Geri Dön
Siyaset‘Helalleşme süreci başlatmalıyız’

‘Helalleşme süreci başlatmalıyız’

Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, vatandaşlara, “Bir helalleşme süreci başlatmamız lazım. Bizi tanımanız, ne söylediğimizi dinlemeniz lazım. İyiye gitmeyen bir süreç var, Türkiye’yi buradan çekip çıkartmalıyız” diye seslendi

‘Helalleşme süreci başlatmalıyız’

BİLECİK DHA, AA  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim bir helalleşme süreci başlatmamız lazım. Bizi tanımanız lazım. Ne söylediğimizi dinlemeniz lazım. İyiye gitmeyen bir süreç var, Türkiye’yi buradan çekip çıkartmamız lazım” dedi. Bilecik’in Bozüyük ilçesinde kanaat önderleri, STK temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:  “Adaletle yönetilmeyen ülkenin sonu felaket olur. Çürüme başlar, yozlaşma başlar. Rüşvet olayları alır başını gider. Adaleti bulamazsınız ve sonuçta kimsenin can ve mal güvenliği olmaz, kimse önünü göremez... Hakimi bir siyasi partinin genel başkanı tayin edemez. Bunu sakın unutmayın. Ben dahi olsam yetkili yerde, bir partinin genel başkanı olarak ben bir mahkemeye hakim tayin edersem, benimle aynı siyasi görüşte olmayan kişi o hakime asla güvenemez.”

‘Neden dolarla?’

Son dönemde Türk lirasının değer kaybederken dolar ve euroda ciddi yükseliş olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bankalarda vatandaşlara ait 261 milyar dolar para var. Son iki haftada bankada dolarları olanlar oturdukları yerden 151 milyar lira kazandılar” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Yol yapıyorsun, köprü yapıyorsun, metro yapıyorsun. Güzel, ne yapıyorsan yap. Devleti dolar üzerinden borçlandırıyorsun. Geçiş dolarla, ister köprüden geç ister tünelden geç, ister yoldan geç dolarla, pek çok şey dolarla. Kim ödüyor bunları? Sizler ödüyorsunuz. Hep beraber ödüyoruz. Dolarla bu işi yaptıranlar veya yapanlar hiç şikayet ederler mi?.. Devletin bütün ihalelerini dolarla vermişsin. Ya o müteahhit? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Yatırımın yapıldığı yer Türkiye Cumhuriyeti toprakları. Taşeronlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, onların işçileri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Peki sen işi niye dolarla euroyla veriyorsun? Hani sen yerli ve milliydin?” 

‘Bay Kemal mi yaptı?’

Zam yağmurunun sürdüğünü belirten Kılıçdaroğlu, “Gübreye, mazota ilaca otoyollara zam geldi, dolar arttıkça, euro arttıkça  zam geldi. Her şeye zam geldi. Şimdi Allah aşkına bir düşünün, bu zamları yapan bay Kemal mi? Yoksa dış güçler mi bu zamları yapan?.. Şimdi (marketlere) diyoruz ki ‘Neden pahalı satıyorsun?’ Efendim işte gönderdim denetim elemanlarını, zabıta ekiplerini, polisleri gönderdim fiyatları denetleyecekler. İyi de kardeşim mazota sen zam yaptın. Otoyollardan geçerken, euro üzerinden fiyat ödüyor... Kabahat kimde? Onlara göre kabahat vatandaşta; kendisinin hiçbir kabahati yok. Sanki o yapmadı zammı başkaları yaptı.”

‘Umutsuzluk yok’

“Bu eleştirileri yapıyorum ama sakın umutsuzluğa kapılmayın” diyen Kılıçdaroğlu vatandaşlara şöyle seslendi: “Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur. Bütün mesele şudur, siyasetin temiz ve ahlaklı olması lazım, siyasetin dürüst olması lazım... Bizim bir helalleşme süreci başlatmamız lazım. Bizi tanımanız lazım. Ne söylediğimizi dinlemeniz lazım. İyiye gitmeyen bir süreç var, Türkiye’yi buradan çekip çıkartmamız lazım.”

Kılıçdaroğlu, muhtarlarla buluşmasının ardından Bilecik’te, Atatürk Parkı ve Zübeyde Hanım Çocuk Sosyal Evi’nin açılışı ile bazı altyapı projelerinin temel atma töreninde katılımcılara hitap etti. “Herkesin inanmasını isterim; siyaseti ahlaklı zemine taşıdığınız zaman, herkesin ödediği verginin hesabını millete verdiğiniz zaman farklı bir Türkiye çıkacaktır ortaya” diyen CHP lideri şöyle devam etti:

“Umutsuzluk bize yakışmaz. Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren Mustafa Kemal’in, arkadaşlarının, şehitlerin, gazilerin yüzü suyu hürmetine asla bize umutsuzluk yakışmaz. En zor şartlarda bile şanlı bayrağımızı dalgalandırıp ülkemizi aydınlığa çıkaracağız. Herkes bundan emin olsun.”

‘Programımız hazır, çözeceğiz’

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “Sevgili Halkım” diyerek yaptığı paylaşımda da, “Sarayın akıl dışı kavgaları, her şeyi olduğu gibi, akılcı, barışçı, milli dış politikamızı da yok etti. Bu sana fakirlik, sığınmacı sorunu olarak döndü. Onlar ise ticaretlerini yapıp, zenginleşmeye devam ettiler. Programımız hazır, çözeceğiz halkım, müsterih ol” ifadelerini kullandı.

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Aldığı mektupla ücretsiz seyahat etti! Türk gezgine ülkedeki tüm kapılar açıldı6 yıl önce televizyonda izlediği İtalya’nın Arona şehrinden etkilenerek yollara düşen ve onlarca ülke gezen Emre Ünlü, bir beyaz yakalı ve solo gezgin olarak deneyimlerini bizlerle paylaştı.