Geri Dön

Faşizme göz yummayız

Başbakan Erdoğan, KCK operasyonları nedeniyle hükümeti eleştirenlere banttan yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında yanıt verdi, “Terörün bölge insanına zulmetmesine faşizm uygulamasına asla göz yummayız” dedi

Faşizme göz yummayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KCK operasyonları nedeniyle hükümeti eleştirenlere bir de Ulusa Sesleniş konuşmasında yanıt vererek, “Terör örgütü ve onunla ilişkili yapılanmaların, devlete paralel örgütlenme içinde, bölge insanına zulmetmesine, bölge insanından haraç toplamasına, baskı kurmasına, adeta faşizm uygulamasına asla ve asla göz yummayız” dedi. Erdoğan, dün akşam televizyonlarda yayımlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, KCK operasyonlarına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Erdoğan’ın mesajları şöyle:
MASUM SİVİL ÖRGÜTLENME DEĞİL: Hükümet olarak biz sadece kolluk kuvvetlerimizle sürecin içindeyiz. KCK operasyonlarından dolayı hükümetin hedef alınması, hükümete yönelik kampanya başlatılması son derece haksız ve yersizdir. Ayrıca, KCK örgütlenmesini, masum bir sivil örgütlenme olarak gösterenler de büyük bir yanılgının içinde olduklarını artık görüyorlar. Tutuklanan hiçbir belediye başkanı, belediye hizmetlerine ya da siyasi faaliyetlerine bakılarak tutuklanmamıştır.
BÜYÜK HAKSIZLIK:Eğer bu gözaltılar ve tutuklular içinde, masumlar varsa, onlar zaten yargı tarafından ayrılacak ve elbette serbest bırakılacaklardır. Ama tüm bir operasyonu, tüm örgütlenmeyi masum göstermek, bu operasyonlar üzerinden, hükümeti, demokratikleşmeyi tartışma konusu yapmak, hükümete de yargıya da yapılmış büyük bir haksızlıktır.
MÜSAMAHA GÖSTERMEYİZ: Özellikle, terör örgütü ve onunla ilişkili yapılanmaların, devlete paralel örgütlenme içinde, bölge insanına zulmetmesine, bölge insanından haraç toplamasına, baskı kurmasına, adeta faşizm uygulamasına asla ve asla göz yummayız. KCK operasyonlarını, siyasetçilerin tutuklanması, ifade özgürlüğünün sınırlandırması olarak değerlendirenler, lütfen ortaya çıkan delillere, belgelere, fotoğraflara, ortaya çıkan gerçeklere bir kez daha baksınlar.

Beşar Esad’a Osmanlı yanıtı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’de birileri Osmanlı hayali kuruyor” diyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a, “Sesimizi yükseltmemizin yegane nedeni akan kandır, gözyaşıdır. Yüzyıllar boyunca beraber yaşamış, birbirini kardeş bilmiş bu tür halkların, zulüm ve baskı altında inlemesine asla göz yummayız” diye seslendi.
Almanya ziyaretine de değinen Erdoğan, Alman yönetimine ırkçılık uyarısında bulundu. Erdoğan, “Irkçılıktan her defasında büyük zararlar görmüş olan Avrupa’nın 2000’li yıllarda hâlâ ayrımcılık üretmesi, göçmenlere karşı ırkçı tavırlar sergilemesi, onları hor görmesi asla kabul edilemez. Bizler, her türlü ırkçılığı, ayrımcılığı, İslamofobia’yı açık bir dille reddediyoruz” dedi.

Bedelli mecburi hale gelmişti
Erdoğan, bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili da “Esasen, bu ay içinde yaptığımız düzenleme, uzun zamandır bizim hükümetimizin gündemindeydi. Keza, bedelli askerlik bugün için hükümetimizin temennisi olmaktan ziyade, Türkiye’nin mevcut şartları gözetildiğinde bir mecburiyet haline gelmiştir.” diye konuştu.

Ameliyat öncesi çekilmiş
Ulusa Sesleniş konuşmasının Erdoğan cumartesi günü ameliyat olmadan önce çekildiği öğrenildi. Cuma gününden itibaren medyanın karşısına çıkmayan Erdoğan böylece ameliyat sonrası dinlenirken televizyonlara bant çekimiyle çıkmış oldu. Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasını “kalın sağlıcakla” cümlesi ile bitirdi. Erdoğan bundan önceki Ulusa Sesleniş konuşmalarını da bu cümle ile bitiriyordu.

Faşizme göz yummayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Hastanesi’nden taburcu oldu.
Fotoğraf: AHMET DUMANLI-AA

Erdoğan taburcu oldu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sindirim sistemi ameliyatı olduğu Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanes’nden taburcu oldu. Erdoğan, 26 Kasım Cumartesi günü sindirim sistemi ameliyatı geçirdiği hastaneden saat 17.30’da, başbakanlığa ait ambulansla hastanenin otopark kapısından çıktı. Çıkış sırasında hastane çevresinde yoğun güvenlik önlemi dikkati çekti. ANKA’nın haberine göreyse, Erdoğan’dan test için alınan parça temiz çıktı. Başbakan Erdoğan’ı taşıyan tam donanımlı ambulansı da Erdoğan’ın makam aracını da kulanan sürücü kullandı.
AA

Liderlerin sağlık durumu biliniyor mu?
Başbakan Erdoğan’ın ameliyatının gerçekleştikten sonra duyulması, sağlık durumu hakkında kamuoyunun yeterince bilgi sahibi olup olmadığı tartışmasını da beraberinde getirdi. Batı demokrasilerinde bu konudaki genel eğilim, liderlerin sağlık durumlarının başından itibaren kamuoyuyla paylaşılması olmakla birlikte bazı ülkelerde de farklı uygulamalar söz konusu:
ABD: Başkanların sağlık raporları düzenli olark yayımlanıyor. Başkan Barack Obama’nın ekimde yayınlanan son raporunda sağlık durumuyla ilgili tüm detaylar yer aldı. 1.82 metre boyunda ve 82 kilo ağırlığında olan Obama’nın kolesterolü 193. Her gün 40 dakika spor yapan politikacının yaz sonunda basketbol oynarken burkulan ayağı tamamen iyileşmiş, kolon kanseritestleri ise negatif. Doktorları sağlığının mükemmel olduğunu söylüyor.
FRANSA: Kendinden önceki cumhurbaşkanlarının sağlık durumlarının açıklanmamasını seçim kampanyasında eleştirmiş olan Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin sağlık durumunu Elysee Sarayı düzenli olarak açıklıyor. En son eylül 2011’de yapılan açıklamaya göre sigara ve alkol kullanmayan cumhurbaşkanının ‘test sonuçları normal’.
ALMANYA: BaşbakanıMerkel, 1 Nisan 2011’de menisküs ameliyatı olmuştu. Merkel’in operasyon geçirdiğini sözcüsü Steffan Seibert açıklamış, durumu hakkında bilgi vererek iyileşene kadar evden çalışacağını söylemişti. Merkel bu yıl ocak ayında ağır bir soğuk algınlığı geçirmişti. Merkel, oldukça kısık bir ses ile halkın karşısına çıkarak hasta olduğunu, ağır soğuk algınlığı teşhisi konulduğunu ve bu nedenle yayınlarına bir süre ara vereceğini duyurmuştu.
VENEZUELA: Venezuela lideri Hugo Chavez (57), Haziran ayında Küba’da iki kez ameliyat olduktan sonra kanser olduğunu açıklamak zorunda kaldı. Dört kez kemoterapi gören ve saçlarını kazıtan Chavez, kanserin tipini ve ne derece ilerlediğini asla açıklamadı. İngiliz The Times gazetesi uzmanları teşhis doğruyla iki seneden kısa ömrü kaldığını söylüyor.
BREZİLYA: Brezilya lideri Dilma Rousseff (63) başkanlık koltuğuna oturmadan önce lenf kanseri teşhisiyle tedavi gördü. Şu anda sağlıklı olduğu ifade ediliyor. Rousseff’in selefi Lula da Silva’ya da geçtiğimiz günlerde gırtlak kanseri teşhisi kondu. Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo da (60) geçtiğimi iki yıl içinde lenf kanseri tedavisi gördü.

Özel harekât polisi, kazada yaşamını yitirdiOrdu'da kazada hayatını kaybeden Özel Harekat Polisi Numan Kalem için İl Emniyet Müdürlüğü'nde tören düzenlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber