Geri Dön

HDP, öz yönetim mitingleri yapacak

Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında toplanan HDP MYK’da öz yönetim, Güneydoğu’da süren sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen HDP’lilerin dokunulmazlığı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP ve MHP ile yaptığı yeni anayasa görüşmeleri değerlendirildi. Toplantı devam ederken Parti Sözcüsü Bilgen, gazetecilere açıklama yaptı.

Bilgen, özyönetimi halka anlatmak için batıda Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Doğu ve Güneydoğu’da ise Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından, “Öz yönetimler ve demokratik Türkiye” sloganı ile önümüzdeki günlerde mitingler yapılacağını, konferans ve paneller düzenleneceğini söyledi. Bilgen, “Her tartışmanın toplumsal zeminde yapılamsı gerekiyor. Partimiz düzenlemiyor ama eş başkanlarımız katılacak” dedi.

Dilekçe verilecek

Bilgen, HDP’li 59 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik girişimin Türkiye’ye kaybettireceğini belirterek, “Kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıkları kaldıralım, kim suç işliyormuş görelim” dedi. MYK’da dokunulmazlıkların kaldırılmak istenmesi önemli gündem maddesi olarak tartışıldı. Toplantıda, Meclis’e, “dokunulmazlıklarımız kaldırılsın” dilekçesi verme yönünde irade oluştu. Bu kapsamda dokunulmazlıklara ilişkin bir hukuk komisyonu kurulması planlanıyor. HDP, öz yönetimlerin halka iyi anlatılması için kapsamlı bir çalışma içerisine girecek. Bu kapsamda oluşturulacak bir komisyon, özerklik ve öz yönetimlere dair dünyada uygulanan örnekler irdeleyecek ve kamuoyuna sunacak.

Denizli'de sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara cezaDenizli'de sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan sürücü ve yayalara para cezası uygulandı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber