Geri Dön
SiyasetGenelkurmay Başkanı Özel görevine başladı

Genelkurmay Başkanı Özel görevine başladı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, görevine başladı. Yapılan açıklamada, " 09 Mayıs 2015 tarihinde başarılı bir tıbbi operasyon geçiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel görevine başlamıştır" denildi

Genelkurmay Başkanı Özel görevine başladı

Orgeneral Özel'in göreve başlamasıyla birlikte "Hükümet ile Genelkurmay Başkanı arasında Suriye'ye müdahale konusunda anlaşmazlık olduğu ve Özel'in görevi Hulusi Akar'a bıraktığı" yönündeki spekülasyonlar da son buldu. Orgeneral Özel'in ameliyat olduğu gün 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in de GATA'da hayatını kaybetmesi ilginç bir tesadüf oluşturdu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Mayıs ayının ilk haftası içinde sağlık sorunları nedeniyle rapor aldı. Özel, 9 Mayıs cumartesi günü de, GATA'da ameliyat oldu. Özel'in sağlık raporu nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar vekalet etmeye başladı. Ancak bu gelişmenin Türkiye'nin Suriye'ye gireceğine ilişkin spekülasyonlarla aynı zamana denk gelmesi yeni bir spekülasyona neden oldu. Kulislerde, "Orgeneral Özel, rapor alarak istirahate çekildi. Hükümet ile arasında anlaşmazlık olduğu için görevini Hulusi Akar'a bıraktı. Raporun ardından geri dönmeyecek"
iddiaları ortaya atıldı. Ancak 9 Mayıs'ta ameliyat olan Özel, bugün görevine başladı. Genelkurmay'dan yapılan kısa açıklamada, "9 Mayıs 2015 tarihinde başarılı bir tıbbi operasyon geçiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel görevine başlamıştır" denildi. Böylece Özel'in görevini bıraktığı yönünde yapılan spekülasyonlar son buldu.

Özel, geçen yıl zona rahatsızlığı nedeniyle GATA’da tedavi olmuştu. 7.
Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9 Mayıs cumartesi akşamı tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetmişti. Özel'in ameliyat olduğu gün ile Evren'in vefatının aynı güne denk gelmesi ilginç bir tesadüf oluşturdu.

31 AĞUSTOS'TA EMEKLİ OLACAK

Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordusu Komutanlığı, 2008-2010 yılları arasında 2’nci Ordu Komutanlığı, 2010
2011 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı, 29 Temmuz - 04 Ağustos 2011 tarihleri arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanı Vekilliği görevlerini yürüten Özel; 04 Ağustos
2011 tarihinden geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığına asaleten atanmıştı. Özel’in görev süresi bu yıl Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura’nın ardından sona erecek ve emekli olacak. Genelkurmay Başkanı ise olağanüstü bir gelişme olmazsa Hulusi Akar olacak.