Geri Dön

Dunford’dan kritik ziyaret

Genelkurmay Başkanı Akar, ABD’li mevkidaşı Dunford ile Suriye ve Irak’taki gelişmeleri konuşacak. Görüşmede Rusya-Türkiye krizinin de ele alınacak

Dunford’dan  kritik ziyaret

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bugün ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford ile bir araya gelecek. Ziyaretin Suriye’deki mevcut durum ile Başika kampı başta olmak üzere Türkiye-Irak gerginliğinin had safhaya ulaştığı bir noktada gerçekleşiyor olması dikkati çekti.

Alınan bilgiye göre, Orgeneral Dunford, Türkiye’ye ziyarette bulunacak. ABD’li komutan, bugün Orgeneral Akar’ı Genelkurmay Başkanlığı Karargahında ziyaret edecek. Alınan bilgilere göre görüşmenin gündeminde Suriye ve Irak’taki gelişmeler başta olmak üzere Ortadoğu’daki mevcut durum ile Kuzey Afrika ve Akdeniz’deki güncel gelişmeler olacak. Ayrıca, Türkiye’nin bir Rus savaş jetini sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürmesiyle tırmanan Rusya-Türkiye ve Rusya-NATO geriliminin de masaya yatırılması bekleniyor.

Cerablus da görüşülecek

Görüşmede özellikle Türkiye’nin, “kırmızı çizgisi” olarak vurguladığı PYD’nin Fırat’ın batısına geçmemesi hususu ve Cerablus-Mare hattında bir güvenlikli bölge oluşturulması konusunun da ele alınması bekleniyor. Son olarak Bağdat hükümetinin bilgisi olmadan Başika Kampı’na asker takviyesiyle yapılması gerilen Ankara-Bağdat ilişkileri de masaya yatırılacak. Görüşmede ayrıca, Suudi Arabistan ile İran arasında başlayan ve bir mezhep çatışmasına evrilebileceği endişesi duyulan mevcut durum hakkında tarafların görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti teşkilatıyla bayramlaştıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayramlaşma programı kapsamında 81 il teşkilatı temsilcilerine seslendi. Halkın bayramını kutlayan ve Ayasofya'nın açılışına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizin yüreğindeki 86 yıllık yara olan Ayasofya'nın 24 Temmuz Cuma günü fiilen ibadete açılması, bayram sevincimizi daha da arttırmıştır. Bu vesileyle Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasını gölgelemek için başlatılan tartışmaları art niyetli bulduğumu belirtmek istiyorum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber