Geri Dön

DSP’nin kuruluşunun 28. yıldönümü kutlandı

DSP’nin kuruluşunun 28. yıldönümü DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP Başkanlık Kurulu Üyeleri, Parti Meclisi Üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu Üyeleri, il ve ilçe başkanları, il danışma kurulu üyeleri ve partililerin katılımıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Türker, DSP’nin kuruluşunun 28. yıldönümü nedeniyle Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte konuştu. DSP’nin varlığının, “Türkiye için farklı hesapları olanları” tedirgin ettiğini öne süren Türker, şunları söyledi:

“Bana yapılan saldırılar, DSP’ye yapılan saldırıdır. Bir kişinin binlerce kişiyle birlikle zirveye doğru yürümesi risk alınmasını gerektirir. Diyarbakır’da adeta bir eyaletin kuruluş törenine şahit olduk. Biz Ecevit’ten aldığımız terbiyeyle ve öğrendiklerimizle Türkiye’ye ve ulusal bütünlüğe sahip çıkmaktan asla vazgeçemeyiz. Başörtüsüyle meclise girildiği gün ‘Cumhuriyetin omurgası kırıldı’ şeklinde açıklama yaptığım için bazı yandaşlar bana yüklendi. DSP parlamentoda olsaydı mecliste o görüntüler ortaya çıkmayacaktı. O gün Meclis’te AKP Ecevit’e yüklenirken, bugün Ecevit’e sözde sahip çıkan ana muhalefet Ecevit’i savunmak için tek bir söz söylemedi. Her seçimden olduğu gibi bu seçimden önce de bazıları, ‘Oyları bölmeyin, AKP'ye yarıyorsunuz, gelin bu işten vazgeçin’ diyecek. Ben DSP'nin Genel Başkanı olduğum sürece bu lafların hiçbirine itibar etmem, kaale de almam. Aslında tam tersine seyirci kalmak, oyları bir yere yönlendirmek kendimizi inkar etmektir.”

-“DSP HER YÖREDE SEÇİME GİRECEK”-

Türker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “DSP'nin CHP'ye katılması” yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, “Bana arkadaşlar bu konuda ne diyorsunuz, dediler. Ben, ciddiyetsiz dedim. Çünkü insan bir parti lideriyse, bir siyasi partinin kurumsal işleyişini biliyorsa karşısındakine saygı duyar, saygılı davranır ve böyle bir teklifi dillendirmez. Bunu niye söylüyor? İçimizden bazı arkadaşları eritip DSP’nin tabanından acaba bu düşüncelerle birilerini çekebilir miyim, diye. Hatta onların özel ekipleri var. Öyle bir baskı kuruyorlar ki, onların Türkiye'yi kurtarması için bize seçime girmekten vazgeçmelisiniz diyorlar. Buradan açıkça ifade ediyorum ki aslında DSP’nin seçime girmemesi demek Türkiye'nin bölünmesi demektir. DSP her yörede seçime girecek, aday çıkmayan yere genel merkezden aday göstereceğiz. 1 oyumuzun bile, 'DSP aday göstermedi mecbur kaldım' denilerek başka bir partiye verilmesine müsaade etmeyeceğiz. Çünkü 2014’te yapılacak yerel yönetimler seçimi 2015 yılında yapılacak genel seçimler için DSP'nin önünü açacaktır” dedi.

İstanbul'da DEAŞ operasyonuİstanbul Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (TEM) bağlı polis ekipleri, 9 ilçede DEAŞ terör örgütüne yönelik daha önceden belirlenen 16 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. 16 şüpheliye yönelik operasyon kapsamında girilen adreslerde arama yapan polis ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber