Geri Dön

Erbakan’a af yok

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulu’nda, geçtiğimiz hafta kabul edilerek yasalaşan Torba Yasa’ya, kapatılan siyasi partilerle ilgili eklenen geçici düzenlemenin, “Kayıp trilyon davası” ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını belirterek, “Sayın Necmettin Erbakan dahil cezası kesinleşen hiç kimse bu kanun hükümlerinden yararlanamaz” dedi

Erbakan’a af yok

Canikli dünkü basın toplantısında “Bu düzenleme, cezası kesinleşmiş olanları kapsamıyor. Düzenlemenin en temel şartı; alacak iddiasının kesinleşmiş olmamasıdır” diye konuştu. Kamuoyunda, “kayıp trilyon davası” olarak bilinen davanın kesinleştiğini hatırlatan Canikli, cezanın yaklaşık 12.5 milyon lira olduğunu, yaklaşık 5 milyon liralık kısmının ödendiğini, geriye kalan kısmının da taksitlendirildiğini söyledi. Yasaya son dakikada eklenen geçici madde, geçmişte haklarında kapatma kararı verilen siyasi partilerden, mal varlıklarının Hazine’ye intikal etmesi için açılan davalarda, alacak aslının yarısı ile TEFE ve ÜFE’ye göre hesaplanmış enflasyon farkını ödeyenlerin davalarının düşmesini içeriyor. Maddeye göre, hesaplanacak enflasyon farkı, devletin alacağının yarısını geçmeyecek. Siyasi partilere borç affının yanı sıra ödeme kolaylığı da sağlanacak. Düzenlemeden faydalandırılacak olan siyasi parti ve yöneticisi hesaplanacak olan borcunu 18 eşit taksitte ödeyecek. Bu borçtan kurtulmak için kanunun yayımı tarihinden itibaren iki ay içerisinde devlete başvuru yapılacak.

Eşini silahla vurarak öldüren kişi intihar girişiminde bulunduEdirne'de bir kişi, boşanma aşamasındaki eşini silahla vurarak öldürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber