Geri Dön
Siyaset'Döviz rezervi 118 milyar doları aştı'

'Döviz rezervi 118 milyar doları aştı'

Erdoğan, döviz rezervinin 27 Ağustos itibariyle 118 milyar doları aştığını söyledi. Türkiye’nin pandemiye ve bölgesindeki bütün krizlere rağmen kesintisiz büyüdüğünü belirterek “Bu yılı yüzde 9 civarında büyümeyle kapatmayı ümit ediyoruz” dedi.

'Döviz rezervi 118 milyar doları aştı'

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır. Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana, iç ve dış konjonktürde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, kesintisiz büyümesini sürdürdü. Bu senenin ilk yarısında da güçlü büyüme devam etti” dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen ve 3 saat 10 dakika süren kabine toplantısının ardından millete sesleniş konuşması yapan Erdoğan, şunları söyledi:

KESİNTİSİZ BÜYÜME: Türkiye, salgının olumsuz etkileriyle mücadelede son derece başarılı oldu. Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana, iç ve dış konjonktürde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, kesintisiz büyümesini sürdürdü. Bu senenin ilk yarısında da güçlü büyüme devam etti. Yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 7,2 ve ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında bir büyüme rakamına ulaştık. Bunu başararak Türkiye, dünyada İngiltere’den sonra ikinci sırada yer aldı.

MALİ DİSİPLİN VURGUSU: Orta Vadeli Program’da hedeflerimizi ortaya koyduk, temel amacımız yüksek katma değerli üretimi önceleyerek büyüme potansiyelini artıracak politikalara hız vermektir. Enflasyonun kalıcı olarak tek haneli seviyeye inmesini de hedefliyoruz. Mali disiplinin sürmesi olmazsa olmazımızdır. Bunu herkes bir defa böyle bilecek. Büyüme Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının birinci unsurudur.

800 MİLYAR DOLAR MİLLİ GELİR: Milli gelirimizi de bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız. Nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen, gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceğiz. Ayrıca istihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını, işsizlik oranının kademeli gerilemesini hedefliyoruz.

SEYAHAT GELİRLERİNDE YÜZDE 31 ARTIŞ: İhracatımız rekorlar kırmaya devam ediyor. Ağustos itibarıyla yıllık ihracatımız 207 milyar doları aştı. Dünya ihracatından aldığımız pay da artıyor. Salgın nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zayıflayan turizm sektörü, hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Seyahat gelirleri bu yıl Haziran itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak, cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı.

BELİRGİN ARTIŞ: Cari işlemler açığımız, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre 7,6 milyar dolar azalarak, 13,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Uluslararası rezervlerimiz de belirgin bir şekilde artıyor. Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, özellikle muhalefetin, ana muhalefetin buraya çok dikkat etmesi lazım, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır.

YÜZDE 9 BÜYÜME: Enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesini hedefliyoruz. Büyüme Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının temel şartıdır. Bu yılı yüzde 9 civarında büyümeyle kapatmayı ümit ediyoruz. Orta vadeli program boyunca ekonominin yıllık yüzde 5,3 oranında büyümesini öngörüyoruz. Bu büyümenin kaliteli kapsayıcı ve sürdürülebilir olması için makro ekonomik dengeleri gözeden bir kalkınma modeli uygulayacağız. Yeşil mutabakat eylem planı doğrultusunda gereken adımları atacağız.

211 MİLYAR DOLAR İHRACAT: Program dönemi boyunca ihracattaki artışın devam etmesini bekliyoruz. İhracatın 2021 yılı sonunda 211 milyar dolar, program dönemi sonunda ise 250 milyar doları aşacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’ye coğrafi olarak uzak ancak ihracat potansiyeli yüksek ülkelerle ihracatımızı güçlendirmek için uzak ülkeler stratejimizi genişleteceğiz.

TAŞIT FİLO SİSTEMİ: Bu yıl bütçe açığı hedefimizi sene başında yüzde 3,5 olacak şekilde revize etmiştik. Sözümüzde durarak bu hedefi rahat bir şekilde yakalayacağız. Kamu taşıtlarının tedarikinde, kullanımında ve tasfiyesinde verimliliği artırmak için Kamu Taşıt Filo Yönetim Sistemini kuracağız.

BORÇLANMA AZALACAK: Program sürecinde harcamaları gözden geçirmeye devam edeceğiz. Yürüttüğümüz borçlanma politikamızı Türk Lirası öncelikli hale getirerek yurtiçi döviz ve altın alımını borçlanmada azaltacağız. Orta vadeli programımızla kamu kurum kuruluşlarımızın bütçe hazırlanmasına yönelik yasal süreci başlatıyoruz. Meclisimizden de onay aldıktan sonra da 2022 yılında yapmayı hedeflediğimiz işler için kolları sıvayacağız.

TEK KOZUMUZ AŞI: Salgınla mücadelede hala tek ve önemli kozumuz aşıdır. Okulların açıldığı, işyerlerinin tam kapasite üretime geçtiği şu dönemde vatandaşlarımızı bir kez daha aşılarını yaptırmaya ve tamamlamaya davet ediyorum. Küresel sağlık krizinin bitmediğini göz önünde tutarak tüm tedbirlere riayet etmeyi sürdürmeliyiz.

ÇELTİK FİYATLARI: Çeltik hasadı için Toprak Mahsulleri Ofisi alım fiyatlarını belirledik. Ton başına Baldo için 5 bin 500 lira, Osmancık 4 bin 500 lira, Luna için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacaktır.

AFET bölgesine 287 milyon TL ödenek

ORMAN YANGINLARI VE SEL FELAKETLERİ: Salgınla mücadelemizin sürdüğü bu dönemde afetlerin yol açtığı can ve mal kayıplarının acısını hissettik. Güney sahillerimizde etkili olan orman yangınlarının yanı sıra, hayvanlar, evler, seralar da tahrip oldu. Yangınların söndürülmesinin hemen ardından zararların telafisi için çalışmalar başladı. Şimdiden tamamlanıp teslim edilen evler var. Amacımız 1 yıla kadar inşa edilecek yapıları bitirip hak sahiplerine teslim etmektir. Hayatını kaybeden 82 vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Halen kayıp olan 15 vatandaşımızın arama çalışmaları devam ediyor. Bozkurt’ta ilçeye normalde 1 yılda yağan yağış sadece 2 günde düştü. Bu olağanüstü durum yüksekliği 5 metreyi bulan sel baskınlarına neden oldu.

345 MİLYON TL YARDIM: Yaşanan felaketle mücadele için tüm bakanlıklarımızın, belediyelerimizin sivil kuruluşlarının imkanlarını seferber ettik. 10 binin üzerinde personel ve ihtiyaç olan araç gerçekle felaket bölgelerine adeta çıkartma yaptık. Avrupa ülkelerinde yaşanan sel felaketlerinin ardından aylarca atılamayan atıkları 1 ayda temizledik. İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız ihtiyaca göre diğer bakanlarımız afet bölgesine adeta kamp kurmuştur. Su ve elektrik altyapısı neredeyse tamamen çalışır hale getirilmiştir. Selden etkilenen 3 ilde 509 milyon zarar ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar afet bölgesine 287 milyon ödenek aktarılmıştır. Yardım kampanyasında toplanan meblağ 345 milyon lirayı buldu. Afetlerin ortaya çıkmasını engelleyemeyiz ama hasar ve can kayıplarını en aza indirecek sistemi kurmak da elimizde. Özel sektör dahil tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı AFAD’ın yönergelerine göre afet planlarını gözden geçirmeye, eksiklerini tamamlamaya davet ediyorum.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar'a vedaTedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törende konuşan Selçuk Bayraktar, "En yakın dava ve yol arkadaşımızdı. Dosdoğru yaşadı, bildiği yoldan asla şaşmadı. Son nefesine kadar iş yerinde kaldı. O asla sancağı bırakmadı. Bizler bu yolda aynı şekilde aynı değerlerle devam edeceğiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler