Geri Dön
SiyasetErdoğan: 'Türkiye'nin yüzde 50'sini zor tutuyoruz'

Erdoğan: 'Türkiye'nin yüzde 50'sini zor tutuyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı’ndaki olayların parkla ilgili olmadığını belirterek, “Bir Başbakan, bir vatandaş ve İstanbullu olarak bu olayla ilgili olarak şöyle saf, temiz ve oradaki duygusal bu işleri sosyal medyadan aldıkları bilgileri alanları ayırırsak, aşırı uçların organize ettiği bir eylem. Maalesef bu eyleme katılma durumunda olanlar var. Olay bir Gezi Parkı olayı değil” dedi. Erdoğan, “Şu anda evlerinde bizim zorla tuttuğumuz bu ülkenin en az yüzde 50’si var. Biz onlara ‘aman sabırlı olun sakın bu oyunlara gelmeyin’ diyoruz” diye konuştu.

Erdoğan: 'Türkiye'nin yüzde 50'sini zor tutuyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas, Cezayir ve Tunus’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’na basın toplantısı düzenledi. Kuzey Afrika ziyaretinin ayrıntıların anlatan Başbakan Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in “Taksim eylemlerinden mesajlar alındı, not edildi, değerlendiriliyor” açıklamalarını hatırlatılması üzerine, “Ben önce sorayım siz mesajı aldınız. Bütün bu olayların mesajı bu mudur size göre. Gazetecisiniz siz hangi mesajı aldınız. Ben bakanımın hangi mesajı aldığını bilmiyorum. Ben bir başbakan, bir vatandaş olarak bir İstanbullu olarak bu olayla ilgili olarak saf temiz, oradaki duygusal bir sosyal medyadan aldıkları bilgiler neticesinde oraya katılanları ayırırsak, bunun dışında aşırı uçların organize ettiği böyle bir eyleme maalesef katılma durumunda olanlar var. Olay bir Gezi Parkı olayı değildir. Gezi Parkı’nda ağaçların tamamiyle kaldırılması diye bir şey söz konusu değildir. Bizim Gezi Parkı ile ilgili hedefimiz ne. Bu hedefi seçimler öncesinde açıkladık. O günden bu güne ses var mı yok. Aradan 2 yıl geçti. 2 yıldır bir ses yok. Şu anda Taksim’de yayalaştırma çalışmaları yapıyoruz. Buna yönelik bir sıkıntı da yaşamadık. Şu anda burada böyle bir adımın atılması organize, içeriden dışarıdan bağlantıları olan bir adımdır. Burada aklıselim sahibi milletimizin oyuna gelmemesi gerekir” dedi.

Taksim’de Ceylan Otel’in bulunduğu alanında bir dönem ağaçlık olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “O alandaki ağaçlar sökülerek orada otel yapıldı. Gezi Parkı olayındaki ağaç meselesi, aslında bu işin fitilini ateşleme olayıdır. Vebali olanlar bunun hesabını verecekler” diye konuştu.

YORUMSUZ!


“OLAYLARDA AKTİF ROL OYNAYAN CHP’NİN GELİNEN NOKTADA VEBALİ VAR”

Taksim’de yaşanan olaylarla ilgili CHP’yi de eleştiren Erdoğan, “CHP bu işin içinde çok aktif rol almak suretiyle benim saf temiz vatandaşlarımı da buraya yönlendirdi. Kadıköy’de miting yapacağım diyen zat belirli bir saatten sonra mitingi Taksim’e kaydırdıklarını söylüyor. Taksim’e geliyor orada aradığı pozisyonu bulamayınca konuşmayı yapmadan dönmek zorunda kalıyor. Şu anda geldiğimiz noktada tüm bu olayların içerisinde aktif rol oynayanlardan birisi olar CHP’nin vebali vardır. Aşırı uçlarla her zaman olduğu gibi bir dayanışması vardır” şeklinde konuştu.

“ANTİDEMOKRATİK BİR UYGULAMA YAPIYORSAK MİLLET GEREK CEVABI SANDIKTA VERİR”

Başbakan Erdoğan, farklı illerde yapılan eylemlere dikkat çekerek, “Ankara’nın, İzmir’in Gezi Parkı ile ne alakası var. Değişik illerde yapılan bu tür eylemler, bu işin nereye taşınmaya çalışıldığını ortaya koyuyor. Sandıkta AK Parti’yi mağlup edemeyenler, bu yollarla bırakabilir miyiz bunu gayreti içine giriyorlar. Süreç yakın 10 ay sonra sandık geliyor. Bu sandıkta gereken cevabı milletim verecek. Eğer biz hakikaten antidemokratik bir uygulama yapıyorsak milletim bizi alaşağı eder. Bu süreci bu hale dönüştürenler de milletim gerekli cevabı verir” ifadelerini kullandı.
Benzer eylemlerin geçmişte de Türkiye’de yapıldığının altını çizen Erdoğan, “Sakin olun. Bütün bunların hepsi aşılır. Bunlar ülkemizde ilk yapılan şeyler değil. Geçmişte bunları deneyen çok oldu bir netice alınamadı. Cumhuriyet eylemlerini hatırlıyorsanız. Oralarda da çok çağrılar yapıldı olmadı” dedi.

Başbakan Erdoğan, yaşanan olaylar nedeniyle yurt dışı ziyaretlerine gittiğini iddia edenlere de yanıt vererek, Kuzey Afrika ziyaretinin çok önceden planlandığını kaydetti.

“BİZE İTİDAL TAVSİYE EDENLER, KENDİLERİ İTİDAL ÇEVRESİNE GELSİNLER”

Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, “Olaylarda dış bağlantılar olduğundan bahsettiniz. Bununla ilgili bir tespit var mı” şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi:

“Bu konularla ilgili olarak istihbarat teşkilatlarımızı çalışmalarını yapıyor. İsimlerini ifşa etmeye gerek yok. Onların yetkililer ile görüşmelerimizi, hatta gerekirse hesaplaşmaları yapacağız. Şunu açık net söyleyeyim. Bize itidal tavsiye edenler önce kendileri itidal çevresine gelsinler. Biz Türkiye olarak gayet mutedil davranıyoruz. Olaylarda 160’a yakın polis yaralanmıştır. Saldırgan ve sivil vatandaşlarda ise 60 yaralı vardır. Polis içerisinde bu kadar yaralı olması mutedil davrandığı içindir. İstanbul’da başbakanlı ofisimiz, kilit taşları ile taşlanmıştır. Bunları yapanlar belli. Birileri diyor ki ‘polis çekilsin’. Polis başbakanlık ofisin korumayacak mı. Çekilsin de ne olacak. Bu aşırı uçlar girsinler başbakanlık ofisin işgal etsinler öyle mi. Kusura bakmayın. Biz dik dururuz dikleşmeyiz. Kalkıp kamunun kurumlarını da bu tür terörle iç içe yaşayanlara yedirmeyeceğiz. Bu ülkede birçok şeyler oldu. Astılar zehirlediler ama bu ülkede birilerinin de tespit ettiği gibi biz bu ülkenin imkanlarını sahipleneceğiz ve geleceğe yürüyeceğiz.”

“TENCERE, TAVA, HEP AYNI HAVA”

Başbakan Erdoğan, bir basın mensubunu, “Taksim’deki şiddet içerikli eylemlerin yanı sıra bir çok ilçede yaşanan tencere ve tavaların kullanıldığı eylemleri nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki sorusuna, “Ben tencere tava hep aynı hava. Bunları geçmişte de gördük eski alışkanlıklar bunlar. Bunlar aşılır problem değil” diyerek yanıt verdi.

“BAHAR YAŞIYORUZ ANCAK BUNU KIŞA DÖNDÜRME GAYRETİ İÇİNDE OLANLAR VAR”

Taksim’deki olayları için yapılan “Türk Baharı” benzetmelerini de değerlendiren Erdoğan, “Bir defa Arap Baharı’nın olduğu ülkelerde acaba çok partili bir sistem, her isteyenin siyasi parti kurması gibi bir hakkı var mıydı. Tunus’ta, Mısır’da, Suriye’de böyle bir hak var mıydı. Bunlar maalesef bu ülkeleri bile doğru dürüst tanımıyorlar .Mısırda yıllar yılı güdümlü olarak insanlar sandığa gönderilmiştir. Bir seçimin aylarca sürdüğünü düşünebiliyor musunuz. Türkiye’de sandıklar açılır, 6 saatte netice açıklanır. Türkiye’de parlamenter demokrasi oturmuştur. AK Parti kurulduğundan 16 ay sonra iktidara gelmiştir. 2 referandumdan yüzde 72 ve yüzde 58 ile başarılı şekilde çıkmıştır. Bu AK Partinin milleti ile ne denli kucaklaştığını gösteriyor. Türkiye’de Türk baharından bahsedenler doğru söylüyor. Biz bahar mevsimini yaşıyoruz, bu mevsimi kışa döndürme gayreti içinde olanlar var onlar da buna kavuşamayacaklar” dedi.

Başbakan Erdoğan, “Yapılan eylemleri küçümser tavrınızın kitleleri kızdırdığı yorumları var. Bunlara ilişkin yumuşatıcı bir tavrınız olacak mı” şeklinde soru soran Reuters muhabiri Birsen Altaylı’ya “Yumuşatıcı ifadeler ne olabilir onu bir öğretirseniz ona göre konuşurum. Bütün toplum demeyin. Bir kısım derseniz aklım yeter. Hayır bütün illerde ideolojik yapıların uzantıları vardır. Ana muhalefet partisinin temsilcileri var Türkiye genelinde. Onları ayağa kaldırmış olabilir. Aşırı uçların belirli illerde yapılanmaları var. Siz bu ülkenin bir evladı olarak aslında şunu görmeniz azlım. Burada ne oluyor da, ne yapılmadı ki bu ülkene böyle bir adım atılıyor” diyerek yanıt verdi.

“ŞU ANDA EVLERİNDE ZORLA TUTTUĞUMUZ SU ÜLKENİN EN AZ YÜZDE 50’Zİ VAR”

Reuters muhabiri ile bir süre karşılıklı konuşan Erdoğan, “İlginç bir yere geldiniz. Burada CHP yok da kim var orada. Üniversite insanlarının ideolojileri yok mu. Şu anda evlerinde bizim zorla tuttuğumuz bu ülkenin en az yüzde 50’si var. Biz onlara diyoruz ki ‘aman sabırlı olun’ Eğitim diyorsunuz. Eğitimde görülmemiş adımlarını attığımızdan dolayı mı eleştiriliyor. Siz buradan Reuters’i böyle bilgilendiriyorsunuz. 81 vilayetin tamamında üniversite kuran, üniversite harçlarını kaldıran sistemi biz kurmuşuz. Siz kalkıp diyorsunuz ki eğitim. Ben orada bir eğitim ile ilgili bir şey görmedim. Alkol yasağı yok düzenlemesi var. Fransa’daki uygulamalara bakın ne denli ileri olduğunu göreceksin. Biz bu uygulamaları bundan sonra da yapacağız. Biz ulaşımda trafik kazalarını nasıl minimize deriz bunun gayreti içindeyiz. Bunun birinci nedeni alkollü araç kullanmaktır. Lütfen anayasının 58. maddesini okuyun” ifadelerini kullandı.


“YERLİ VE YABANCI ŞİRKETLER BU TAVRIN BEDELİNİ ÖDER”

Başbakan Erdoğan bazı yurt dışın merkezli firmaları, Taksim’deki olayların başlamasının ardından televizyonlara verdiği reklamları iptal ettiği iddialarına ilişkin olarak ise şunları söyledi:

“Bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Konu ile ilgili olarak arkadaşlarım da gerekli ilişkileri kurmak suretiyle buna yönelik adımları atacaklar. Bu tür yerli yabancı şirketler, bunu bu olaylarla bağlantılı olarak yapıyorlarsa bedelini çok ağır öderler. Onlar bunu bu şekli ile yapıyorlar. Bunu şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada toplamakta olduğu gayet güzel gelişmelere yönelik bir ideolojik ambargo olarak görüyoruz ve bununla ilgili gerekli müdahaleleri yaparız. Bu firmalar bizden her zaman ileri derecede destek görmüşlerdir. Bu ülkeyi onlar değil biz yöneteceğiz. Böyle bir tavrın içerisine girmeleri yanlıştır. Böyle bir tavır içinde olmalarına da biz müsaade etmeyiz. İnanıyorum 3-5 günlü konumlarını görmeye yönelik adımdır. Düzelir diye düşünüyorum”

BUGÜN BU GÖRÜNTÜLER KONUŞULUYOR


“BORSA İNER ÇIKAR, SÜRECİN BÜTÜNÜNE BAKMAK LAZIM”

Başbakan Erdoğan, Borsa’nın düşüşe geçmesinin eylemlerle bağdaştırılamayacağına dikkat çekerek, “Borsa iner çıkar. Borsa her zaman istikrarlı bir çizgi takip etmez. Biz göreve geldiğimizde 11 bin civarında idi. Daha sonra 90 binin üzerini gördü. Şimdi 3-5 bin puan iner, bir anda bakarsın 100 bini yakalar. Bu sürecin bütününe bakın” diye konuştu.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların dış bağlantılarıyla ilgili, "Bu olaylarla ilgili istihbarat teşkilatımız çalışmalarını yapıyor. Ama bunların kalkıp 'şurdan burdan' diye diye isimlerini ifşa etmemize gerek yok. Ama onların yetkilileriyle ilgilileriyle bunların görüşmelerini tabiki yapacağız. Hatta hatta gerekirse hesaplaşmasını da yapacağız. Yani bu konuda kararlılığımız var. Ortada görünen bazı gerçekler var. Bize itidal tavsiye edenler, önce kendileri itidal çizgisine gelsinler" dedi.

POLİS EVLERE BİBER GAZI ATTI

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Güvenlik kamerasını görmesine rağmen hırsızlık yapan kadının pişkinliği pes dedirttiElazığ’da ev eşyası ürünleri satan mağazaya alışveriş bahanesi ile giren bir kadın, güvenlik kameralarına aldırış etmeden meyve sıkacağını çantasına atıp, elindeki kahve makinesiyle mağazadan çıktı. 2 bin 500 lira değerinde ürün çalarak kayıplara karışan kadının pişkinliği pes dedirtti.