Geri Dön

‘Destan yazmaya devam edilecek’

Dağlık Karabağ’daki zafer dün Bakü’de görkemli bir törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, onur konuğu olarak katıldığı törende “Azerbaycan inşallah destan yazmaya devam edecek” dedi. Aliyev de konuşmasında Türkiye’nin verdiği desteğin önemine vurgu yaptı.

‘Destan yazmaya devam edilecek’

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki zaferi dün Başkent Bakü’deki Azadlık Meydanı’nda düzenlenen Zafer Geçidi töreniyle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onur konuğu olarak katıldığı törende Azerbaycan askerlerini ve Mehmetçikleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le birlikte selamladı. Erdoğan, “Azerbaycan, kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliği  altında inşallah destan yazmaya devam edecektir” dedi. Zafer Günü’nde Azerbaycan’da olmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirten Erdoğan, nazik daveti ve misafirperverliği için Aliyev’e teşekkür etti. Azerbaycan’ın 44 gün süren destansı mücadelesinde şehit düşenlere rahmet, gazilere şifa dileyen Erdoğan, Karabağ’ı 30 yıllık hasretin ardından ana vatanla buluşturan Azerbaycan ordusunu kutladı.

‘Dirayetli liderlik’

Erdoğan, şunları kaydetti: “Azerbaycan’ın hem askeri hem diplomasi alanında elde ettiği bu başarıda en büyük paylardan biri şüphesiz ki kıymetli kardeşim Cenap Prezident İlham Aliyev’e aittir. Kardeşim İlham Aliyev böylelikle merhum Haydar Aliyev’in kendisine vasiyet olarak bıraktığı arzusunu da yerine getirmiştir. Bu vesileyle güçlü Azerbaycan’ın temellerini atan umummilli lider Haydar Aliyev’i de burada rahmetle yad ediyorum. Azerbaycan, kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliği altında inşallah destan yazmaya devam edecektir.”

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesiyle Azerbaycan’ın kederini kederimiz, sevincini sevincimiz bildik” diyen Erdoğan, bu anlayışla Karabağ’ı 30 yıl boyunca sinede yara eylediklerini söyledi.

Erdoğan, bugün de bu yaranın kapanmasının sevincini paylaşmak, bu şanlı zaferi birlikte kutlamak için Bakü’de olduklarını belirtti. Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmış olmasının mücadelenin bittiği anlamına gelmediğini vurgulayan Erdoğan, “Bugüne kadar siyasi ve askeri alanda sürdürülen mücadele bundan sonra çok daha farklı cephelerde devam edecektir” dedi.

‘Destan yazmaya devam edilecek’

Ermenilere uyarı

Ermenilerin Karabağ’da her şeyi yıktıkları gibi tarihi ve kültürel varlıkları da tabii zenginlikleri de yağmaladıklarını belirten Erdoğan, savaş sırasında 100 masum sivilin şehit edildiğini, 416 kişinin de yaralandığını hatırlatarak şöyle devam etti: “Ermeni politikacıların bunu çok iyi tahlil edip barış ve istikrar temelinde geleceği  kurma konusunda cesur adımlar atmalarını temenni ediyoruz. Ermenistan halkının, kendilerini geçmişin yalanlarıyla avutarak fakirliğe mahkum eden diasporanın esaretinden kurtulmasını diliyorum.”

‘Altılı platforma kapılarımızı açarız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gençlik Sarayı’nda gerçekleştirdiği baş başa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Karabağ zaferini bir kez daha kutlayarak, “Rabbim bundan sonraki süreci inşallah başarılarla dolu olarak devam ettirmeyi de nasip etsin” dedi. Aliyev’in “Gerekirse altılı bir platform da oluşturabiliriz” dediğini anımsatan Erdoğan, altılı platformu Rusya Devlet Başkanı Putin’in de kabullendiğini vurguladı. Erdoğan, şunları söyledi: “Neydi o altılı platform? Rusya-Türkiye-Azerbaycan-İran-Gürcistan eğer kabullenir, uyarlarsa Ermenistan da bu platformun içerisinde yer alabilir. Böylece altılı platformla bir bölgesel barışı tesis edelim dendi. Bugün de yine kardeşime söyledim. Eğer bu konuda olumlu adım atıldığı takdirde biz de kapalı olan kapılarımızı açarız. Yeter ki bu olumlu adımlar atılmış olsun. ‘Kapılarımızı Ermenistan’a kapatalım’ diye bir derdimiz yok. Çünkü biz barışın güvercinleri olmak istiyoruz, barışın adımlarını yapmak istiyoruz. Bizim Ermenistan halkına bir kinimiz yok. Sıkıntı Ermenistan’ın yönetimiyledir. Benim ülkemde 100 bini aşkın Ermeni vatandaşım var.”

‘Destan yazmaya devam edilecek’

‘Türkiye’nin desteğini hep hissettik’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Zafer Geçidi Töreni’ne katıldığı için teşekkür etti. Aliyev, “Törene Türk heyeti ve askeri de katılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Zafer Geçidi Töreni’ne katılarak Türkiye ile birliğimizi halklarımıza ve dünyaya gösteriyoruz. Benim kardeşim (Erdoğan) ‘Bu savaşta Azerbaycan haklıdır. Azerbaycan yalnız değildir ve Türkiye her zaman Azerbaycan’ın yanındadır’ demiştir. Bu birliğimizin tezahürüdür. Vatan muharebesinin ilk saatlerinden itibaren Türkiye’nin desteğini hissettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk saatlerde Azerbaycan’ın haklı davasına destek verdi. Türkiye’nin verdiği destek her bir Azerbaycan vatandaşını gururlandırmış, sevindirmiştir. Bir daha bizim birliğimizi, haklarımızı tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

44 gün süren çatışma sonucunda işgale son verdiklerini belirten Aliyev şöyle devam etti: “44 günün her günü bizim şanlı tarihimizdir. Savaş meydanında bu çatışmayı kazandık. Siyasi ve diplomatik zaferler meyvesini verdi. Dağlık Karabağ Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır. Biz bu zamana kadar güç topluyorduk. Siyasi ve ülke dahilinde güçleniyorduk. Ordumuzu güçlendiriyorduk. Yıldan yıla bizim üstünlüğümüz daha da ortaya çıktı. Ermenistan bizimle rekabet edemedi... Azerbaycan tarihi adaleti sağladı. Zaferi hem sahada hem de masada kazandık. Ermenistan yönetimi bir süre önce ‘Karabağ Ermenistan’dır’ demişti. Ben ise ‘Karabağ Azerbaycan’dır’ demiştim. Karabağ Azerbaycan’dır ve bugün dünya Karabağ’ın Azerbaycan’ın olduğunu gördü. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu.”

Bayraktar’a alkış

‘Destan yazmaya devam edilecek’

- Kutlamalar, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit askerlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. 28 yıl süren işgalin ardından Şuşa şehrine dikilen ilk Azerbaycan bayrağı tören alanına getirildi.

- Törende bordo bereli Mehmetçikler de yürüdü.

- Askerlerin geçişinin ardından Azerbaycan ordusunun tankları, zırhlı araçlar, füze sistemleri ve toplar törende yerini aldı.

- 2. Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan ordusunun büyük kayıplar vermesine neden olan insansız hava araçları da gösterildi. Azerbaycan ordusunun envanterindeki Bayraktar TB2 SİHA’ların tören alanından alkışlar eşliğinde geçişini Aliyev tebessümle izledi. Ermeni ordusunun savaş meydanında bıraktığı silahlar da törende gösterildi.

‘Sadece kimlik kartıyla seyahat’

İki ülke arasındaki stratejik iş birliğini güçlendirmeye yönelik 3 anlaşma imzalandı. Bu kapsamda “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 25 Şubat 2020’de Bakü’de İmzalanan Karşılıklı Vize Muafiyetine Dair Anlaşma’ya Getirilen Değişikliklere Dair Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 1 Numaralı Protokol” imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kardeşim Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’la imzaladığımız protokolle Türkiye-Azerbaycan arasında çok yakında sadece kimlik kartımızla seyahat edebileceğiz. Tek Millet İki Devlet’e de bu yakışır. Hayırlı olsun” dedi.

Kısıtlamadan muaf turistler güzel havanın keyfini denizde çıkardıANTALYA'nın Alanya ilçesinde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan turistler, güzel havanın keyfini plajlarda güneşlenerek ve denize girerek çıkardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber