Geri Dön

HDP: İMO salonu bedeli karşılığı kiralandı

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç; partisinin 17 Ocak'ta 59 ildeki adaylarının tanıtılacağı toplantının yapılacağı Ankara İnşaat Mühendisleri Odası'na ait salonun bu meslek kuruluşundan bedel karşılığı kiralandığını açıkladı


Oluç, HDP'nin aday tanıtım toplantısının kamu kurumu niteliğindeki bir meslek kuruluşuna ait yerde yapılacak olmasının tartışmalı olduğu yönünde dün milliyet.com.tr'de yer alan haberle ilgili yazılı açıklamada bulundu. Oluç, şu görüşleri dile getirdi:
HDP, HDK'nın kararları ile kuruldu
"Halkların Demokratik Partisi, 2.5 yıldır bir sosyal hareket ve mücadele zemini olarak kurulmuş ve Türkiye’nin her yerinde faaliyeti olan; farklı siyasi partilerin, bireylerin, sivil toplum örgütlerinin, aydınların, yazarların, sendikacıların, demokratik derneklerin de içinde yer aldığı Halkların Demokratik Kongresi’nin kararları ile kurulmuştur.
Anayasal çerçevede politika yapıyoruz
Halkların Demokratik Partisi, kuruluşundan bu yana açık, anayasal çerçevede ve şeffaf politika yapan, TBMM’de de 4 milletvekili tarafından temsil edilen bir partidir.
Halkların Demokratik Partisi, Türkiye’de insanların ölmemesi, canların daha fazla yanmaması için barış ve çözüm mücadelesini birinci meselesi olarak ilan etmiş ve bu çalışmaları da açıkça sürdüren bir partidir. Halkların Demokratik Partisi, Türkiye’de yaşayan farklı anadil, kültür, inanç ve kimliğe sahip halkların meşru ve haklı taleplerinin eşit yurttaşlık çerçevesinde gerçekleşmesi için mücadele eden bir partidir. Halkların Demokratik Partisi, Kürt siyasal hareketi ile Türkiye demokrasi, barış ve emek güçlerini ortak politika zeminlerinde buluşturmak amacıyla örgütlenen ve faaliyet sürdüren bir partidir."
Salonun bedeli ödendi
Oluç, Ankara İnşaat Mühendisleri Odası'na ait salonda yapılacak tanıtım toplantısıyla ilgili şu bilgileri verdi:
"HDP’nin 2014 Yerel Seçimleri için 59 ildeki adaylarını tanıtacağı 17 Ocak tarihli toplantıyı kriminalize etme ve engelleme çabaları da boştur. HDP, aday tanıtım toplantısını yapacağı salonu bir meslek kuruluşu olan İMO’dan bedel karşılığı kiralamıştır. Hukuki olmayan hiç bir şey yoktur.
Kamu kuruluşlarına ait olan salonların bedel karşılığı kiralanması ve siyasi faaliyetlerin bu mekanlarda da sürdürülmesi Türkiye’nin bütün kentlerinde usuldür. Diğer siyasi partiler de kimi çalışmalarını bu tür salonlarda sürdürür. Bizim yaptığımız ne ilktir ne de son olacaktır."

Korkunç görüntüleri: Pazar yerinde kadına korkunç dayakBursa'da kadının pazar yerinde bir kişi tarafından darbedildiği anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Pazar esnafı, kadının hırsızlık yaptığını öne sürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber