Geri Dön
Siyaset‘Haklarınızı sonuna kadar savunacağım’

‘Haklarınızı sonuna kadar savunacağım’

Birleşmiş Milletler’in Çocuk Haklarına dair sözleşmesini oldukça önemli gördüklerini belirten Bakan Yanık, “Haklarınızı sonuna kadar savunacağıma ve sizlere güzel bir dünya bırakmak için çalışacağıma söz veriyorum” dedi

‘Haklarınızı sonuna kadar savunacağım’

ANKARA Milliyet - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, çocuğun üstün yararı ilkesini benimsediklerini ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni oldukça önemli gördüklerinin altını çizerek, çocuk haklarını sonuna kadar savunacağına ve çocuklara güzel bir dünya bırakmak için çalışacağına söz verdi.

Bakan Yanık, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü nedeniyle videolu bir mesaj paylaştı. Çocuklara ve gençlere seslenen Yanık, dünyanın yüzyıllar boyunca savaş, göç, doğal afet, kıtlık gibi sorunlarla karşılaştığını belirterek, “Bu sorunlar büyük yıkımlara sebep oldu. Böyle olağanüstü zamanlarda özel olarak korunması gereken gruplar vardır. İşte bu grupların başında gözümüzden bile sakındığımız çocuklarımız geliyor” dedi. Yanık, özellikle savaş ve yoksulluğun baskın olduğu coğrafyalarda çocukları korumak ve yaşam şartlarını iyileştirmek için Birleşmiş Milletler’in, Çocuk Haklarına dair sözleşmeyi hazırladığını ve dünya ülkelerinin imzasına açtığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

‘Bu başarı sizlerin’

“Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalayan 43. ülke oldu. Sözleşmeye göre çocukluklarını yaşayamadan birer yetişkin gibi yaşam mücadelesinin içine atılan, çalıştıran, asker olmaya zorlanan, savaştırılan ve güvenli bir ortamdan uzak büyüyen çocuklar için her devlet gerekli önlemleri almak ve çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışmak zorunda. Bizler ‘çocuğun üstün yararı’ ilkesini benimseyen bir ülke olarak bu sözleşmeyi oldukça önemli görüyor ve sözleşmenin gereklerini tüm çocuklarımız için uygulamaya çalışıyoruz. Her yıl 81 ilden çocuk hakları komitelerimizle birlikte 20 Kasım’da Dünya Çocuk Hakları gününü kutluyoruz. Çocuk hakları komitelerimiz, çocuk katılımı alanında iyi uygulama örneklerinden biri bu başarı sizlerin başarısı hepinizi tebrik ediyor, haklarınızı sonuna kadar savunacağıma ve sizlere güzel bir dünya bırakmak için çalışacağıma söz veriyorum.”

‘İletişim becerileri geliştirilsin’

Bakanlık ile UNICEF iş birliğinde, “Dijitalleşen Dünyada Çocuk” temasıyla düzenlenen 22. Ulusal Çocuk Forumu’nun kapanış toplantısında, 40 çocuk tarafından hazırlanan sonuç bildirgesi açıklandı. Törene katılan Bakan Yanık, bildirgede dijital dünyayla ilgili yer alan önerilerin hayata geçirilmesi için hemen harekete geçeceklerini ifade etti. Dijitalleşen Kültür ve Dil, Çevrimiçi Dünyada Haklar, Çevre ve e-Atık başlıklarına yer verilen bildirgede, aile ve çocuk bağlarının gelişmesi ve çocuklarda bu bilincin oluşması adına iletişim becerilerinin geliştirilmesi, Türk Dil Kurumu’nun Türkçe’yi yabancı kelimelerden ayrıştırma üzerine yaptığı çalışmaların artırılması, sosyal medya dilinin günlük hayatta kullanılan dile karışmaması için uyarıcı ve öğretici içeriklerin hazırlanması önerileri yer aldı.

 

 

Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
THY duyurdu! Çok sayıda sefer iptal edildi
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Haber alamadı yedek anahtarla eve girdi! Korkunç son
Yeni yarışmacılar belli oldu! Eski sevgililer aynı adada
Ortaya çıktı... El Chapo'nun eşi ile ilgili şok gerçek!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler