Geri Dön
Siyaset‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’

‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde, “Türksat 6A uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir” diye konuştu

‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT’ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen, TÜRKSAT 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni’ne katıldı. Erdoğan törende yaptığı konuşmada, uydunun ülkeye, millete ve bu imkandan yararlanacak tüm sektörlere hayırlı olmasını diledi. Erdoğan şöyle devam etti:

ÖMRÜ 35 YIL: Türksat 5A uydumuzu ocak ayında Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatmıştık. Mayıs ayının ilk günlerinde yörüngeye ulaşan uydumuz, uzun bir test ve diğer hazırlık çalışmalarının ardından artık servis sağlamaya hazır hale gelmiştir. Manevra ömrü 35 yıl olarak hesaplanan Türksat 5A ile hem uydu iletişim kapasitemizi artırıyor hem mevcut uydularımızı yedekliyor hem de yörünge haklarımızı garanti altına alıyoruz.

TÜRKSAT 5B SON ÇEYREKTE: Bu uydumuz ülkemizle birlikte Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyaya hizmet verecektir. Televizyon yayıncılığı ve veri hizmetleri konusunda kaliteli hizmet sunma kapasitesine sahip Türksat 5A sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında gerçekten önemli bir projedir. Şimdi sıra Türksat 5B uydumuzda. Türksat 5B uydumuzun testleri sürüyor. Amacımız bu uydumuzu yılın son çeyreğinde yine Falcon 9 roketiyle uzaya göndermektir.

15 KAT ARTIRACAK: Faydalı yük kapasitesi bugüne kadarki uyduların tamamından fazla olacak Türksat 5B’nin hizmete girmesiyle, veri iletişim kapasitemiz 15 kat artacaktır. Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarımızın korunması bakımından da önemli olan Türksat 5B’nin manevra ömrünün de 35 yılın üzerinde olacağı öngörülmektedir.

10 ÜLKE ARASINDA: Tübitak, Türksat, Aselsan, Tusaş, Ctech gibi çok sayıda kurum ve kuruluşumuzun katkısıyla Türksat 6A uydumuzu ürettik. Test aşamasına gelen bu uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir.

SAHİP ÇIKIYORUZ: Türkiye geçtiğimiz iki asırda yaşadığı tecrübeler ışığında dijital çağa sıkı sıkıya sahip çıkmaktadır. Ülkemize kazandırdığımız güçlü eser ve hizmet alt yapısı sayesinde dijital çağın imkanlarını milletimizin emrine pek çok gelişmiş ülkeden daha önce verebilmeyi başardık. Özellikle sanayiden ticarete kamu hizmetlerinden eğitim ve sağlığa kadar her alanda kritik öneme sahip dijital altyapıyı daha da geliştirmekte kararlıyız. Ülkemizi dijitalleşmenin getirdiği küresel değer sisteminin en üstüne çıkarmak için fiber altyapı başta olmak üzere gereken adımları daha hızlı şekilde atmanın hazırlıkları içindeyiz.

SİBER SAVUNMA MEKANİZMASI: Veriye dayalı yenilikçiliği destekleyecek milli teknoloji üretim kabiliyetlerimizi geliştirecek yapay zeka teknolojilerinde öne geçmemizi sağlayacak strateji çalışmamızı yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Bu alandaki uzun vadeli yol haritamızı da içerecek strateji belgemizde sürecin içerdiği risklere karşı ülkemizi nasıl koruyacağımızı da ortaya koyacağız. Asıl büyük tehditlerin konvansiyonel yöntemler yanında, siber uzaydan da geleceğinin bilinciyle güçlü bir siber savunma mekanizması oluşturacağız.

‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’

İlk görüntü Türk bayrağı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından önündeki butona basarak Türksat 5A uydusunu hizmete aldı. Butona basılmasıyla birlikte uydudan gelen ilk görüntü de dev ekrana yansıtıldı. İlk görüntü ise ay yıldızlı Türk bayrağının dalgalanışı oldu. Karaismailoğlu, Erdoğan’a günün anısına Türksat 5A uydusu maketini takdim etti.

‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’

Çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi

Tören alanına gelirken, kendisini karşılamaya gelen vatandaşların yanına giderek onlarla selamlaşan Erdoğan, alandan ayrılırken çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

İstanbul'da yoğun kar yağışı! Meteoroloji yeni haritayı paylaştı
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi! İlk açıklama
Kerem çılgınlığı! İspanyol basını duyurdu, bonservis pazarlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler