Geri Dön

Erdoğan'a ceketli protesto

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın kapalı odalarında bildiri okuyan, yasakçı mevzuat düzenleyen bir yönetim anlayışı yerine halkıyla doğrudan konuşan, göz göze gelen halkın isteklerini yönetime taşıyan yeni bir anlayışı getirdiklerini söyledi. Erdoğan, "Kısa zamanda bu kurulu düzeni değiştirdik, halkımızın yüzünü güldürdük" dedi.Başbakan Erdoğan, beraberinde eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyya Erdoğan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ile birlikte özel Ata uçağı ile Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda geldi. Burada Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, AKP'den aday gösterilmeyince partisinden istifa edip bağımsız aday olan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile AKP'li milletvekilleri tarafından karşılandı. Belediye Başkanı Fakıbaba, kendini aday göstermeyen Erdoğan'a 'hoş geldin' dedikten sonra alandan ayrıldı. Erdoğan ise miting meydanındaki konuşmasında, isim vermeden Fakıbaba'yı çeşitli yönlerden eleştirdi ve seçilse dahi AKP'ye dönemeyeceğini söyledi. Fakıbaba'nın aday gösterilmesine karşı çıktıkları bilinen milletvekillerinin kürsüden tanıtımı sırasında ise 'yuh' sesleri duyuldu.Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı mitingdeki konuşmasına Şanlıurfa'ya övgüler yağdırarak başlayan, konuşmasının bir yerinde de 'Şanlıurfa' yerine 'Kahramanmaraş' diyen Erdoğan, hükümete geldiklerinde ülkede kaos ve karamsarlık olduğunu hatırlattı ve 29 Mart 2009'da yeni bir baharın, yeni bir nevruzun gelmesini beklediklerini söyledi.

KRİZ GÜNLERİNİ ÖZLÜYORLAR
Ülkede yıllarca siyasetçilerin ve yöneticilerin halka yukarıda baktıklarını, Ankara'nın karanlık odalarına mahkum olduklarını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:"Halkımızın siyasetin esas meselelerini anlayamayacaklarını sandılar. Sıcak koltuklarında fildişi kulelerinde halka açıkça ayrım yaptılar. Halkı da ucuz popülizme mahkum ettiler. Biz kısa zamanda bu kurulu düzeni değiştirdik, halkımızın yüzünü güldürdük. Biz ne dedik, 'Sen Türkiyesin büyük düşün' dedik. İşimiz hizmet, bu ne güzellik. Biz bu millete, bu güzel insanlara efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim farkımız bu. Siyaset lafla peynir gemisi yürütme işi değildir. Siyaset gönlünü açma işidir. Siyaset slogan üretme, ak olana kara çalma işi değildir. Siyaset vicdan işidir. Ankara'dan hasamet yapmak yasakçı bildiri okumak değildir, eser verme işidir. Biz böyle dedik böyle yaptık. Hala onlar tek partili günlerin kriz ve kaos günlerini özlemeye devam etsinler. Ben çiftçi kardeşime soruyorum. Bu Baykal'ın Enerji Bakanı olduğunda, benim çiftçi kardeşimi traktörüne mazot koyabiliyor muydu? Benim vatandaşım arabasına benzin alabiliyor muydu? O zaman gazyağı kullanıyorduk. Gazyağı alabiliyor muyduk? Şimdi çıkmış konuşuyor. Benim milletim seni bilir.

"BAYKAL VE BAHÇELİ BURAYA GELDİ Mİ?Erdoğan topluluğa, "Sayın Baykal buraya geldi mi?, Sayın Bahçeli buraya geldi mi?" diye sordu. Hayır yanıtı alan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Hayırdır buranın yolunu bilmiyor mu?. Hala gelmedi mi? Burası Türkiye değil mi? Sayın Bahçeli de gelmedi. O da bilmiyor mu buranın yolunu. Anlaşıldı iş başa düştü. Onlara birer eskort tahsis etmemiz gerek ki buralara gelsinler. Bahçeli, 'Bankaların boşaltıldığı gün bugünlerden daha iyiydi' diyor. Bir gecede 40 milyar dolar kaybettiğimiz günleri bu günlerden daha iyi olduğunu söylüyor. Bu millet yamalı koalisyonu unutmadı. Benim milletim 5 yıl iktidar verdi, 3.5 yıl kalabildiler, bırakıp gittiler. Niye, yönetmek ayrı bir iştir. Güven ve istikrar ayrı bir şey. Düzce depreminin altında kaldılar. Halkımızın imdadına yetişemediler. Bütün olumsuzlukları oraya fatura ettiler. Biz ise nerede deprem olduysa oraya yetiştik, şehirler inşa ettik. Hortumları kestik. Birilerine hortumlar bağlanıyordu. Milli, siyasi, ekonomik, kültürel meseleleri çözemedikleri gibi şehirlerimizin köylerimizin meseleleri çözemediler. Halkla birlikte olamadılar. Demokrasimizi sürekli sakatlanan demokrasi haline getirdiler. Dünya devletleriyle arada bir konuşurken başlarını dik tutamadılar. Bizden önce çok siyasi lider geldi. Batılı liderlerin karşısında el pençe divan durdular. Onların fotoğraflarını hatırlayın. Ne günler yaşadık. Bırakın hastaları ölüleri bile rehin aldılar. Kim? MHP, DSP ve ANAP iktidarında.

""BİLMEDİKLERİNİZ VAR"

Ezan okununca konuşmasına ara veren Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bazı şehirlerinde önceki belediye başkanlarıyla devam ederken, bazılarında da yeni isimler belirlediklerini hatırlattı. Şanlıurfa Belediye Başkanlığını yürütürken, yeniden aday gösterilmeyince bağımsız olan Eşref Fakıbaba'yı isim vermeden eleştiren Erdoğan, miting alanına giderken, asılı olan, 'Beni yalnız mı zannettiniz?' mesajları içeren yazılar gördüğünü belirtip, şöyle dedi: "Biz herşeyi halkımıza açıklayamıyoruz. Bildiğimiz bazı şeyler, gerçekler var. Siyaset bir takım oyunudur. Siyaset bireysel olarak ferdi olarak yapılmaz. Eğer bireysel olarak siyaseti yapmaya kalkarsanız yaya kalırsınız. O ile de hizmet veremezsiniz. Şimdi yolda gelirken gördüm. Beni yalnız mı zannettiniz gibi birşeyler söyleniyor. Kusura bakmasın da, beyefendi zaten kendini yalnızlığa itmiş. Niye, çünkü, Ak Parti treninden inen bir daha o trene binemez. Çünkü, bu bir takım oyunu. Seni belediye başkan adayı yaparken Ak Parti güzel de, değişiklik yapacağız dediğimiz zaman niye rahatsız oluyorsun. Bu noktada bundan sonraki çalışmalarda bundan önce aldığın gücü kaynağı nereden bulacaksın? Ben bir de şöyle duyuyorum. 'Seçimi ben kazanacağım, Başbakanımız da beni sever. Kazandıktan sonra Ak Parti'ye geçeceğim.' Kusura bakma, bu trenden inen tekrar binemez. Benim milletimle alay etme hakkını kendinde görmesin."İstanbul Büyükşehir Başkanlığı'ndan Başbakanlığa geldiğini hatırlatıp, "Demokrasinin yerelden başlaması gerektiğini çok iyi biliyorum" diyen Erdoğan, ülke gündemini de iyi bildiğini, seçimle gelinen her makamın asıl sahibinin ise halk olduğunu söyleyip, "Siz kardeşlerim de bunu iyi değerlendirin" çağrısı yaptı.

3 PARTİYE ELEŞTİRİLER'

Hizmet, hukuk ve hürriyet' olmak üzere 3 temel ilke çerçevesinde yola çıktıklarını, çalışmaları, insanlara bakışlarını da bunun üzerine inşa ettiklerini vurgulayan Erdoğan, parti adı vermeden, CHP, MHP ve DTP'yi eleştirirken de konuşmasını şöyle sürdürdü: "Millet hayrına hiçbir eseri, hiçbir dikili ağacı olmayanlar, bu ülkede milliyetçilik yapıyorlar. Halkın hiçbir yarasına merhem olmayanlar, halkın hiçbir derdine derman olamayanlar, hatta halkın gelişim iradesinin önünde olanlar halkçılık yapıyorlar. Cumhur nedir, halk. Cumhura saygısı olmayan cumhuriyetçi olabilir mi? Millete saygısı olmayan milliyetçi olabilir mi? Bölgelerimiz adına hiçbir kazanıma imza atmayanlar, bölgecilik yapıyorlar. Bu ülkede kimlik siyaseti yapanlar, bölgecilik siyaseti yapanlar var. Bunlar ayrımcılıktır."Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Şanlıurfa'nın AKP'li belediye başkan adaylarını tanıttı. Ardından da 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısını kalabalıkla birlikte söyledi. Erdoğan ardından da sözlerini, "29 Mart hayırlı olsun, günümüz hayırlı olsun. Biz şimdi buradan gidiyoruz ama yan gelip yatmak yok. Herkes burada duyduğunu kapı kapı dolaşıp anlatacak. Duyan duymayana anlatacak" diyerek tamamladı.

CEKETLİ PROTESTO
Erdoğan'ın mitingi öncesinde bazı yolların trafiğe kapatılması üzerine kentte trafik felç oldu. Bu arada meydana gelen bir trafik kazasında yaralıya müdahale etmek isteyen ambulans, olay yerine uzun bir süre gecikerek ulaşabildi. Topçu Meydanı'nda toplanan kalabalık arasında kalan bazı kadınlar ise ezilme tehlikesi geçirdi. İzdiham sırasında yaşanan kargaşaya tepki gösteren bazı vatandaşlar da 'yuh' çekti. Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın AKP'den aday gösterilmemesi üzerine kentin AKP'li milletvekilleri 'Fakıbaba olmasa da biz ceketimizi koysak AKP, Şanlıurfa'da kazanır' şeklinde yayılan söylenti nedeniyle mitingin yapıldığı yapıldığı alan çevresindeki bazı binaların balkonların ve pencerelerine ceket asılması da dikkat çekti.Erdoğan'a kente gelişinde 4 yaşındaki İrem Yüksekyayla, çiçek verdi, Başbakan da küçük kıza oyuncak bebek hediye etti. Erdoğan daha sonra makam otomobiliyle havaalanından ayrılıp cuma namazı kılacağı Karaköprü Beldesi'ndeki Eyyüp El Ensari Camii'ne geldi. Erdoğan, burada cuma namazını kıldıktan sonra kendisine sevgi gösterisinde bulunan küçük çocuklara oyuncak dağıttı.

Dünya sıraya girdi! İçerisinden böyle çıkarılıyorDenizden yüksekliği 1650 metre olan Muş'un Varto ilçesinde kurulan 37 milyon balık yumurtası üretim kapasitesine sahip Somon Alabalık Tesisi'nde üretilen balıklar, Japonya'ya da ihraç ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber