Geri Dön

Erdoğan Batı'yı istiklal Marşı ile vurdu

Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

Grup konuşmasında, İstiklal Marşı’nın 90’ıncı yılının kutlandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, İstiklal Marşı’nın, “Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar/Benim, iman dolu göğsüm gibi serhaddim var/Ulusun, korkma, nasıl böyle bir imanı boğar/Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar,” kıtasına dikkati çekti ve “Batı’yı bu kadar güzel tanımlayan bir dörtlük olamaz,” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri, AK Parti grubundan büyük alkış aldı.

İBRAHİM TATLISES’E SALDIRI
Konuşmasının başında, sanatçı İbrahim Tatlıses’e yapılan silahlı saldırıya değinen Başbakan Erdoğan, olayı, ‘Dostluğa, kardeşliğe, sanata yapılmış bir saldırı’ olarak niteledi. Erdoğan, güvenlik kuvvetlerinin, olayın faillerinin bulunması için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtti.

VAN’DAKİ DEPREM VE TIP BAYRAMI

Van’da dün gece gerçekleşen depremden dolayı Van halkına ‘geçmiş olsun’ dileyen Başbakan Erdoğan, Tıp Bayramı dolayısıyla da sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Her mesleğin önemli olduğunun altını çizen Erdoğan, öğretmenler ve sağlık personelinin, malzemelerinin ‘insan’ olması nedeniyle ayrı bir önem teşkil ettiklerine vurgu yaptı. Başbakan, iktidarları döneminde, sağlık hizmetleri alanında yapılan iyileştirmelerden bahsetti.

JAPONYA DEPREMİ
Konuşmasında, Japonya depremine de değinen Erdoğan, “Deprem acısını bilen bir millet olarak, Japon dostlarımızın bu hüznünü paylaşıyor, kendilerine başsağlığı ve geçmiş olsun mesajlarımızı bir kez de buradan, AK Parti grubundan iletiyoruz,” dedi ve bu ülkeye, öncü bir Kızılay ekibinin gönderildiğini hatırlattı. Japonya’nın, 17 Ağustos depreminde Türkiye’yi yalnız bırakmadığını da anımsatan Başbakan, ihtiyaç duyulması halinde, bu ülkeye daha fazla yardım gönderileceğini ifade etti.

İSTİKLAL MARŞI’NIN 90’INCI YILI

Başbakan Erdoğan, İstiklal Marşı’nın 90’ıncı yılının kutlandığını da hatırlattı ve bu yılın, vefatının 75’inci yılı olması vesilesiyle, Mehmet Akif Yılı ilan edilmiş olduğunu belirtti. Erdoğan, “Yıl sonuna kadar Akif’i anmaya devam edeceğiz,” dedi.

Konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’dan uzun uzun bahseden Başbakan, özellikle bir noktaya vurgu yapmak istediğini söyledi ve şöyle devam etti:

“EV ÖDEVİ SINIRINDA KALMAMALIDIR”

“İstiklal Marşı, bizim öğrencilerimiz için, ezberlenmesi gereken 10 kıta olmaktan çıkmalıdır. İstiklal Marşı, bir ev ödevi sınırında kalmamalıdır. İstiklal Marşı, törenlerde, okulların açılışında, kapanışında okunan, manası ıskalanan bir marş olmamalıdır. İstiklal Marşı, bizim tarihimiz olduğu kadar geleceğimizidir, gelecek tasavvurumuzdur ve gelecek ideallerimizin, hedeflerimizin adeta amentüsüdür. Akif’in, İstiklal marşını, hangi şartlar altında ve hangi hissiyatla yazdığını her an hatırda tutmak zorundayız.”

“BATI’YI DAHA İYİ TANIMLAYAN BİR DÖRTLÜK OLAMAZ”

İstiklal Marşı’nın, “Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar/Benim, iman dolu göğsüm gibi serhaddim var/Ulusun, korkma, nasıl böyle bir imanı boğar/Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar,” kıtasına dikkati çeken Başbakan, “Batı’yı bu kadar güzel tanımlayan bir dörtlük olamaz,” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri, AK Parti grubundan büyük alkış aldı.

Arabanın arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürüklediSilivri'de bir kişi aracına iple bağladığı köpeği yolda metrelerce sürükledi. Otomobil yoldan geçen diğer sürücüler tarafından durduruldu. Yaralı köpek olay yerinden kaçarken, vicdansız sürücü hakkında başlatılan re 'sen soruşturma kapsamında para cezası kesildiği öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber