Geri Dön
Siyaset‘Dokunulmazlıkları süratle kaldırılmalı’

‘Dokunulmazlıkları süratle kaldırılmalı’

“Hiçbir sıfat terör örgütü yandaşlığının örtüsü olamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, parlamentonun süratle dokunulmazlıklar konusunu neticelendirmesini istedi. Erdoğan, “Terör ve terörist tanımı yeniden yapılmalı” görüşünü tekrarladı

‘Dokunulmazlıkları  süratle kaldırılmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dokunulmazlık konusu süratle neticelendirilmeli, Parlamento, bu konuda adımını süratle atmalıdır. Terör ve terörist tanımını yeniden yapılmalı. Emniyet güçlerine, savcılara, hakimlere terörle ve teröristle etkin şekilde mücadele etmelerini sağlayacak her türlü yasal ve teknik imkan sağlanmalı” dedi.
Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Projeleri Tanıtım Töreni’nde ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde muhtarlarla yaptığı toplantıda şu mesajları verdi:
TANIM YENİDEN YAPILMALI: Hiçbir sıfat, terör örgütü yandaşlığının örtüsü olamaz. Terör ve terörist tanımını yeniden yapılmalı ve bu tanıma göre Ceza Kanunu’nun hemen değiştirilmesi gerekir. Emniyet güçlerine, savcılara, hakimlere terörle ve teröristle etkin şekilde mücadele etmelerini sağlayacak her türlü yasal ve teknik imkan sağlanmalı... Dokunulmazlık konusu da süratle neticelendirilmeli. Parlamento, bu konuda adımını süratle atmalıdır. Yani bir kişi mi olsun, iki kişi mi olsun, öyle bir şeyi konuşamayız. Biz ortaya ilkeyi koymalıyız, ilkeyi. Bunlara karşı parlamento eğer gerekli tavrı ortaya koymazsa bu millet ve bu tarih, bu parlamentodan hesap sorar. Şehitler hesabını sorar.
SİYASETÇİ BUNLARI BESLEYEMEZ: Siyasetçi bunları besleyemez, bunları koruma altına alamaz. Eğer bunlar sürekli, hala bu adımları atar, yaptıkları da yanlarına kar kalırsa, bizim terörle mücadelemizde şu anda Güneydoğu’da bu mücadeleyi veren kardeşlerimiz ve orada şehit olan kardeşlerimizin ahı inanın bizi yakar. Hükümetten bu çerçevede veya bu çerçeveye yönelik süratli bir çalışma ortaya koymasını bekliyorum, bugün de (dün) kendileriyle bir özel bir görüşmem olacak. Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır bunun bilinmesi lazım.
MESELE ŞAHSIMLA İLGİLİ DEĞİL: ‘Tayyip Erdoğan gitsin’ demek, ‘Bizim tüm siyasetimizi, tüm çalışmalarımızı, üzerine bina ettiğimiz milletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, devletimizin tek olması anlayışı yıkılsın’ demektir. Ben meselenin şahsımla ilgili olmadığını, asıl hedefin Türkiye olduğunu çok iyi biliyorum. Meseleyi şahsıma indirenlerin gayesi işte bu gerçeği örtmektir. Bakınız bu kardeşiniz geçtiğimiz ay 62 yaşını geride bıraktı. Allah ömür verdikçe ülkeme ve milletime hizmet etmeye elbette devam edeceğim.

Irkçı PSV seyircilerine sert tepki
“Fransa’da bir terör eylemi olduğunda kıyametler kopuyor. İspanya’da Atletico Madrid-PSV maçında yaşananları gördünüz. Maça geliyorlar ve maçta oradaki mültecileri, afedersiniz, meydanda oynatıyorlar adeta. Öyle diyorum ben, şınav çektiriyor, bozuk para atıyor. Bunlar eskide bizde, söyleyemem şimdi, çok çirkin bazı şeyler olurdu. Ondan sonra da para atarlardı ona. Aynısını batılı yapıyor. Batı’nın bir çoğunun karakterinde bu vardır ama bu bizde yok.”

‘Batı, terör örgütüne yataklık yapıyor’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede samimi davranmadığı ve teröristlere yataklık ettiği için Batı ülkelerine sert çıktı. Erdoğan, “Şimdi birileri diyor ki, ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin başından giderse terör biter, demokrasi gelir’. Kim diyor? Terör örgütünün Kandil’deki yöneticisi. Başka? Amerika’daki, Avrupa’daki birtakım medya kuruluşları ve eski diplomatlar. Yani Amerika’nın buradaki diplomatları diyor. Ülkemizdeki birtakım aklıevveller diyor. Aslında bunların hepsi aynı yerden beslenen, aynı projede görevli olan, aynı misyon için çalışan kişilerdir. Peki gerçekten de Erdoğan gidince Türkiye’de terör biter, ülkeye demokrasi gelir mi? Peki 2002’den önce Türkiye’de terör yok muydu? Terörün, Türkiye’deki mazisi 35 yılı buldu. Peki o zaman terör esiyordu, Tayyip Erdoğan da ülkenin başında değildi. Onu nasıl izah edeceksiniz? Bunlar Kandil’in ağzıyla konuşuyorlar. Niye? Çünkü bunların birbirinden farkı yok” dedi.
“Batsın senin başkanlığın” başlığı atan gazeteleri de, “paçavralar” olarak niteleyen Erdoğan, “Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz bu ülkede, ülkemizin geleceğini çok daha güçlü hale getirebilmek için ne yapmak gerekir, bunun açıklamalarını yapıyoruz. Ama sizin derdiniz yok” diye konuştu.
Erdoğan, şu mesajları verdi:
ARKALARINDA BATI’YI GÖRÜYORUZ: Yanıbaşımızda Suriye’de çok zor şartlar altında mücadele eden Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimizin bizimle aynı duygular içinde olduklarını biliyorum, biliyoruz. PYD, YPG gibi terör örgütleri, Suriye’deki Kürt kardeşlerimizin küçük bir bölümünden destek alıyor. Türkiye’deki PKK gibi. Bu örgütleri asıl olarak besleyen güçler, farklıdır. Suriye’deki Kürt kardeşlerimizin büyük bölümü, Türkmenler ve Araplar ile birlikte rejimin ve onu destekleyen güçlerin zulmüne karşı direniyor. Bu terör örgütlerinin elindeki silahları gördüğümüz zaman, burada Batı’yı görüyoruz. Sadece, dostlar alışverişte görsün kabilinden yaptığı açıklamalar, bunlar bizi ikna etmiyor. Ofisler oralarda açılıyor. Terör örgütünün temsilcileri, oralarda besleniyor. Bunlara yataklık yapıyor Batı dünyası. Bunlara karşı ciddi bir mücadele verdikleri yok.
ÜLKEMİZİ BÖLEMEYECEKSİNİZ: Sizin derdiniz bu ülkeyi bölmek, parçalamak ama parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz, bunu böldürtmeyeceğiz. Askerimiz, polisimiz, köy korucularımız Cudi’de, Gabar’da bir şey için mücadele veriyor. Biz diyoruz ki, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ve böyle yürüyeceğiz.