Geri Dön
SiyasetGençlerimize özür borçluyuz

Gençlerimize özür borçluyuz

Geçmişte büyük acılar yaşandığını ve gençlerin ağır bedeller ödediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Demokrasi uğruna bedel ödenecekse her türlü bedeli ödemeye hazırız” dedi... Bugünün siyasileri ile Cumhuriyet’i kuran kadrolar arasında siyah ile beyaz kadar fark olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Onlar asla kul hakkı yemediler diye konuştu...

Gençlerimize  özür borçluyuz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara katliamında yaşamını yitiren Ayşegül Pürnek ve Mevlüt Öksüzoğlu ile Diyarbakır’ın Sur ilçesinde şehit düşen Astsubay Üstçavuş Burhan Kaplan’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulunmak için gittiği Kayseri’de Halkçı Gençlik Derneği’nin toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

ÖZÜR BORCUMUZ VAR: Sizin bugün yaşadığınız heyecanı 1968’lerde ben de yaşadım. O gün bu kadar baskı yoktu. Büyük acılar çektirdiler gençlere, gencecik çocuklarımız darağaçlarında hayatlarına son verdi. Ağır bedeller ödedi. Siyasetin acımasızlığı karşısında onlar haklı davaları önünde cesurca durdular. Siyasetçiyiz, kusurumuz var, bu ülkenin gençlerine özür borcumuz var, sizin önünüzü tıkadık, ufkunuzu kapattık. ‘Siz konuşmayın, biz konuşacağız’, ‘sen sus, çocuksun’ dedik.

SOLUN KABAHATİ TARİHİNE SAHİP ÇIKMAMASI: 1923’te cumhuriyeti ilan ediyorlar, kulluk bitiyor. Birileri hâlâ kul olma niyetinde, ama bu ülkenin gençlerinin kul olma niyeti yok, özgür, onurlu, halkına hizmet eden birey olmak istiyorlar. Bazı tuzu kurular var ya ‘demokrasiye niye geçmedik’ diyen. Seçim yapmaya kalktığınızda seçim sandığının başına oturtacak okuma yazma bilen adam yok. Türkiye’nin hangi koşullardan bugüne geldiği tarihini öğrenemezsek, birilerinin bize öğrettiği tarihin bilgisi altında kalırız. Onlar tarihi bilmiyor, biz bileceğiz. Solun en büyük kabahati, kendi tarihine yeteri kadar sahip çıkmamasıdır, kendi tarihini öğrenememesidir. Bu özeleştiriyi de yapıyorum.

SİYAH İLE BEYAZ KADAR FARK VAR: 22 Nisan 1947’de, ABD Senatosu Türkiye’ye 100 milyon dolarlık yardım yapmaya karar verdi. İlk kez yurtdışından yardım alıyoruz, adı Marshall yardımı, sakın unutmayın. Cumhuriyeti kuran kadrolar asla kul hakkı yemediler, her kuruşun hakkını verdiler. Bugünün siyasileri ile o günün siyasileri arasında siyah ile beyaz kadar fark var. Ayakkabı kutularından söz ettiniz, o dönemde dört ayrı yolsuzluk davası parlamentoya gelmiştir. Hiç tereddütsüz yolsuzlukla suçlanan kişilerin tamamı Yüce Divan’a gönderilmiştir, hiçbiri korunmamıştır. Bugünkü parlamento 17/25 Aralık’ın üzerini kapattı ve parlamentonun üzerine kara bir lekeyi düşürdü. Bu ayıp o dosyaları kapatmak için el kaldıranların ayıbıdır.

İSLAMİYETİ BİRİLERİNİN TEKELİNE BIRAKTIK: En büyük arzumuz bu ülkenin insanlarının birinci sınıf demokrasiyi tanımalarıdır. Solun en büyük eksikliklerinden birisidir. İslamiyeti de birilerinin tekeline bıraktık, neden tekeline bıraktık. Haram yemek en büyük günahsa ne zamandan beri haramzadeler bir numaralı İslamcı kesildi. Bunu haykıracağız.

ÜNİVERSİTELERİ ŞAMAR OĞLANINA ÇEVİRDİK: Bir kişinin her şeye karar verdiği ülke konumundan Türkiye’yi çıkarmamız lazım. Katma değeri yüksek ürün üreten bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız. Eğer bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse siz katma değeri yüksek ürün üretemezsiniz. Sen bir şey söyledin diye sabahın köründe sana polis göndereceğim diye bir devlet çıkarsa karşına, o üniversite bilim üretemez. Biz üniversiteleri neredeyse şamar oğlanına çevirdik, bu siyaset anlayışı bilimi köreltiyor.

BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIM: Demokrasi uğruna bedel ödenecekse o bedeli vermeye hazırım. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Her türlü bedeli ödemeye hazırız. Dünyanın en güzel ülkesi, biz bu ülkeye sahip çıkmak zorundayız, düne kadar kılık kıyafet yüzünden enerjimizi 30 yıl boşuna harcadık, en büyük hatalardan birisiydi. Şimdi başka bir nedenle 30 yıldır mücadele ediyoruz terör yüzünden, bütün enerjimiz gidiyor. Bundan kim nasipleniyor? Bunu genç kardeşlerim oturup düşünsün.

‘Hiçbir soruya yanıt alamadım’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanlığında yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:
“Dün yaptığımız bütçe görüşmelerinde sorduğum hiçbir soruya maalesef yanıt alamadım. Sadece içeride değil dışarıda da sorunlarımız var, izlenen yanlış dış politika nedeniyle özellikle iş adamlarımız, ihracatçılarımız ciddi sorunlarla karşı karşıya. Umarım Türkiye’nin bu tablosu değişir, umarım daha güzel, daha huzurlu, çatışmanın olmadığı, kavganın olmadığı güzel bir Türkiye’yi yeniden inşa ederiz.”

Bakan Koca paylaştı! Candan Erçetin'den aşı çağrısıÜnlü sanatçı Candan Erçetin, Sağlık Bakanlığının koronavirüs aşısı için çektiği kamu spotunda yer aldı. Erçetin, "İhmal etmeyin, ertelemeyin ki yine birlikte şarkılar söyleyelim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler