Geri Dön

Erdoğan: Macron karşımda susuyor

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın konferasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslami terör” ifadesini kullanan Macron’un aynı ifadeyi yüzüne söyleyemediğini belirterek, “Karşımızda susuyor” dedi

Erdoğan: Macron karşımda susuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Sosyal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı’na katıldı.

Geçen hafta Londra’da düzenlenen NATO Zirvesi’nde “İslami terör” ifadesini kullanan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a tepki gösteren Erdoğan, “Kendisine kaç  kere söyledim; Bakın İslam kelime anlamı itibarıyla ‘silm’ buradan türeyen ve  anlamı barıştır. Siz, ‘İslami terör’ ifadesiyle, barış ile terörü nasıl bir araya  getiriyorsunuz? Böyle bir şey olamaz. Karşımızda susuyor, son NATO Zirvesi’nde  aynı ifadeleri kullanıyor. Ne oldu şimdi? Paris’te sarı yelekliler çıktı. Hadi  çöz bakalım, durdur bakalım. Niye durduramıyorsun? Niye onları barış havzası içinde yola koyamıyorsun? Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Bunu böyle bilesin” dedi.

‘Sessiz kalmayız’

Türkiye’nin Kudüs ve Filistin meselesinde yalnız bırakıldığını belirten Erdoğan, “Esasen son yıllarda maruz bırakıldığımız terör saldırılarının ve ekonomik sabotajların gerisindeki sebeplerden birinin, bu ilkeli duruşumuz olduğunun farkındayız” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şöyle devam etti: “İsrail’in hak, hukuk, adalet, insanlık tanımayan tavrının, bölgedeki krizi Müslümanlar aleyhine sürekli derinleştiriyor. Kimi ülkelerin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve yasa dışı yerleşimleri desteklemesi, sıkıntıları yeni bir boyuta taşıdı. Bugün artık sokaklarında masum genç kızların, babaların, annelerin, ihtiyarların, çocukların, gençlerin İsrail tarafından alenen infaz edildiği, acımasızca öldürüldüğü bir Filistin fotoğrafı ile karşı karşıyayız.

Üstelik İsrail’in bu hoyratlığı Batı ülkeleri ve büyük bir üzüntü ile belirtmek isterim ki kimi Arap devletleri tarafından adeta teşvik ediliyor. Türkiye olarak Kudüs ve Filistin konusunda dile getirdiğimiz itirazlarda çoğu defa yalnız kaldığımızı hissediyoruz. Mağdur olan, mazlum duruma düşen hep Müslümanlar. Camilerimize saldırıyorlar mı? Saldırıyorlar. Müslümanlar görüldüğü yerde öldürülüyor mu? Öldürülüyor. Biz bunlara nereye kadar sessiz kalacağız? Eğer bunlara ses çıkarmazsak, kalbimizden buğzetme mecburiyetimiz, sorumluluğumuz yok mu? İşte bunları yapmadığımız sürece biz daha çok dayak yeriz.”

‘Aile içi şiddet en önemli tehdit’

Aile içi şiddet, önüne geçmemiz gereken en önemli tehditlerden biridir. Kadının ve çocuğun uğradığı ruhsal ve fiziksel şiddet sorununu bitirmeden güçlü aile yapısını inşa edemeyiz.

‘Hiç kimse destek vermiyor’

“Suriye’de güvenli hale getirilen bölgelere, şu ana kadar 370 bin kişi kendi istediğiyle geri döndü. Resulayn ve Telabyad arasında 1 milyon kişiyi iskan edebileceğimiz yerleşim yerlerinin inşasıyla ilgili çalışmalara başladık. NATO Zirvesi’nde bütün liderlere plan, projeleri dağıttık. BM Genel Kurulu’nda aynı şekilde dağıttım.. Ama ne yazık ki ‘Biz de destek veririz’ diyenleri henüz göremedim. tüm çağrılarımıza rağmen henüz bir ülke dışında Türkiye’ye somut destek veren olmadı.”

‘DAEŞ en büyük zararı Müslümanlara vermiştir’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen Asya’nın Kalbi İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı’na da katıldı. Erdoğan, DAEŞ ile göğüs göğüse çarpışan, bu mücadelede en ön safta yer alan bir ülke olarak, örgütün Afganistan’da yeniden zemin kazanmaya başlamasını üzüntüyle takip ettiklerini belirtti. Erdoğan, “DAEŞ virüsünün Afganistan’a bulaşmasının önüne mutlaka geçilmelidir. Bu terör örgütü, Suriye ve Irak’ta işlediği vahşi cinayetlerle en büyük zararı İslam dünyasına ve Müslümanlara vermiştir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Vekili İdris Zaman, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in de aralarında yer aldığı katılımcılarla aile fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile bir araya geldi.

 

Başına poşet geçirilmiş halde ölü olarak bulunduIsparta’da bir apartta yaşayan 42 yaşındaki Gökhan E., başına poşet geçirilmiş halde ölü olarak bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber