Geri Dön

‘Gücümüzü kırmak isteyenler başaramayacak’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çevremizdeki bütün zorluklara, jeopolitik depremlere rağmen Türkiye’nin emniyet ve güven içinde itibarına itibar kattığını söyledi.

‘Gücümüzü  kırmak isteyenler başaramayacak’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, içeride ve dışarıda Türkiye’nin gücünü kırmak isteyenlerin hiçbir zaman muvaffak olamayacaklarını belirterek, “Hedeflerimizi bir bir hayata geçirmeye kararlıyız” dedi.

Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Türkiye Markası” tanıtım toplantısındaki konuşmasında, ferdi hayatta olduğu gibi ülkelerin hayatında da özgüvenin her şeyden daha önemli olduğunu ifade ederek, “Özgüven bana göre kendi gücünü, kendi imkanlarını, kendi sınırlarını keşfetmektir ve en büyük ihtiyacımız, en büyük güç kaynağımız özgüvenimizdir. Özgüvenini kaybeden ülkelerin atılım yapma gücü kalmaz. Son 13 yılda gerçekleştirdiğimiz birçok büyük devrimlerin arkasındaki en büyük devrim özgüven devrimidir” diye konuştu. Davutoğlu konuşmasında özetle şunları söyledi:

TARİH BİZLE YAZILACAK: Biz Türkiye’yiz ve gücümüzün farkındayız. Tarihin en kadimine hitap ediyoruz. Çatalhöyük’ten İstanbul’a kadar, tarihin ilk yerleşik toplumundan en gelişmiş dersaadete kadar bütün o tarihe baktığımızda en kadim tarih bizim ülkemizdedir. Coğrafyanın en merkezisine sahibiz. Biz bir Avrupa halkıyız ve Avrupa’nın kaderi biz olmadan çizilemez... Biz bir Asyalıyız ve Asya’nın tarihi biz olmadan yazılamaz... Biz Afrikalıyız ve Afrika’nın ortasına kadar her yerde bizim izimiz var... Tarih bizle başladı ve tarih bizle yazılacak. Bunu gururla ifade ediyoruz.

İTİBARIMIZA İTİBAR KATILIYOR: Hedeflerimizi bir bir hayata geçirmeye kararlıyız. Gururla söyleyebiliriz ki çevremizdeki bütün zorluklara, jeopolitik depremlere rağmen Türkiye emniyet ve güven içinde itibarına itibar katmaktadır. İçeride ve dışarıda Türkiye’nin gücünü kırmak isteyenler hiç bir zaman muvaffak olamayacaklardır. Bütün zorlukların üstesinden gelecek güce ve siyasi iradeye sahibiz. Türkiye gücünün farkındadır. Türkiye imkan ve kaynaklarının farkındadır. Türkiye kadim tarihinin farkındadır. Türkiye merkezi coğrafyasının, merkez ülke olma gerçeğinin farkındadır... Türkiye kabuğunu kırdı, yüzünü, yönünü tüm dünyaya, bütün yönlere çevirdi, her açıdan dünyaya açıldı. Başarılar arttıkça, özgüvenimiz tazelendikçe, her geçen gün daha önemli, daha etkin bir küresel aktör haline geldik.

Çok sayıda ünlü katıldı

Türkiye markası lansmanı ve tanıtım filminin gösterimi için Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıya çalışmaya destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri ile iş, siyaset ve spor dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. Aralarında TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim’in de bulunduğu katılımcılar aile fotoğrafı çektirdi.

‘Gücümüzü  kırmak isteyenler başaramayacak’


‘Türkiye’nin tezlerini çürütmekle meşguller’

Davutoğlu, toplantının ruhuna uymasa da üzüntüsünü paylaşmak istediğini belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’yi daha ileriye götürme derdinde olanlar bu çabaları sergilerken birileri ise ülke ülke gezip Türkiye’yi şikâyet etmek, Türkiye’nin tezlerini çürütmekle meşgul. Son günlerde Türkiye’yi olumsuz bir imajla tanıtabilmek için siyasi partilerden gelen bazı talihsiz açıklamalar görüyoruz. HDP, uçak krizinden sonra vakit kaybetmeksizin Rusya’yla dayanışma göstermeye gitti ve bizi eleştirme cüretine kalkıştı.”

‘Bilginizin karşılığını ödemeye hazırız’

Başbakan Davutoğlu, yurt dışında görev yapan Türk bilim insanlarıyla Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’ndeki yemekli toplantıda bir araya geldi. Davutoğlu, bilim insanlarından bir istekte bulunarak, “Bilgi ve tecrübe birikiminizi Türkiye’ye aktarın. Bakın, ’Hemen gelin’ demiyorum, orada kalmanız daha da yararlı olabilir. Ama bilgi ve tecrübenizi bize aktarın. Sizin aktaracağınız bilgi ve tecrübenin karşılığı neyse, ödemeye hazırız. Yanlış gördüğünüz neyse, söyleyin. ” dedi. DHA

Bursa’da şafak operasyonu! Mahalle ablukaya alındıBursa'da 600 polisle şafak saati dev uyuşturucu operasyonu gerçekleştirildi. Drone destekli yapılan operasyonda şehir adeta abluka altına alınırken, kapıların koçbaşlarıyla kırıldı. Operasyona Özel Harekat, Narkotim, Çevik Kuvvet, Yunus, Asayiş ekiplerinden oluşan 600 polis görev alırken, çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber