Geri Dön
SiyasetErdoğan TEKEL işçilerini uyardı, gazetecilere kızdı

Erdoğan TEKEL işçilerini uyardı, gazetecilere kızdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Kapalı alanlarda tütün ürünlerinin kullanımını engelleyen yasanın kabul edilişinin ikinci yıl dönümü ödül törenine’ katıldı. Buradan ayrılırken basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan, TEKEL işçilerine destek amacıyla bugün yapılan eylem ve TEKEL işçilerinin durumlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, “Eyleme katılanlarla ilgili bir tavrınız olacak mı?” sorusuna, “Tabii ki yasayı çiğneyenler varsa olacak,” cevabını verdi. Başbakan, TEKEL işçilerine müdahale konusundaki bir soruyu cevaplarken de, Şubat sonuna kadar herhangi bir müdahalede bulunulmayacağını ama eylemin sürdürülmesi halinde ay sonundan sonra müdahale edileceğini duyurdu ve “Çünkü bunların hepsi işgaldir,” diye de ekledi.

GAZETECİLERE ELEŞTİRİ; “BU EYLEM, SAYENİZDE GÜNDEMDE TUTULUYOR”

Sözlerine, basın mensuplarına hitaben, “Sizlerin de desteğiyle gündemde tutulan bu eylem” diye başlayan Başbakan, söz konusu eylemin hasız ve ideolojik bir eylem olduğu fikrini yineledi.

“TEKEL’LE İLİŞKİSİ OLMAYAN KİŞİLER EYLEMİN İÇERİSİNDE”

Bu eyleme alet olanlar bulunduğunu söyleyen Başbakan, TEKEL işçiliğiyle alakası olmayan kişilerin bile bu eylemin içinde yer aldığını öne sürdü.

SENDİKALARLA MUTABIK KALARAK İŞÇİLERİ 4/C’YE ALDIK”

Bir işyeri kapatıldığında, işçilere, tazminatları verilerek işlerine son verildiğini söyleyen Başbakan, herhangi bir iş taahhüdü bile verilmezken, kendilerinin ise, Bakanlar Kurulu kararıyla ve sendikalarla mutabık kalarak, TEKEL işçilerini, 4/C kapsamına aldıklarını hatırlattı. Başbakan, TEKEL işçilerinin, özelleştirme kapsamına girmedikleri için böyle bir haklarının bile olmadığını söyleyen Erdoğan, böyle bir hakkı kendilerine tanıdıklarını ifade etti.

“4/C SÜRESİ SONUNDA YASAL UYGULAMA NEYSE YAPACAĞIZ

4/C uygulaması kapsamında yaptıkları iyileştirmelerden bahseden Başbakan Erdoğan, işçilerei sonuna kadar gerekli desteği verdiklerini kaydetti ve işçilerin şu anda ‘yasal olmayan’ eylemlerine de tahammül ettiklerini belirtti. Başbakan, 4/C ile ilgili süre bittiği anda da hükümet olarak yasal uygulama ne ise, bu uygulamayı da kendilerinin yapacağını duyurdu.

“AY SONUNDAN SONRA MÜDAHALE EDECEĞİZ”

Erdoğan, bir gazetecinin, “Eyleme katılanlarla ilgili bir tavrınız olacak mı?” sorusuna, “Tabii ki yasayı çiğneyenler varsa olacak,” cevabını verdi. Başbakan, TEKEL işçilerine müdahale konusundaki bir soruyu cevaplarken de, Şubat sonuna kadar herhangi bir müdahalede bulunulmayacağını ama eylemin sürdürülmesi halinde ay sonundan sonra müdahale edileceğini duyurdu ve “Çünkü bunların hepsi işgaldir,” diye de ekledi.

“AÇILMASI GEREKTİĞİ ZAMAN ONLARI DA AÇARIZ”

Başbakan, dün sarf ettiği “Yaşadıklarımı anlatsam ülkem kaldırmaz” sözlerinin hatırlatılması ve “Bunu biraz açabilir misiniz?” diye sorulması üzerine, “Açılması gerektiği zaman onları da açarız,” diye yanıt verdi.

EMASYA PROTOKOLÜ

Erdoğan, EMASYA protokolüyle ilgili olarak da İçişleri Bakanlığının üzerinde çalıştığını ve bu protokolün kalkacağını duyurdu. Başbakanın açıklamasından kısa bir süre sonra da, bu protokolün yürürlükten kaldırıldığı duyuruldu.

MHP’YE; “BUNLAR BATTIKÇA BATIYOR”

Başbakan, önceki gece TBMM Genel Kurulu ile ilgili olarak MHP’nin, bir özür beklentisi olduğunun hatırlatılması üzerine, söz konusu olayla ilgili olara, özür dilemesi gereken bir taraf varsa onun da MHP olduğunu savundu. MHP’li Osman Durmuş’un, peygamberlik benzetmesini hatırlatmasına da değinen Başbakan, Durmuş’u eleştirdi ve peygamberlik zinciri bitmemiş olsaydı kendisinin peygamberlik beklentisi içinde olacağı yönündeki yorumlara da değinerek “Bunlar battıkça batıyorlar, bunlar bir batağın içindeler zaten,” diye konuştu.