Geri Dön

Egemen Bağış: Şerefsizce bir iftira

TBMM Genel Kurulu dün eski bakanlar Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler rüşvet, irtikap, görevi kötüye kullanma suçlarına ilişkin fezlekeler uyarınca soruşturma komisyonu açılıp açılmaması için toplandı.

Konuya ilişkin söz alan Egemen Bağış, "Böylesine çirkin, adice kurgulanmış iftiraların hedefinde yer alıyor olmaktan büyük bir üzüntü ve acı duyuyorum. Hamdolsun hayatım boyunca kimsenin başını öne eğdirecek hiçbir şey yapmadım, yapmam. 17 Aralık soruşturmasında, şahsımın bir iş adamından üç kere rüşvet aldığı iddiası, külliyen yalandır, alçakça, şerefsizce kurgulanmış bir iftiradır" dedi.

"17 VE 25 ARALIK DARBE GİRİŞİMLERİYLE HAKKIMIZDA SİYASİ DARAĞAÇLARI HAZIRLAMAYA KALKTI"

Bağış, "Gözü dönmüş bir örgütün kendi emellerine ulaşmak için her yolu mubah gören, gözü dönmüş bir örgütün sistematik itibarsızlaştırma kampanyasına maruz bırakıldık. 17 Aralık'tan bir hafta önce, katıldığım bir TV televizyonunda dershanelerle ilgili verdiğim bir yanıt üzerine, paralel yapının medyasından 3 önde gelen ismin tehdit imalı cep telefonu mesajlarını aldık. Tehditle şantajla bizi susturamayanlar, 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle hakkımızda siyasi darağaçları hazırlamaya kalktı" diye konuştu.

"ARTIK SUSMAYACAĞIZ YUTKUNMAYACAĞIZ"

Hukuk nezdinde hesaplaşmaktan korkmadıklarını söyleyen Bağış, "Sözde belgelerle, kamuoyu vicdanında mahkum ettirilmeye çalışıldık Bu iddiaların gündeme gelmesinin ardından alnımızın ak başımızın dik olduğunu söyledik. Aradan geçen süreçte herkes konuştu biz sustuk. Artık susmayacağız yutkunmayacağız. Bize bu hain kumpası kuranlara karşı mücadelemizi milletimizle sürdüreceğiz. Gerçekler er ya da geç ortaya çıkacak. Hangi çirkin tezgahların olduğu anlaşılacaktır. Hukuk nezdinde hesaplaşmaktan korkmuyoruz" diye konuştu.

"NE GARİP BİR ÇELİŞKİDİR Kİ DÜN BİZE İRTİCACI DAMGASINI YAPIŞTIRMAK İSTEYENLER"

Bağış, "Bu kardeşiniz başörtüsü ile ilgili bir soruya 'millet neyse vekili de o olmalı' dediği için AYM'de partimize açılan kapatma davası kapsamında yargılandı. Bundan asla gocunmadık, gurur duyduk. Ne garip bir çelişkidir ki dün bize irticacı damgasını yapıştırmak isteyenler, bu sefer siyasi bir montaj ses kaydı üzerinden bizim imanımızı sorgulamaya, sorgulatmaya kalktılar" açıklamasında bulundu.

"20 YILLIK ARKADAŞIMLA YAPTIĞIM TELEFON GÖRÜŞMEYİ ARŞİVDEN ÇIKARIP MONTAJLADILAR"

Telefon görüşmelerine ilişkin yayınlanan ses kayıtlarını sert bir dille eleştiren Bağış, "20 yıllık arkadaşımla yaptığım telefon görüşmeyi arşivden çıkarıp montajladılar ve benim imanımı sorgulamak istediler. Bu milletin dini inancını yıllarca hor gören siyasetçiler, gazeteciler ve medya ve sosyal medya üzerinden imanımız hakkında hadleri olamadan ahkam kesmeye kalktılar. O gün açıkladım bugün bir kez daha açıklıyorum o kayıt aleni bir montajdır. Bu konuda mahkemelerde ilk günden girişimlerimiz ilk günden başlamıştır. Bu yasadışı dinlemeler nasıl yapıldı? Bu dinleme havuzları, montaj ve dublaj merkezleri nasıl hangi amaca dönük hazırlandı bu tartışılmıyor. Bizim imanımızı sorgulamak kimsenin haddi değildir sizin hiç değildir" diye konuştu.

"İFTİRA, ÇAMUR ATMAK ÇOK KOLAY"

Bağış, "Allah her şeyi bilendir. Avrupa'da dinimize dil uzatmaya kalkanlara gereken cevapları verdiğimiz bilen bilir. Bilmeyen de kendi gibi bilir.

Bu paralel medya, Türkiye Ulusal ajansında yolsuzluk yapıldığına dönük iddialarda bulundular. Buna dayanarak AB'nin Erasmus programını askıya alacağını söylediler. Hiçbir usulsüzlük olmadığı AB tarafından da ilan edildi. İftira, çamur atmak çok kolay" açıklamasında bulundu.

"RÜŞVET İDDİASI KÜLLİYEN YALANDIR ALÇAKÇA ŞEREFSİZCE KURGULANMIŞ BİR İFTİRADIR"

Rüşvet aldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bağış, " Hamdolsun hayatım boyunca kimsenin başını öne eğdirecek hiçbir şey yapmadım, yapmam. 17 Aralık soruşturmasında, şahsımın bir iş adamından üç kere rüşvet aldığı iddiası, külliyen yalandır, alçakça, şerefsizce kurgulanmış bir iftiradır" dedi.

"ZARRAB'TAN 3 KERE DE 1,5 MİLYON DOLAR RÜŞVET ALDIĞIM İDDİASI KÜLLİYEN YALANDIR"

İşadamı Reza Zarrab'ı beş yıldır tanıdığını söyleyen Bağış, "İşadamı Reza Zarrab'ı beş yıldan bu yana tanırım. Kendisiyle 15 yıldan beri tanıdığım değerli bir sanatçımız olan Ebru Gündeş'in eşi sıfatıyla ilk kez 5 yıl önce Darülaceze de her sene eşimle verdiğimiz bir iftar yemeğinde tanıştım. Daha sonra çeşitli davetlerde karşılaştık. Reza Zarrab'tan 3 kere de 1,5 milyon dolar rüşvet aldığım iddiası külliyen yalandır, iftiradır" diye konuştu.

"ZARRAB'IN BABASINDAN, VİZE YARDIM TALEBİ ALDIM"

Zarrab'ın babasına, vize konusunda yardımcı olduğu iddialarına yanıt veren Bağış, "Zarrab'ın babasına, İtalya vizesi alma karşılığı 500 bin dolar rüşvet almışım. Güler misiniz? Ağlar mısınız? Çalışma hayatım boyunca çok sayıda kişinin vize almasına yardımcı oldum. Öğrencilerimizin, sporcularımızın... vize alması için insani yardımda bulundum. Ama Zarrab'ın babasından, vize yardım talebi aldım ama vizeye başvurmadılar bile. Bir etkinlikte karşılaştığımızda otel yapmak için bina satın aldığını söyledi. Ben de hayırlı olsun dedim. Başka hiçbir irtibatım olmadı" açıklamasında bulundu.

"ZARRAB'IN ALEYHİNDE YAPILACAK BİR HABERİ ENGELLEDİĞİM İÇİN"

Zarrab'ın aleyhinde yapılacak bir haberi engellediği için 500 bin dolar aldığı iddialarına yanıt veren Bağış, "Zarrab'ın aleyhinde yapılacak bir haberi engellediğim için 500 bin dolar aldığım iddia edildi. Zarrab beni telefon aradı bir şikayeti bildirmek üzere. O gün Yunanistan'daydım. Bana dedi ki bir gazeteden beni arıyorlar, 1 milyon dolar vermezsen senin hakkında haber yapacağız dediler. 'Bununla ilgili kiminle konuşulabilirim' dedi. Ben de bahsettiğiniz kişileri tanımıyorum ama Hüseyin Çelik'i arayabilirsiniz dedim ve o gazetecilerin önünde Hüseyin Çelik'i aradım" diye konuştu.

CHP BAĞIŞI PROTESTO ETTİ

Egemen Bağış, kürsüde konuşma yaparken, bazı CHP'liler arkalarını dönerek Bağış'ı protesto etti.

4 eski bakanla ilgili Ak Parti'nin soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesi TBMM'de kabul edildi.

Yeşilköy ve Hadımköy Hastaneleri yarın hizmete açılacakYeni tip corona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı yerleşkesine inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile restore edilerek yeniden hizmete alınan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi yarın yapılacak törenin ardından açılacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber