Geri Dön
SiyasetGül’den gece yarısı ‘UYAP’ incelemesi

Gül’den gece yarısı ‘UYAP’ incelemesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı sisteminin omurgasını oluşturan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) üç ayda bir yapılan rutin güncellemesini yerinde inceledi.

Gül’den gece yarısı ‘UYAP’ incelemesi

ANKARA Milliyet - Bakanlığa bağlı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünü ziyaret eden Gül, 10 Eylül saat 21.00’de başlatılan UYAP güncellemesini takip etti. Güncelleme hakkında bilgi alan Gül, konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Ziyaret ettiği çalışanlarla yaptığı öz çekimi paylaşan Gül, “00.36... An itibarıyla UYAP’ta 464 başlıkta güncelleme yapan Adalet Bakanlığı mühendislerimizin ve personelimizin mesaisine ortak olduk” ifadelerini kullandı.

UYAP’ta 464 maddeden oluşan güncellemeyle, kararı geç yazılan dosyaların performansının HSK Performans haritası üzerinden gösterilmesi sağlandı. Böylece mahkeme gerekçeli kararlarının kişisel verilerin temizlenmesi bürosunda anonimleştirilerek emsal karar arama sitesinde yayınlanmasına imkan tanındı. Güncelleme dahilinde ayrıca iddianamenin şüpheli ve müştekiye, müşteki ve tanık hakkında çıkarılan zorla getirme kararının ise müşteki ve tanıklara dosyada kayıtlı cep telefonu numaralarına gönderilecek SMS ile bildirimi sağlandı. Kişisel verilerden arındırılarak tüm hukuk mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) kararlarının yayımlanabilmesi için çalışma yapıldı. Ayrıca, hakim izin talep ekranlarına duruşma bilgisinin olup olmadığına dair kontrol de eklendi. Böylece Adalet Komisyonu Başkanının izin talebini değerlendirirken, talep eden hakimin izin talep ettiği tarih aralığında duruşmasının olup olmadığını görebilmesi sağlandı.

Bildirim gönderilecek

Güncellemelerle birlikte duruşma gününün iptal edilmesi durumunda dosyadaki vekillere bildirim gönderilmesinin önü açıldı. Güncelleme kapsamında, Adalet Bakanlığı’nca geliştirilen mobil uygulamalara da eklemeler yapıldı.

Adalet Bakanlığı mühendislerince öz kaynaklar ve yerli yazılımlarla 2008’de hayata geçirilen UYAP’ta yapılan güncellemelerle birlikte adalete erişimin 7/24 kesintisiz ve hak kaybı yaşanmadan erişilmesi, yargılamaların olabilecek en hızlı şekilde sonuçlandırılması ve kamu kaynaklarının en etkin şekilde kullanılması amaçlanıyor.

En büyük adliye Ankara’ya yapılıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Ankara’daki tüm adliyelerin dört katı büyüklüğünde olacak şekilde yeni adliyenin inşallah temelini yıl sonuna varmadan atmış olacağız” dedi. Bakan Gül, Hukukçular Derneği tarafından bir otelde düzenlenen Adli Yıl Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada, Ankara’da 6-7 ayrı adliyede hizmet verildiğini anımsattı. Gül mevcut Sıhhiye Adliyesi’nin 8 katı büyüklüğünde, Ankara’daki tüm adliyelerin 4 katı büyüklüğünde olacak ve Türkiye’nin en büyük adliyesi ünvanını alacak projeye ilişkin de bilgi vererek, “Proje bitme aşamasına geldi. Yeni adliyenin temeli yıl sonuna varmadan atılacak” ifadelerini kullandı. Gül, İstanbul Küçükçekmece’de adliye binasının kullanıma hazır hale geldiğini, Büyükçekmece’nin de bir adliyeye ihtiyaç duyduğunu, bu konudaki çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
'Dur' ihtarına uymadı! 50 kilometre sonra yakalandıBursa'nın Yenişehir ilçesinde, polisin 'dur' ihtarına uymayan sürücü Uğur Z. (31), 50 kilometrelik kovalamacanın ardından İnegöl'de yakalandı. Gözaltına alınan sürücü Uğur Z.'ye toplam 3 bin 179 TL ceza kesildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler