Geri Dön
SiyasetGenel Kurul’da ‘önerge’ krizi

Genel Kurul’da ‘önerge’ krizi

HDP, Danışma Kurulu’nda oy birliği sağlanamaması nedeniyle araştırma önergesinin görüşülmesi önerisini Genel Kurul’a taşıdı.

Genel Kurul’da ‘önerge’ krizi

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, HDP Grup önergesini okutmadan önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itiraz ederek önergenin Genel Kurul’da görüşülemeyeceğini söyledi. Vural, “HDP’nin grup önerisinde, ‘61 çocuğun, polis özel harekat görevlileri tarafından katledildiği’ gibi ifadeler kullanılmaktadır. Önergenin gündeme alınmaması gerekir” dedi. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise daha önce de benzer önergeleri gündeme getirdiklerini ve görüştüklerini belirterek, “Bu önerge geldiği an itibari ile 61 çocuktu ama gittikçe bu sayı katlanıyor. Şu anda Cizre’de bir binanın bodrum katında bulunan sivil vatandaşlardan dördü yaşamını yitirmiş, diğerleri yaralı bekliyor” iddiasında bulundu. MHP’li Vural, önergenin gündeme alınmamasını istedi.

Önergede değişiklik

Aydın, “devlet adına görev yapanları suçlayıcı tarzda katliam ifadesi ile yazılmasının doğru olmadığını ve suçlayıcı olan bu tür ibareler çıkartılmak suretiyle öneri 67’ye göre düzeltilmiş durumdadır. Şu anda içtüzüğe uygun olarak görüşeceğiz” dedi. HDP’nin grup önergesi üzerine usul tartışması açıldı. Tartışmaların ardından Başkanvekili Aydın tutumunu değiştirmeyerek HDP’nin önergesini okutup işleme koydu. Buna sert tepki gösteren MHP grubu Genel Kurul salonunu terketti.

Önergenin görüşülmesi sırasında partisinin önerisi üzerine söz alan Siirt Milletvekili Besime Konca, Cizre’de yaşananlara dikkati çektiklerini savundu. AK Partili Zeki Aygün, “Sırtlarını dayadıkları o PKK elemanları öldüğü için böyle bağırıyorlar. PKK’nın sözcülüğünü yapıyorsunuz” dedi. Satışma nedeniyle kürsüye gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Milletvekilleri millet adına konuşurlar, teröristler adına değil” dedi. Elitaş’ın konuşması sırasında bu kez HDP milletvekilleri sıralarına vurarak protesto etti.

Marketin önüne bırakılan bisikleti böyle çaldıOsmaniye'de bir kişinin alışveriş için geldiği marketin önüne bıraktığı bisikleti çalan T.D., yakalandı. Bisikleti tanımadığı bir kişiye sattığını söyleyen T.D., adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler