Geri Dön

‘Farklı Türkiye portresi çizmek haksızlık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birilerinin Türkiye’yi sadece terör eylemleriyle, Suriye’den gelen göçmen dalgalarıyla öne çıkarmaya çalıştığını, oysa Türkiye’nin 13 yılda her alanda gerçekten muazzam bir dönüşüm ve değişim gerçekleştirdiğini söyledi

‘Farklı Türkiye portresi çizmek haksızlık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi sadece terörle anmak isteyenlerin farklı bir Türkiye portresi çizme gayretleri olduğunu belirterek, “Böyle bir portre çizmek bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlıktır” dedi.

‘Farklı Türkiye portresi çizmek haksızlık’
İstanbul Kongre Merkezi’ndeki TÜMSİAD TÜMEXPO ve Uluslararası KOBİ Şurası/ All In Tech Zirvesi’ndeki konuşmasına, tüm İslam dünyasının Muharrem ayının 10. gününe tekabül eden Aşure Günü’nü tebrik ederek başlayan Erdoğan, bu günün Müslümanların birliğine, beraberliğine ve dayanışmasına vesile olmasını diledi. Erdoğan Aşure Günü’nün Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, Mısır’da, Libya’da, Myanmar’da ve daha birçok yerde zulüm altında hayatlarını sürdürenlerin kurtuluşunun müjdecisi olması temennisinde de bulundu.

13 yılda tarihi dönüşüm

İslam ülkelerinden çok sayıda katılımcının da yer aldığı salona “İstanbul’a hoş geldiniz” diye seslenen Erdoğan, “Bugün birileri Türkiye’yi sadece terörle, terör örgütlerinin eylemleriyle, Suriye’den gelen göçmen dalgalarıyla, Irak’taki gelişmelerin ülkemize yansımalarıyla öne çıkarmaya çalışıyor. Sadece bunlardan ibaret bir Türkiye portresi çizme gayretleri, bu ülkeye ve bu millete yapılacak en büyük haksızlıktır. Burada ben sizlere asıl Türkiye’yi anlatmak istiyorum. Türkiye, geçtiğimiz 13 yıllık dönemde her alanda gerçekten muazzam bir dönüşümü, tarihi bir değişimi gerçekleştirmeyi başarmış bir ülkedir” dedi.

13 yıllık sürede 117 yeni üniversite açarak Türkiye’de üniversitesi olmayan il bırakmadıklarını anlatan Erdoğan, “Göreve geldiğimizde 26 havalimanı vardı. Buna 29 havalimanı ilave etmek suretiyle Türkiye’de şu anda havaalanı sayısı 55’e yükseldi. 2002 yılında havayolunun kullanan yolcu sayısı 34 milyon iken; bugün 166 milyona yükseldi. Milli hava yolumuz THY dünyada en fazla yere uçan milli markamız haline geldi. Karayollarında 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, 13 yılda 17 bin 900 kilometre ilaveyle bölünmüş yollar 24 bin kilometreye çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

Yenilenen İlahiyat Fakültesi Camii cuma namazıyla açıldı
Depreme dayanıksız olduğu için 3.5 yıl önce yıkılarak yeniden yaptırılan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı cuma namazı ile ibadete açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in kıldırdığı namazın ardından cami kompleksini gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra yağmur altında bekleyen vatandaşlara kısa bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Bugün Muharrem’in 10’uncu gününde, Aşure Günü’nde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerek ilahiyat fakültesi öğrencilerimizle, gerekse çevredeki vatandaşlarımızla hakikaten çok çok farklı bir mimarinin ortaya konması suretiyle Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bugün farklı bir zenginliğe kavuşuyor. Öncelikle hayırsever kardeşimize, gerek sizler adına, gerek şahsım adına, gerekse de milletim adına çok teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun. İnanıyorum ki İlahiyat Fakültesi’ndeki öğrencilerimiz için burada çok daha bir onurun, çok daha farklı bir gururun yaşanmasına vesile olacaktır. Ve burası hakikaten İlahiyat Fakültesi’nin de adeta bir mütemmim cüzi olarak hizmet verecektir diye inanıyorum” dedi.

‘Farklı Türkiye portresi çizmek haksızlık’


Cumhurbaşkanı Erdoğan Muharrem ayı nedeniyle Alevi önderlerine yemek verdi.

Yağmur nüktesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yağmur altında kendisini dinleyenlere espri yaparak, “Sizleri bu rahmetten yoksun kılmak istemem. Yağmur yağıyor, kaçılmaz. Fakat dekanımız projeyle ilgili bir bilgilendirme yapmak istediği için bundan dolayı dekanlıkta hazırlanmış olan yere geçeceğiz ve kendilerinden bilgi alacağım. Sizleri tekrar selamlıyorum” dedi. Caminin ilk cuma namazını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bazı Ak Parti milletvekilleri de İlahiyat Fakültesi Camii’nde kıldı.

500 ton çelik kullanıldı

Caminin projesini, Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii’nin de mimarı olan Hilmi Şenalp çizdi. Projede, Orta Asya ve Anadolu evlerinde, 1179’da yapılan Erzurum Ulu Camii’nde, 1864’te inşa edilen Kırşehir Çarşı Cami’de uygulanan 1000 yıllık geleneksel kırlangıç tavan modeli uygulandı. Tarihi camilerde kırlangıç modeliyle ahşaptan yapılan kubbe, İlahiyat Fakültesi Camii’nde çelikle yapıldı. Mimarlık geleneğinin bugünün diliyle bir yorumu olarak tasarlanan camide, kainatın bütününde yer alan dönme hareketi esas alındı. Caminin altındaki derslikler, konferans salonları, kütüphaneler, kafeler ve sergi salonları arazinin yapısından faydalanılarak doğal ışığın ulaşabileceği şekilde tasarlandı. Caminin kubbe yüksekliği 34.7 metre, minare yüksekliği 57.8 metre. Eskisiyle aynı 6 bin 733 metrekare alan üzerine inşa edilen yeni camide kapasite 2 kat artırıldı. Toplam 2 bin 385 metrekarelik ibadet alanında aynı anda 4 bin 300 kişi namaz kılabilecek, 134 kişi aynı anda abdest alabilecek. Caminin yapımında 500 ton çelik kullanıldı. GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Araca malzeme yüklerken ölümden böyle döndü!Beyoğlu'nda, şirket aracına malzeme yükleyen Ahmet Karagöz, bir kamyonetin açık olan bagaj kapağına çarpmasıyla yaşanan kazada ölümden döndü. Güvenlik kameralarına da yansıyan kazayı ucuz atlattığını söyleyen Karagöz Biraz daha yol kenarında olsaydım, beni de biçecekti dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber