Geri Dön

'En ufak taciz bizim için işaret fişeğidir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde inşallah, güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” dedi. Erdoğan, ABD’yi de Afrin operasyonu sırasında terör örgütüyle aynı safta görünme yanlışına düşmemeye çağırdı

'En ufak taciz bizim için işaret fişeğidir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin’e harekat açıklamasını yineleyerek “Bizi izlesinler. Şu anda sınırlarımızdaki en ufak bir taciz, bizim için atılması gereken adımların işaret fişeğidir. Güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu İnşallah Afrin ile devam ettireceğiz” dedi. Her şeye rağmen bölgede ABD ile ortak çıkarlarımız olduğuna inandığını ifade eden Erdoğan, “Birlikte hareket edebileceğimizi ümit ediyoruz. Afrin operasyonu sırasında bu güçlerin terör örgütüyle aynı safta görünme gibi bir yanlışa mahal vermeyeceklerini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün önce partisinin Tokat ve Yozgat il kongrelerinde konuştu. Tokat kongresinde 1997’de hapse girmesine neden olan “Asker Duası” şiirinin salondaki gençler tarafından okunması üzerine, Erdoğan, “Bana bak siz de içeri gireceksiniz ha. Gençler maşallah derslerini iyi çalışmışlar” dedi.

Erdoğan terör örgütleri arasında ayrım yapmadan mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı. FETÖ’cülerden döktükleri kanın hesabının hukuk içinde sorulduğunu belirten Erdoğan “Hamdolsun davalar yavaş yavaş karara bağlanmaya başladı” dedi. “Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en büyük şeytani organizasyonun yapıldığı bir durumla karşı karşıyayız” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “40 senedir milletimizin kanını emen bu kalleş örgütün gerçek yüzü karanlık ve kanlı geçmişi ortaya çıkmıştır. Artık saklanacakları, gizlenecekleri bir yer kalmadı. PKK’dan bazı dersler aldılar. Onların dağlarda inleri vardı. Şimdi bakalım bunların inleri neresi olacak. Nereye girerseniz girin oralarda da sizi bulacağız, çıkartacağız ve yargıya teslim edeceğiz.”

‘İsim değiştiriyor’

“PKK neyse DEAŞ da odur” diyen Erdoğan “FETÖ ne kadar vahşi bir örgütse DHKP-C de YPG de aynı şekilde vahşi birer örgüttür. Bu örgütlerin sınırımızın içinde veya dışında olmasının, adının demokratik gibi kavramlarla allanıp pullanmasının bizim için hiçbir manası yoktur. Şimdi Amerika isimler değiştiriyor. Sosyal demokratik güçler veya Suriye Demokratik Güçleri... Bunları artık yutmuyoruz. Bunu gidin başka yerlere anlatın. İkide bir isim değiştirmek suretiyle Amerika, bizi mi aldatacaksın?” diye sordu.

‘Bizi izlesinler’

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birileri kısa vadeli çıkarları adına bu katil sürüleri arasında ayrım yapabilir ama Suriye’deki teröristleri de ülkemizdeki teröristleri de biz çok iyi biliyoruz. Ne dedim? Bir gece ansızın gelebiliriz. Tabii geceler bitmez. Geceler, çok özgürlüklere gebedir. Onun için bizim gecelerimiz de bunlara çok gebe. Bizi izlesinler. Şu anda sınırlarımızdaki en ufak bir taciz, bizim için atılması gereken adımların işaret fişeğidir.”

Artık devletin oyalama taktikleriyle geçirecek tek bir anının olmadığını vurgulayan Erdoğan, milli güvenliği tehdit eden tüm örgütlerin kaynağında bertaraf edileceğini kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu: “Nasıl sınırlarımız içinde bölücü terör örgütüne göz açtırmıyorsak sınırlarımızın öte tarafında da bunların hakkından gelmeye kararlıyız. Önümüzdeki günlerde inşallah Fırat Kalkanı Harekatı ile ilk adımını attığımız güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin ile devam ettireceğiz. Bu süreçte müttefiklerden beklentimiz, aramızdaki köklü ilişkinin ruhuna uygun davranmalarıdır. Model ortaklık, dostluk ve stratejik müttefiklik gibi kavramların ne kadar gerçek ne kadar sahte olduğu ayan beyan ortaya çıkacaktır. Biz her şeye rağmen bölgede Amerika ile ortak çıkarlarımız olduğuna inanıyor, birlikte hareket edebileceğimizi ümit ediyoruz... Afrin operasyonu sırasında bu güçlerin terör örgütüyle aynı safta görünme gibi bir yanlışa mahal vermeyeceklerini ümit ediyorum. Nasıl Fırat Kalkanı Harekatı’nı başarıyla neticelendirmişsek İdlib operasyonunu da sonraki adımları da inşallah zafere taşıyacağımıza inanıyorum.”

‘Seçmenleri ayırmadık’

Neşet Ertaş’a babasının “Aşk ile çalışan yorulmaz” sözlerini anımsatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Birileri Türkiye haritasını renkli boyalarla şöyle boyayabilir, şehirlerimiz arasında ayrımlar yapabilir, birileri makbul seçmen, makbul vatandaş ayrımına gidebilir. Kimi siyasetçiler, sadece kendilerine destek veren şehirleri ziyaret edip, sadece kendi seçmeninin halini, hatırını soruyor da olabilir. Ama biz, aldığımız siyasi terbiye gereği asla böyle davranmadık. Ülkemizi hiçbir zaman farklı renklere boyamadık. Seçmenleri ‘bize oy veren’, ‘vermeyen’ diye ayırmadık. 81 vilayetin tamamını, 80 milyonun her bir ferdini dinine, inancına, mezhebine, kültürüne bakmadan kucakladık, bağrımıza bastık.”

360 derecelik kamera

Erdoğan’ın konuşma yaptığı platformun yanına yerleştirilen 360 derece açıyla salondan görüntü alabilen özel güvenlik kamerası da ilk kez bu kongrede kullanıldı.

Hava muhalefeti

Tokat’tan sonra Yozgat kongresine katılmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopteri olumsuz hava koşulları nedeniyle Yozgat’a gidemeyince Tokat’ın Zile ilçesine iniş yaptı. Erdoğan karayoluyla Yozgat’a geçerek gecikmeli olarak Ak Parti İl Kongresi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki konuşmasının önemli bir bölümünde de Afrin’e yönelik operasyona değindi.

En ufak taciz bizim için işaret fişeğidir

En ufak taciz bizim için işaret fişeğidir

23 Ocak 2021 Günün Özeti Milliyet'te23 Ocak 2021 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber