısı harekete geçirdi

Halkın Demokrasi Partisi; Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde sağladığı oy artışı üzerine tüm Türkiye genelinde örgütlenmek için harekete geçti.

HDP Parti Meclisi ve HDK Genel Meclisi Ortak Toplantısı'nın sonuç bildirgesi bugün açıklandı. Bildirgede, şu ifadeler yer aldı:
"10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ülke ve bölge politikaları açısından önemli sonuçlar doğurmuştur. Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, yerel yönetim seçimlerine kıyasla hem sayısal hem de orantısal olarak ciddi bir oy artışı sağlamıştır. Bu sonuçlar Türkiye halklarının, demokrasi ve barış güçlerinin ortak kazanımıdır. Alınan sonuçla birlikte, ‘Yeni Yaşam Çağrısı: Demokratik Değişim, Barışçı Türkiye’ hedefinin toplumda önemli bir karşılık bulduğu açığa çıkmıştır.
81 İLDE ALINAN OYLAR
Seçime katılma oranının, örneğin turizm, tarım ve inşaat sektörlerindeki mevsimlik işçiler, yaylaya çıkışlar ve diğer farklı nedenlerle düşmüş olmasına rağmen, oylarımızı 1 milyondan fazla arttırmış olmamız, demokratik ve eşitlikçi bir yaşama yönelik özlemin bir ifadesidir. Ülkenin 81 ilinde alınan oylar HDP-HDK’nin sorumluluğunu artırmış, bundan böyle buna uygun daha kapsayıcı bir politika izleme gereğini vurgulamıştır.
Bu sonuçlar şüphesiz ki başarılı, ama bizim için yeterli değildir. Örgütsel eksiklerimizin farkında olarak ve bunları gidererek bu aralanmış olan kapıyı ardına kadar açmak için ‘Yeni Yaşam Çağrısı’na destek veren ve önemseyen herkesi, bize oy vermemiş olsa da, bu fikirlerin doğruluğuna inanan çevrelerin ve yurttaşların birlikte hareketini sağlayacak adımları atmak konusunda kararlıyız.
TÜM TÜRKİYE'DE ÖRGÜTLENME
HDP-HDK anlayışının çok değişik çevrelerde ilgi gördüğüne ve heyecanla karşılandığına dair verilen güçlü mesajların gereklerini yerine getirmek üzere kararlı ve özenli bir şekilde çalışacağız. Örgütlenmemizi yenileme, tüm Türkiye’ye yayma çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu bağlamda, Genel Seçimlere dair hazırlıklarımızı ve planlamamızı da bugünden itibaren başlatıyoruz.
Genişlemeyi, bu kampanya sırasında sürdürdüğümüz birleştirici ve yeniden kurucu dil, üslup ve politik içerikle devam ettireceğiz. HDP-HDK, bu anlamda seçim kampanyasında ‘Yeni Yaşam Çağrısı’yla ileri sürülen ilkelerin ve politikaların devamını sağlayacaktır.
Öte yandan elde edilen bu seçim başarısı, mevcut iktidar ve devlet güçlerinin artık istedikleri gibi hareket edemeyeceklerine dair önemli bir güvence kaynağıdır.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı bu seçim sürecinde aday gösteren, çalışmalara katılarak destekleyen, oylarıyla ‘Yeni Yaşam Çağrısı’na olumlu yanıt veren; en güçlü desteğiyle başta Şırnak olmak üzere diğer bütün illerimizde de yüksek oy artışını sağlayan halklarımıza, yurt içinde ve yurt dışındaki bütün farklı kurumlara, kuruluşlara, partilere ve yurttaşlara teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Bundan böyle de ‘Yeni Yaşam’ yolunda bütün kurum, kuruluş, parti ve yurttaşları birlikte olmaya ve demokrasi mücadelesini ortaklaştırarak büyütmeye çağırıyoruz."

Denizli-Antalya karayolunda kar nedeniyle araç kuyruğu 5 kilometreye ulaştıDenizli-Antalya karayolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Bölgede 5 kilometreye ulaşan araç kuyrukları oluştu. Zincir ya da kar lastiği bulunmayan araçlar ise yolda kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber